
Pozivamo umjetnike da kroz likovne, primijenjene i izvedbene umjetnosti istraže dvostruku dimenziju divljine - onu koja okružuje našu prirodu i onu koja prebiva u nama, kaže Leo Marić
povezane vijesti
DELNICE Ogranak Matice hrvatske u Delnicama pokreće ovog proljeća vrlo zanimljivu inicijativu koja bi mogla uroditi raznovrsnim umjetničkim radovima. Iz delničkog ogranka, kaže nam Leo Marić, predsjednik delničkog ogranka, pozivaju umjetnike da se uključe u prvo izdanje multidisciplinarnoga otvorenoga poziva »Zov divljine«, koji istražuje duboku povezanost s divljinom Gorskog kotara – srcem i plućima Hrvatske – te onim iskonskim, neukroćenim snagama koje svi nosimo u sebi.
Propozicije
Propozicije natječaja govore kako se prijaviti mogu profesionalni i neprofesionalni umjetnici svih dobnih skupina i vrsta – vizualne umjetnosti (slikarstvo, kiparstvo, keramika, instalacije), primijenjene umjetnosti, performans, video art… Tema mora biti interpretirana u duhu povezanosti čovjeka i divljine, a prijava mora sadržavati ime i prezime i kratku biografiju, umjetnički statement (do 1.000 znakova), do 5 fotografija prijašnjih radova te opis predloženoga rada za izložbu (ili izvedbu) s tehničkim podacima. Završni dan za prijavu je 1. lipnja, a prijavu treba podnijeti e-poštom na e-mail [email protected]. |
Grga Marjanović
– Divljina je, osim netaknutoga pejzaža, stanje uma, poziv da se vratimo svojim korijenima i istinskoj prirodi. Kroz povijest smo gradili civilizaciju, ali urođeni instinkti, snaga i sloboda prirode uvijek su ostali sastavni dio našega bića. Ovaj poziv istražuje kako umjetnost može biti most između prošlosti i sadašnjosti, između čovjeka i njegove divlje esencije. Drugim riječima pozivamo umjetnike da kroz likovne, primijenjene i izvedbene umjetnosti istraže dvostruku dimenziju divljine – onu koja okružuje našu prirodu i onu koja prebiva u nama. Temeljnu inspiraciju crpimo iz netaknute prirode Gorskog kotara, vlastitih unutarnjih instinkta i primordijalnih energija stvaranja. Posebna nam je pak inspiracija vezana uz Grgu Marjanovića, cijenjenoga slikara i kipara iz Delnica, čiji je rad obilježio hrvatsku umjetničku scenu. Marjanović je u svojim djelima vjerno prenosio duh divljine i animalističku snagu, stvarajući autentične vizije koje su ostavile snažan trag. Njegova sposobnost da u glini i boji otkrije duboke duhovne i prirodne impulse čini ga ne samo umjetničkim uzorom, već i simbolom spoja čovjeka i prirode. Nadamo se da će i današnje generacije umjetnika pronaći nadahnuće u njegovu nasljeđu.

Leo Marić, predsjednik delničkog ogranka MH / Foto M. KRMPOTIĆ
Eco-art
Autorica ovog koncepta i njegova voditeljica bit će kustosica Sandra Ban, članica OMH-a u Delnicama i post-now multidisciplinarna umjetnica. Ona već desetljećima djeluje na spoju vizualne umjetnosti, ekologije i performansa. Kroz svoj rad s naglaskom na eco-art, zemlju i glinu kao medij, Ban potiče promišljanja o odnosu čovjeka i okoliša, stapajući umjetnost s prirodnim elementima i suvremenim duhovnim traženjima. Stoga pozivamo sve koji ovakav pristup umjetnosti smatraju zanimljivim da nam se pridruže u ovom kreativnom putovanju koje spaja prošlost i sadašnjost, prirodu i umjetnost – neka vaš rad postane most za nove generacije koje će nastojati otkriti i sačuvati divlje nasljeđe, poručuje Leo Marić.