
FOTO: iStock
Travnjaci imaju najveću potrebu za vodom u vrtu – ali uz pametno zalijevanje mogu ostati gusti i zeleni čak i tijekom sušnih razdoblja
povezane vijesti
Gusti, zeleni travnjak mnogima je ponos vrta, no istovremeno je i najzahtjevniji kada je riječ o vodi. Pravilno zalijevanje ključno je za njegov izgled i zdravlje, a to znači puno više od povremenog prskanja.
Donosimo vam najvažnije savjete i trikove kako biste osigurali otpornu, duboko ukorijenjenu i estetski privlačnu zelenu površinu – bez nepotrebnog trošenja vode i vremena.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kako prepoznati da travnjak treba vodu?
Znak da je vrijeme za zalijevanje je kada se vlati trave ne isprave 15–20 minuta nakon što ih nagazite. No izbjegavajte često, površinsko zalijevanje jer ono potiče plitko ukorjenjivanje. Umjesto toga, travnjak treba naviknuti na dublje vlaženje – rjeđe, ali obilno. Na glinenim tlima to znači jednom tjedno, a na pjeskovitima svakih 3–4 dana.
Idealno vrijeme za zalijevanje
Travnjak možete zalijevati u bilo koje doba dana, čak i na suncu – mit o “efektu povećala” i spaljenim biljkama zbog kapljica vode nije znanstveno utemeljen. Ipak, rano jutro je optimalno jer voda tada bolje prodire u tlo i manje isparava.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Važnost vrste tla
Vrsta tla značajno utječe na strategiju zalijevanja. Pjeskovita tla brzo gube vlagu, dok glinena zadržavaju vodu dulje. Na pjeskovitim površinama preporučuje se dodavanje sredstava koja vežu vodu, poput bentonita – finog praha koji se rasipa po travnjaku i prirodno upija vlagu, poboljšavajući zadržavanje vode i hranjivih tvari.
Koliko vode je dovoljno?
Ljeti travnjak treba oko 15 litara vode po kvadratnom metru, što natopi tlo do dubine od 15–20 cm. Da biste znali koliko dugo vaš prskalica treba raditi, postavite posudu za mjerenje kiše ili izvadite mali dio tla i provjerite dubinu navlaženosti. Alternativno, možete mjeriti koliko vode se prikupi u kanti za određeno vrijeme, ovisno o tlaku vode.
Ne kosite travnjak za vrijeme vrućina i pustite ga da naraste malo dulje prije toplinskog vala. Viši vlati štite tlo od isušivanja i produljuju zadržavanje vlage.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prava oprema za zalijevanje
Za manje travnjake dovoljan je crijevo s nastavkom, ali za veće površine praktičniji su raspršivači. Raspršivači dolaze u različitim oblicima – od jednostavnih do naprednih, mobilnih ili fiksnih. Nema štete ni ako dio vode završi na cvjetnjacima, iako izravno zalijevanje cvjetova nije preporučljivo.
Ugradbeni sustavi
Ugradbeni (tzv. pop-up) raspršivači spajaju se na podzemne cijevi i izviru iz tla kada se pusti voda. Mogu se povezati s pametnim sustavima i aplikacijama za automatsko zalijevanje, što je idealno ako ste često na putu. Međutim, ako mijenjate raspored vrta, instalacija se mora prilagođavati.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pametan izbor travne smjese
Ako tek sadite travnjak, birajte otpornije smjese s dubokim korijenjem. Mnoge dostupne mješavine sadrže trave koje bolje podnose sušu, iako su nešto svjetlije boje. Dobar izbor od samog početka znači manje potrebe za zalijevanjem u budućnosti.
Pravilno zalijevanje travnjaka ne ovisi samo o količini vode, već i o vremenu, dubini prodora, vrsti tla i vrsti trave. Uz nekoliko promjena u rutini i pravilan izbor opreme, vaš će travnjak biti gust, zdrav i zelen – čak i u najtoplijim ljetnim mjesecima.