NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE

Loše održavanje bazena može ugroziti zdravlje

ISTOCK Zdravstveno ispravna voda preduvjet je za sigurno korištenje

ISTOCK Zdravstveno ispravna voda preduvjet je za sigurno korištenje

U NZZJZ-u Primorsko-goranske županije svake se godine po završetku kupališne sezone analiziraju rezultati ispitivanja na tisuće uzoraka bazenskih voda – i to iz privatnog sektora, ali i iz javnih objekata poput onih u vlasništvu Grada Rijeke

Autor: izv. prof. dr. sc. Aleksandar Bulog, dipl. sanit. ing., Odjel za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju, voditelj Odsjeka za vode i otpad


Ljeto, sunce, more i bazeni sinonimi su za odmor, relaksaciju i uživanje. No, za mnoge korisnike bazena i hidromasažnih kada, bezbrižnost bi mogla biti narušena ako voda u kojoj se kupaju nije pravilno održavana. Zdravstvena ispravnost vode ključan je preduvjet sigurnog korištenja bazenskih sadržaja, a zanemarivanje higijene može dovesti do ozbiljnih posljedica za zdravlje.


U NZZJZ-u Primorsko-goranske županije svake se godine po završetku kupališne sezone analiziraju rezultati ispitivanja na tisuće uzoraka bazenskih voda – i to iz privatnog sektora, ali i iz javnih objekata poput onih u vlasništvu Grada Rijeke. Analize obuhvaćaju bazene i hidromasažne kade punjene slatkom i morskom vodom. Tijekom sezone prikupi se više od 2.000 uzoraka.


Rezultati nisu uvijek ohrabrujući – oko 40% uzoraka iz bazena sa slatkom vodom ocijenjeno je kao neispravno, a kod bazena s morskom vodom taj postotak iznosi oko 35%. Posebno zabrinjava što se čak 70% neispravnih uzoraka odnosi na privatne bazene.


Najčešći uzroci neispravnosti


Najčešće nepravilnosti zabilježene su kod kemijskih pokazatelja. Koncentracija slobodnog klora često je preniska, što omogućava razvoj mikroorganizama, ili previsoka, što dovodi do stvaranja nusprodukata poput trihalometana. Uočena je i neučinkovita regulacija pH-vrijednosti i redoks potencijala, a razlog je često izostanak automatskih dozatora i loše održavanje bazena. Jedan od ključnih faktora je i higijena okoliša bazena – nečistoće oko bazena lako dospijevaju u vodu i time dodatno narušavaju njezinu zdravstvenu ispravnost.


Posebnu pažnju treba posvetiti mikrobiološkim pokazateljima jer određene bakterije mogu izazvati ozbiljne bolesti. Među najčešće pronađenima su:


• Pseudomonas aeruginosa – bakterija koja preživljava u vodi temperature 20 – 40 °C, osobito u vlažnim uvjetima s nedovoljno očišćenim filtrima, često je sami kupači pokupe i prenesu preko nogu i ruku u vodu. Često uzrokuje folikulitis (infekciju kože), »plivačko uho«, ali i ozbiljnije infekcije oka, urinarnog i dišnog sustava.


• Escherichia coli i enterokoki – njihova prisutnost u vodi ukazuje na fekalno onečišćenje, što može dovesti do gastrointestinalnih i urogenitalnih infekcija, sepse, pa čak i meningitisa kod dojenčadi.


• Legionella spp. – pogoduje joj stagnacija vode, prisutnost organskih tvari i temperatura iznad 23 °C. Može uzrokovati pontijačku groznicu i atipičnu upalu pluća. Legionela se redovito testira jednom godišnje u bazenima s mogućnošću stvaranja aerosola i u hidromasažnim kadama.


ISTOCK
Uzorak vode smatra se ispravnim ako svi parametri udovoljavaju propisanim vrijednostima


Zakonski okvir i obveze vlasnika bazena


Zdravstveni nadzor nad bazenskim kupalištima definiran je Pravilnikom o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te zdravstvenoj ispravnosti bazenskih kupališta i Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.


Upravo Članak 2. navedenog Pravilnika propisuje na koga se odnose i na koga se ne odnose odredbe Pravilnika, iz čega proizlazi da privatni iznajmljivači koji pružaju turističke usluge u domaćinstvu, a u svome vlasništvu posjeduju bazen u obvezi su osigurati zdravstveno ispravnu bazensku vodu za korisnike bazena.


Uzorak vode smatra se ispravnim ako svi parametri udovoljavaju propisanim vrijednostima. Ako uzorak nije ispravan, potrebno je ponoviti uzorkovanje i o tome obavijestiti odgovornu osobu i nadležnog sanitarnog inspektora Državnog inspektorata. U cilju poduzimanja adekvatnih mjera osiguravanja zdravstvene ispravnosti same vode u bazenu i u konačnici zaštite zdravlja ljudi koji koriste taj bazen.


Kako Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a može pomoći?


Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a posjeduje ovlaštenja i akreditirane metode za uzorkovanje, laboratorijsku obradu i ocjenu zdravstvene ispravnosti bazenske vode. Djelatnici Zavoda redovito pružaju savjetodavnu i stručnu podršku privatnim iznajmljivačima, osobito tijekom turističke sezone.


Organiziraju se informativno-edukativna predavanja, u cilju pomoći iznajmljivačima u razumijevanju obveza i pravilnom održavanju bazena.


Odgovorno korištenje bazenskih sadržaja


Osim što je redovito ispitivanje obveza vlasnika, važno je i da sami korisnici bazena poštuju higijenske preporuke – tuširanje prije ulaska u bazen, izbjegavanje ulaska u vodu s otvorenim ranama ili zaraznim stanjima te pridržavanje uputa osoblja.


Zdravstveno ispravna voda nužna je za sprečavanje bolesti koje se prenose vodom. U skladu s Pravilnikom, unutarnji bazeni trebaju se kontrolirati najmanje jednom mjesečno, dok se vanjski bazeni kontroliraju dvaput mjesečno tijekom sezone.


Iako bazeni i hidromasažne kade pružaju brojne dobrobiti za zdravlje, rekreaciju i opuštanje, njihovo nepravilno održavanje može imati ozbiljne posljedice. Zdravstvena ispravnost vode temelj je sigurnog korištenja bazenskih sadržaja. Redovita kontrola, pridržavanje zakonskih okvira i higijenskih standarda najbolji su način za očuvanje zdravlja svih korisnika.


ISTOCK
Filtre treba redovno čistiti


REDOVNA KONTROLA


U skladu s Pravilnikom, unutarnji bazeni trebaju se kontrolirati najmanje jednom mjesečno, dok se vanjski bazeni kontroliraju dvaput mjesečno tijekom sezone


Više informacija o ispitivanju bazenske vode potražite na: https://zzjzpgz.hr/usluge/usluge-zdravstveno-ekoloskog-odjela/ispitivanje-bazenske-vode