
Uspješan dogovor - Andrej Plenković i Ivan Penava / Foto DAVOR JAVOROVIĆ/PIXSELL
Nije jasno što bi to još povrh Ministarstva hrvatskih branitelja konkretno radilo jedno povjerenstvo bez logistike i novca iz državnog proračuna
povezane vijesti
- Oporba: “Gomila se moć glavnog državnog odvjetnika…on je na daljinskom upravljaču HDZ-a”
- Moć ostaje u Medvedovim rukama. Penavina nova funkcija bit će paradnog karaktera, ali će financijski proći bolje
- Penava pričao o traumama iz mraka komunizma, pa priznao da je odgovoran za nikad niži rejting DP-a
Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava neće ući u Vladu, premijer Andrej Plenković pristao mu je osnovati povjerenstvo koje bi se bavilo Bleiburgom i Križnim putom, zločinima koje su po završetku Drugog svjetskog rata počinili pobjednici na čelu s Josipom Brozom Titom.
U petak je Penava govorio da je Domovinski pokret, više nego za njegov prelazak iz Sabora u Vladu, zainteresiran za otvaranje svjetonazorskih tema za dobrobit hrvatskog naroda. Tvrdio je da su te teme »nastale u hodu«, a iz DP-a su stigle informacije da je ideja utemeljenje tijela koje bi se, pod Penavinim vodstvom, bavilo širim spektrom ideoloških pitanja.
No, u ponedjeljak su Penava i Plenković sve to skupa sveli isključivo na temu komunističkih zločina, o kojima se praktično sve već zna. No, Penava je uvjeren da bi on trebao biti taj koji će podvući crtu pod Drugi svjetski rat, kako bi se zatim Hrvatska okrenula budućnosti.
Posebno tijelo
– Mene neka funkcija nikad nije privlačila ako se ne mogu prepoznati u njoj, ne mogu unijeti svoju energiju i emociju u rješavanje određenih problema. Ispred Domovinskog pokreta inicirao sam rješavanje problema koji muči velik broj građana Hrvatske, a tiče se zločina počinjenih u režiji Komunističke partije.
I to ne da bismo nekog proganjali, organizirali lov na vještice nego da bismo donijeli pravdu, osigurali dostojanstvo desecima, stotinama tisuća ljudi koji su bili žrtve jugoslavenskog komunističkog režima. Time bismo došli do zdravijeg hrvatskog društva, donijeli mir ljudima, duboke i nezaliječene rane istinom bismo doveli u ravninu kako bi iduće gereracije, bez kompleksa prošlosti. bile fokusirane na hrvatsku sadašnjost i budućnost, izjavio je predsjednik Domovinskog pokreta.
Svi detalji o ovom će, otkrio je, biti dogovoreni sljedećih dana, ali jučer ih još nije bio spreman iznijeti.
– Postoje vrući krumpiri kojima se nitko nije bavio, a mi to kanimo uz podršku koalicijskih partnera. Uvažavajući sve što potpada u resor ministra Tomislava Medveda koji se time bavi, ali ipak je to nedovoljno pokriveno, nema pozornost, rekao je Penava novinarima u Vukovaru.
Već postoji povijesna ocjena tragičnih događajaŠto se, pak, povijesne ocjene tog perioda tiče, nju je dalo Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, koje je Plenkovićeva vlada osnovala 2017. U dokumentu koji je usvojilo to Vijeće govori se i o Blajburškoj tragediji, masovnoj likvidaciji pripadnika vojnih formacija poraženih u Drugom svjetskom ratu, kao i o uhićenjima i sistematskom progonu antifašistički angažiranih članova HSS-a, krvavim represalijama prema Katoličkoj crkvi, seljacima, konfiskaciji imovine, progonu »klasnih neprijatelja« i političkih neistomišljenika. Teško da bi Penava s ljudima koje će okupiti u svom povjerenstvu mogao nešto novo o tome kazati. Za pretpostaviti je da je i Plenković svega toga svjestan, ali iz političko-pragmatičkih razloga je odlučio Penavi izaći u susret. Osnovat će mu nekakvo nedefinirano tijelo koje bi njemu bilo platforma za širenje vrijednosti za koje se Domovinski pokret zalaže, ali bez operativnih mogućnosti. |
Predsjednik Vlade je bio nešto precizniji nego Penava.
– Predsjednik Domovinskog pokreta, koji je i potpredsjednik Sabora, zainteresiran je za pojedine teme, primjerice za identifikaciju i premještaj žrtava koje su stradale nakon Drugog svjetskog rata kod Bleiburga, Križnim putovima, recimo u Sloveniji i davanje digniteta ubijenima. To se može na jedan vidljiv način u posebnom povjerenstvu koje bi se intenzivnije time bavilo, a što inače radi Ministarstvo hrvatskih branitelja i to s velikim uspjehom, istaknuo je Plenković.
Upravo to što se u Medvedovu resoru puno bave žrtvama iz razdoblja nakon Drugog svjetskog rata izaziva nedoumicu jer čemu će onda služiti Penavino povjerenstvo.
Unutar Ministarstva hrvatskih branitelja postoji Uprava za zatočene i nestale, a njezina je zadaća, između ostalog, »provoditi ekshumacije posmrtnih ostataka žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, organizirati i koordinirati obradu i identifikaciju posmrtnih ostataka te u suradnji s jedinicama lokalne samouprave organizirati dostojno trajno zbrinjavanje ekshumiranih posmrtnih ostataka«, kao i »održavanje vojnih groblja, groblja civilnih žrtava rata i groblja žrtava poslijeratnog razdoblja«.
Efikasni Medved
U svrhu navedenog je u sklopu ove Uprave ustrojen Sektor za žrtve Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, a u njemu su Služba za prikupljanje, obradu i istraživanje saznanja o žrtvama Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja i Služba za obilježavanje mjesta masovnih grobnica i suradnju s organizacijama civilnog društva.
Organizacijski je, dakle, sve već posloženo i rezultati ne izostaju.
U Medvedovu mandatu su na niz lokacija u Hrvatskoj ekshumirani posmrtni ostaci više od dvije tisuće žrtava komunističkog terora. Prije samo deset dana Medved je obišao stratišta na području Svete Nedelje, na prostoru kojih su provedena terenska istraživanja i zatim ekshumirani ostaci 49 osoba, većinom muškaraca u dobi između 20 i 40 godina.
Tom prilikom je ministar hrvatskih branitelja najavio za 23. kolovoza zajednički ispraćaj i pokop 814 žrtava ekshumiranih iz jame Jazovka, uz koju je podignuto spomen-obilježje.
– Zločin ne zastarijeva, ne može biti opravdan ideologijom ni okolnostima i mora biti najoštrije osuđen. Komunistički režim ostavio je iza sebe niz prikrivenih stratišta i masovnih likvidacija.
Republika Hrvatska ne smije šutjeti pred tim činjenicama. Suočavanje s istinom temelj je svake istinske demokracije, izjavio je nedavno Medved u Svetoj Nedelji.
Stoga doista nije jasno što bi to još povrh Ministarstva hrvatskih branitelja konkretno radilo jedno povjerenstvo bez logistike i novca iz državnog proračuna.
Penava sigurno ne bi mogao biti efikasniji od Medveda u pronalaženju grobnica i ekshumaciji žrtava zločina počinjenih poslije Drugog svjetskog rata.