
Foto: Ki Price
Sve ovo postaje zanimljivije kad znamo da će Bob Vylan uskoro nastupiti u Zagrebu, na pozornici Tvornice kulture kao predgrupa Gogol Bordellu 30. rujna. Ili su bar trebali nastupiti
povezane vijesti
Ovogodišnji Glastonbury, najveći i najpopularniji britanski glazbeni festival, ostat će upamćen po političkim kontroverzama, odnosno odnosu prema angažiranim izvođačima koji pozornicu koriste za odašiljanje poruka koje se ne sviđaju političkom establišmentu.
Konkretno, riječ je posebno osjetljivom pitanju sukoba države Izrael s Hamasom u Gazi koji se kroz vrijeme pretvorio u krvoproliće koje po UN-u i Amnesty Internationalu imaju atribute genocida. Neki poznati rock izvođači to ne mogu prešutjeti, među najprominentnijim su Englezi Massive Attack, Irci Fontaines D.C., The Murder Capital i Kneecap iz Belfasta. Rogera Watersa izuzimamo u ovom slučaju jer on osim zalaganja za ugrožene palestinske civile za sobom vuče i optužbe za antisemitizam. Zanimljivo, prva tri navedena imena su nastupila na ovogodišnjem INmusic festivalu, izvodili su svoju glazbu uz istaknute palestinske zastave i poruke „Free Palestine“, a Massive Attack su otišli najdalje, njihov koncert je od prve do zadnje minute bio neka vrsta ideološkog proglasa uz neprestano bombardiranje političkim porukama okupljenih s ogromnog pozadinskog ekrana. I nikome ništa.
No, Glastonbury u koji je upereno mnogo više očiju i kojeg prenosi državna televizija BBC je nešto drugo. Za razliku od nekih drugih festivala, Glastonbury – koji ima dugu povijest političke angažiranosti i financira mnoge progresivne udruge – nije otkazao nastup krajnje politički angažiranoj sjeverno-irskoj hip-hop skupini Kneecap, ali BBC je bio spreman i izbjegao kontroverze tako da jednostavno nije prenosio njihov nastup. No, previdjeli su unaprijed ispitati profile nekih drugih manje razvikanih izvođača i ostali u čudu za vrijeme nastupa eksplozivnog hip-hop/punk/metal dua Bob Vylan koji, da stvar iz naše perspektive bude zanimljivija, uskoro dolaze u Zagreb. Ne samo da je njihov frontmen pred tisućama ljudi izvikivao uobičajenu frazu „Free, free, Palestine“, već je publiku pozivao da uz njega skandira „Death to IDF“, odnosno u slobodnom prijevodu „smrt izraelskoj vojsci“. Otišlo je u eter i od vikenda svjedočimo pravom međunarodnom skandalu. BBC se ispričavao, britanski ministri se ispričavaju, ali s dozom dostojanstva s obzirom da je britanski ministar zdravstva na BBC-u rekao i da bi Izrael prije negoli osuđuje druge mogao malo počistiti i u vlastitom dvorištu. A onda se pokrenuo sistem.
Policijska uprava Avona i Summerseta na čijem je području farma Michaela Eavisa, organizatora Glastonbury festivala, objavila je da provodi kriminalističku istragu.
„Ovo je za sada zabilježeno kao incident kršenja javnog reda i mira dok su naše istrage u ranoj fazi. Istraga će se temeljiti na dokazima i pažljivo će se razmotriti svi relevantni zakoni, uključujući i one koji se odnose na zločine iz mržnje. U društvu apsolutno nema mjesta za mržnju“ – objavili su na društvenim mrežama iz policije.
Nakon incidenta Bob Vylan su ostali bez managera, odnosno suradnju im je otkazala UTA (United Talent Agency), registrirana na Beverly Hillsu koja im je očito i sredila turneju od 20-ak nastupa po SAD-u zakazanu za listopad i studeni. No, ako i nađu novu agenciju, neće im pomoći.
Naime, u međuvremenu je zamjenik američkog ministra vanjskih poslova Christopher Landau napisao da je članovim skupine Bob Vylan zabranjen dolazak u SAD.
„State Department opozvao je američke vize članovima benda Boba Vylana zbog njihove tirade mržnje na Glastonburyju, uključujući pozivanje publike da skandiraju prizivanje nečije smrti. Stranci koji veličaju nasilje i mržnju nisu dobrodošli posjetitelji naše zemlje.“ Njegova objava na X-u nije prošla bez kritika i optužbi za licemjerje, jer nije prošlo puno od vremena kad su se republikanci borili upravo za slobodu govora koju sad ograničavaju, odnosno prozivali demokrate na vlasti jer su „kancelirali“ desničarske bukače, no to je neka druga priča.
Uglavnom, zbog agresivnog nastupa na velikom festivalu, plešući preko ruba političke korektnosti i na rubu govora mržnje, Bob Vylan su ostali bez agenta, američkih viza i tamošnjih nastupa, a možda im u Velikoj Britaniji prijeti i kaznena prijava.
Sve ovo postaje zanimljivije kad znamo da će Bob Vylan uskoro nastupiti u Zagrebu, na pozornici Tvornice kulture kao predgrupa Gogol Bordellu 30. rujna. Ili su bar trebali nastupiti. Ostaje za vidjeti hoće li skupa cijena koju su platili za svoj politički (pre)angažirani nastup na Glastonburyju još narasti i dovesti do toga da im se iz ovog ili onog razloga zapriječi nastupanje širom Europe. Zasad, kako doznajemo od organizatora koncerta u Zagrebu, sve ostaje onako kako je i najavljeno. Bila bi šteta ako bude drugačije. Naime, politiku na stranu, Bob Vylan su u autorskom smislu vrlo zanimljiva pojava, u jedinstvenom miješanju hip hopa, punka i rifova posuđenih iz heavy metal svijeta, socijalno osviještenih i politički angažiranih tekstova, izgledaju kao budućnost rock glazbe s priličnim komercijalnim potencijalom. Samo zbog njih se isplati doći u Tvornicu 30. rujna. Ne zbog političkih skandala, već zbog njihove eksplozivne glazbe.