
Foto: iStock
Iz nekog razloga državna kovnica novca US Mint proizvela čak 4,5 milijardi kovanica od 1 centa u 2023. gosdini što je gotovo 40 posto od ukupne cirkulacije ove kovanice. Nepobitno je da su troškovi proizvodnje porasli, a da cent zbog inflacije vrijedi sve manje i manje
povezane vijesti
Početkom godine Elon Musk je preko X profila svoje javne igračke, tako zvanog Odjela za efikasnost javne uprave (DOGE), između ostalog objavio da izrada svake kovanice jednog centa košta tri puta više od njegove nominalne vrijednosti i da je to američke porezne obveznike samo u 2023. godini koštalo 179 milijuna dolara.
Valjda imajući na umu i tu informaciju, u veljači je pak predsjednik Donald Trump – koji se voli baviti bitnim stvarima koje ga živciraju poput zabrane korištenja papirnatih slamki – ministru financija Scottu Bessentu sugerirao da prestane kovati cent jer je to razbacivanje novca.
Sad je i to riješeno, Wall Street Journal je objavio da 1 cent, kao najmanji apoen američkog dolara, odlazi u povijest nakon 232 godine uporabe, a Ministarstvo financija potvrdilo priču riječima da su zaprimili zadnju narudžbu proizvodnje 1 centa.
Ako je spomenuta objava Elona MUska točna, neobično je da je iz nekog razloga državna kovnica novca US Mint proizvela čak 4,5 milijardi kovanica od 1 centa u 2023. gosdini što je gotovo 40 posto od ukupne cirkulacije ove kovanice. Nepobitno je da su troškovi proizvodnje porasli, a da cent zbog inflacije vrijedi sve manje i manje.
Protivnici ovakve odluke osim sentimentalnih razloga navode i neke konkretne razloge zašto ima smisla nastaviti kovati 1 cent. Prvi je što zaokruživanje cijena kad centa više ne bude, može dovesti do stanovitog porasta cijena u trgovinama, a drugi je taj da sitne kovanice ljudi lakše daju u dobrotvorne svrhe, ubacuju „kusur“ na raznim blagajnama u kasice raznih dobrotvornih organizacija.
Kako god, povlačenje, odnosno ukidanje najsitnijih kovanih apoena nije presedan. Posljednjih godina ima primjera da su vlasti odlučile prekrižiti najsitnije apoene. Primjerice, Kanada je sa svojim jednim centom to odlučila učiniti još 2012. godine. Neke su pak zemlje poput Velike Britanije, suočene sa sve manjim korištenjem gotovog novca u svakodnevnim transakcijama građana odlučile ne ukidati novac već jednostavno prestati kovati novi, s obzirom da ga već ima dovoljno u opticaju. Tako u Velikoj Britaniji prošle godine državna kovnica novca nije proizvela ni jednu kovanicu pennyja ili funte.