Istraživanje, koje su vodili znanstvenici u Barceloni i Salvadoru da Bahia u Brazilu, upozorava na kontinuirano smanjenje pomoći koje je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump.


Tim je analizirao podatke o smrtnosti iz više od 130 zemalja i regija između 2001. i 2021., koristeći nalaze za predviđanje ishoda do 2030.




Njihove projekcije sugeriraju da bi nagli pad američke pomoći mogao imati katastrofalne posljedice, posebno u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.


SAD je bio najveći svjetski davatelj humanitarne pomoći.


USAID-u se pripisuju zasluge za spašavanje milijuna života


Znanstvenici pripisuju značajna globalna zdravstvena poboljšanja Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID), procjenjujući da su njezini programi pomogli u sprječavanju gotovo 92 milijuna smrtnih slučajeva do 2021., uključujući preko 30 milijuna djece mlađe od 5 godina.


Značajno je da su otkrili da su napori USAID-a doprinijeli smanjenju smrtnosti povezane s HIV-om/AIDS-om za 65 posto i padu smrtnih slučajeva od malarije za 51 posto.


“Naše procjene pokazuju da bi, osim ako se ne ponište nagli rezovi financiranja najavljeni i provedeni u prvoj polovici 2025., do 2030. mogao dogoditi zapanjujući broj smrtnih slučajeva koji se mogu izbjeći”, napisali su autori u radu objavljenom u ponedjeljak.


U mnogim zemljama, “rezultirajući šok bio bi sličnih razmjera globalnoj pandemiji ili velikom oružanom sukobu”, rekli su.