Ljetni savjeti za vrt

Trik za pravilno zalijevanje lavande leži u poznatoj krilatici

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Lavanda ne voli višak vode pa kod nje vrijedi ona - manje je više!

Baš kao i ostale mediteranske biljke, lavanda ne podnosi višak vlage. U prirodi raste na oskudnim i kamenitim tlima juga Europe, a najljepše uspijeva tamo gdje ima dovoljno sunca i gdje se voda ne zadržava predugo u tlu.


Ako lavandu želite uzgajati u vlastitom vrtu ili na balkonu, važno je znati – kada je zalijevanje u pitanju, vrijedi pravilo: manje je više.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Annetta Bosakova (@annettab)



Zalijevanje lavande u tegli


Ako uzgajate lavandu u tegli, ključ uspjeha je dobar odvod viška vode. Na dno posude stavite sloj kamenčića ili komadića keramike kako biste spriječili zadržavanje vode oko korijena. Idealna zemlja za lavandu je mješavina vrtne zemlje, grubog pijeska ili šljunka te komposta – svaki u jednakom omjeru.


Nakon sadnje lavandu treba jednom dobro zaliti kako bi se korijenje pravilno razvilo. Prvih nekoliko dana tlo održavajte lagano vlažnim, ali ne mokrim. Dugoročno gledano, zalijevajte umjereno – lavanda će bolje uspijevati ako je zalijevate rjeđe, ali temeljito.


Lavanda u tegli ima ograničen prostor za razvijanje korijena pa joj treba malo više vode nego onoj zasađenoj u vrtu. No ni tada ne pretjerujte. Isprobajte metodu prsta – zavučete li prst 3–4 cm u zemlju i osjetite da je suha, vrijeme je za zalijevanje. Najbolje vrijeme za zalijevanje je ujutro, kako bi se višak vode mogao tijekom dana prirodno ispariti.
Zalijevajte oprezno. Tlo smije biti samo umjereno vlažno, nikako natopljeno. Ako koristite tanjurić ispod posude, višak vode obavezno uklonite..


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli SOLILU (@soliluofficial)



Zalijevanje lavande u vrtu


Lavandu koja raste direktno u zemlji najčešće ne morate uopće zalijevati, osim tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja. I ovdje je ključan dobar odvod – ako je tlo teško i zadržava vlagu, povećava se rizik od truljenja korijena, posebno zimi.


Ako vaša lavanda ne cvjeta, moguće je da ste je previše zalijevali. Pratite tlo – povremeno sušenje čak joj može goditi, ali ne dopustite da se potpuno osuši kroz dulje razdoblje.
Lavanda voli mlaku vodu – izbjegavajte zalijevanje hladnom vodom iz slavine. Najbolje je koristiti odstajalu vodu iz kante ili kišnicu. Možete napuniti zalijevaču odmah nakon zalijevanja, pa će do iduće upotrebe voda biti idealne temperature.


Lavanda je zahvalna i mirisna biljka koja će uspijevati bez previše brige – ako izbjegnete najčešću grešku: prekomjerno zalijevanje. Bilo da je uzgajate na balkonu ili u vrtu, pravilna drenaža, umjereno zalijevanje i puno sunca osigurat će da vaša lavanda izgleda bujno, zdravo i mirisno tijekom cijele sezone.