Glomazni otpad

GRAĐANI OPREZ Lažni servisi nude besplatan odvoz smeća

Ljiljana Hlača

Foto:Sergej Drechsler

Foto:Sergej Drechsler

Rezultat njihovih primamljivih oglasa je porast neadekvatno zbrinutog smeća i pojava mini javnih deponija po gradu



RIJEKA Iza napisa/oglasa odvozimo glomazni otpad s tavana, podruma, garaža, obavljamo građevinske radove (takvi napisi se mogu vidjeti po Rijeci najčešće nalijepljeni po autobusnim stanicama ili po stupovima javne rasvjete) – stoje lažni servisi, a rezultat toga porast je neadekvatno zbrinutog smeća i pojava mini javnih deponija po Rijeci – ukazuju na ovaj problem Odjel gradske uprave za komunalni sustav.


Godišnje se za saniranje divljih deponija utroši oko 300.000 kuna. No, čini se da bi ove godine taj iznos mogao biti i veći, kada su riječki komunalci odlučili putem medija ukazati na ovaj problem. Upućuju i apel građanima da ne koriste navedene usluge koje se oglašavaju na spomenuti način ili, ako to moraju, da traže dokaz o posjedovanju dozvola za zbrinjavanje građevnog ili glomaznog otpada.


Utvrđeno je da se radi o osobama koje svojim aktivnostima krše više različitih propisa, odnosno obavljaju neregistriranu djelatnost, nemaju potrebne dozvole za zbrinjavanje otpada i slično, a Grad Rijeka ima i popis tih servisa. Nije poznato jesu li ta saznanja proslijeđena dalje – nadležnim službama (policija, porezna) koja bi to trebala i riješiti.




– Građani te usluge koriste možda u dobroj namjeri ne znajući da će njihov otpad završiti na kraju u okolišu, a čije saniranje predstavlja naš neplanirani trošak. Ponekad ti servisi mame i oglasima da besplatno odvoze smeće, da besplatno čiste tavane, drvarnice.


No, to nije istina. Traži se naknada i to pod prijetnjom da će se sve ostaviti na kućnom pragu, naglašavaju u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav.


Najveći problem predstavlja zbrinjavanje građevnog otpada i glomaznog otpada. U količini ne većoj od 200 kilograma građani mogu bez naknade zbrinuti građevni otpad u reciklažnim dvorištima Mihačeva draga i Pehlin kojima upravlja KD Čistoća maksimalno jednom u 6 mjeseci.


Veće količine građevnog otpada moguće je zbrinuti u građevinskom reciklažnom dvorištu na adresi Mihačeva draga 41, kojim upravlja tvrtka GRD Rijeka.


Kada je riječ o glomaznom otpadu, građani mogu svoje zahtjeve za besplatnim korištenjem kontejnera za glomazni otpad uputiti u sjedište svojeg mjesnog odbora. Velika baja se u tom slučaju postavlja u njihovoj ulici te se tako može organizirati zbrinjavanje glomaznog otpada.