
Omiljena i najposjećenija manifestacija na Grobnišćini - Festival palente i sira / Foto: M. Matešić
Šest pažljivo odabranih predstava za sve generacije u Kaštelu Grada Grobnika te na Trgu Prikešte u Omišlju, kao i domaća kuhinja na Trgu hrvatskih branitelja u Čavlima, privukli brojne posjetitelje
povezane vijesti
Lipanj je u općini Čavle već tradicionalno rezerviran za dva velika događaja koja iz godine u godinu okupljaju sve više posjetitelja, obogaćuju kulturni i turistički život Grobnišćine i potvrđuju da i manje sredine itekako mogu biti nositelji kvalitetnih i atraktivnih manifestacija. Riječ je o Festivalu teatra Čavle – Omišalj i Festivalu palente i sira, manifestacijama koje već godinama nose oznaku autentičnosti, kvalitete i – zajedništva.
Besplatno kazalište
Ove godine, od 20. do 26. lipnja, održano je 24. izdanje Festivala teatra Čavle – Omišalj. Dvije općine i dvije turističke zajednice, a jedna kazališna priča. Ova, u Hrvatskoj zaista rijetka, suradnja između Čavala i Omišlja već više od dva desetljeća njeguje kazališnu kulturu i približava je široj publici. U vremenu kada kultura sve češće postaje luksuz, ovaj festival osvaja svojom dostupnošću, ulaz na sve predstave potpuno je besplatan.
– Šest pažljivo odabranih predstava za sve generacije, poznata imena hrvatske kazališne scene i izvedbe na dvije autentične pozornice, Kaštelu Grada Grobnika i Trgu Prikešte u Omišlju, donijele su još jedno nezaboravno izdanje festivala. Uvertira u festival bila je dječja predstava »Kraljevna na zrnu graška«, 13. lipnja u Domu kulture Čavle, kao dar najmlađima uoči ljetnih praznika. A onda su se reflektori preselili u Kaštel Grada Grobnika, gdje su posjetitelji mogli uživati u trima odličnim predstavama: »Slučajni susret u sex shopu« Teatra Rugantino, energični Zijah Sokolović s predstavom »Lijevo-desno glumac« te festivalskom finalu uz predstavu »Džaba je najskuplje« B–Glad produkcije. Spoj kulturne baštine i umjetnosti u povijesnom ambijentu frankopanskog Kaštela svake godine iznova oduševi, a visoka posjećenost potvrđuje da publika zna prepoznati i nagraditi trud i kvalitetu. Festival iz godine u godinu dokazuje da kazalište može živjeti i rasti izvan velikih gradova – uz prave ljude i prave priče, rekla je direktorica Turističke zajednice općine Čavle Rea Čargonja.

Predstava »Slučajni susret u sex shopu« Teatra Rugantino u Kaštelu Grada Grobnika / Foto: TZ Čavle

Predstave dobro posjećene / TZ Čavle
Grobnišćina na tanjuru
Lipanj u Čavlima završio je na najukusniji mogući način, 17. Festivalom palente i sira, održanim 28. lipnja na Trgu hrvatskih branitelja u Čavlima. Riječ je o omiljenoj i najposjećenijoj i manifestaciji na Grobnišćini, koja iz godine u godinu okuplja tisuće posjetitelja željnih autentične atmosfere, mirisa domaće kuhinje i – palente kompirice i grobničkog sira. Festival se održava u organizaciji turističkih zajednica Čavle i Jelenje, naizmjenično u obje općine. Ove godine, domaćinstvo je pripalo Općini Čavle, a u središtu događaja ponovo je bila impozantna pinjata od 700 litara, u kojoj se kuhalo čak 500 kilograma palente kompirice, koju su miješali dvadesetak kuhara iz Udruge Palentar, s palentarima veličine vesla.
Impresivno istresanje palente na drveni taruj promjera tri metra, uz pomoć dizalice, ponovo je izazvalo oduševljenje posjetitelja.
– Osim gastrospektakla, program je bio bogat i raznolik: Sajam vina Kvarnera, nastupi Kulturno-umjetničkog društva Zvir Jelenje, Plesnog centra Sirius, Leona Pelčića, harmonikaša tečaja Sabbatini, kao i dječje igre po starinsku u organizaciji Društva Naša djeca Čavle. Posebno dojmljiva bila je radionica bojenja 3D figurica – dondolaša, ovce i mlikarice – simbola grobničke baštine, koje su mališani ponijeli kući kao suvenir, istaknula je Čargonja.

Niš’ ni boje od palente kompirice / Foto: M. Matešić
Pehari HNK-a Rijeka
Dodala je kako su veliku pažnju posjetitelja privukli i osvojeni pehari Hrvatskog nogometnog kluba Rijeka, izloženi za fotografiranje svim posjetiteljima koji su željeli ovjekovječiti taj trenutak. U suradnji s Katedrom Čakavskog sabora Grobnišćine prikazani su i dokumentarni filmovi koje je podržalo i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, među kojima »Vječni trag u travi – posljednji čobani Grobnišćine« te »Grobnički sir – iskonski okus Grobnišćine«, dodatno zaokružujući tematsku cjelinu i edukativnu komponentu festivala.
Za dobru večernju atmosferu pobrinuli su se grupa Fiesta i popularni Mejaši, koji su do kasnih sati držali publiku na nogama.
– Ove manifestacije nisu samo događaji, one su zrcalo našeg identiteta i dokaz da se s ljubavlju, upornošću i zajedničkim trudom može ostvariti mnogo. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali, volontirali, kuhali, pjevali, plesali, promovirali… I dokle god ima Grobničana koji znaju »kako se to dela«, Festival palente i sira će trajati. Turistička zajednica općine Čavle i dalje će raditi na promociji naše tradicije, kulturne baštine i lokalnih vrijednosti. Jer ono što nas razlikuje – to nas i čini posebnima, poručila je Rea Čargonja.

Rea Čargonja / Arhiva NL / Foto: Vedran KARUZA
Turistička zajednica općine Čavle i dalje će raditi na promociji naše tradicije, kulturne baštine i lokalnih vrijednosti. Jer ono što nas razlikuje – to nas i čini posebnima
Rea Čargonja
DOKUMENTARNI FILMOVINa 17. Festivalu palente i sira prikazani su i dokumentarni filmovi “Vječni trag u travi – posljednji čobani Grobnišćine” te “Grobnički sir – iskonski okus Grobnišćine” |