
Foto Nikola Blagojević
Tehnički fakultet okupio tvrtke i studente, ali i ukazao na paradoks
povezane vijesti
RIJEKA – U okviru osmog izdanja Job.Faira Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci okupio je jučer tridesetak renomiranih tvrtki iz Hrvatske i inozemstva, a sve s ciljem da se studentima pruži uvid u njihov rad te omogući neposredan kontakt s poslodavcima.
Direktan kontakt
Tijekom cjelodnevne manifestacije studenti su u auli fakulteta imali priliku izravno komunicirati s predstavnicima tvrtki na njihovim izložbenim prostorima, dok su se istovremeno u predavaonici održavale dinamične prezentacije koje su pobliže predstavile rad i projekte kompanija koje su se odazvale Danu karijera Tehničkog fakulteta.
U osam godina manifestacija je izrasla u tradicionalni sajam poslova koji predstavlja izvrstan primjer suradnje akademske zajednice s gospodarstvom, a navodeći da je glavni cilj povezivanje studenata, budućih mladih stručnjaka, s tvrtkama i poslodavcima iz STEM područja, dekan Tehničkog fakulteta, prof. dr. Lado Kranjčević, kazao je da je to prilika za studente da steknu dragocjen uvid u mogućnosti koje ih očekuju tijekom, odnosno nakon studija.

prof. dr. Lado Kranjčević
Dok je, s druge strane, tvrtkama Job.Fair postao izvanredna platforma za direktan kontakt s budućim inženjerima, za predstavljanje svog poslovanja, te za jačanje svog brenda kao atraktivnog poslodavca. Naglašavajući da Job.Fair okuplja visoke tehnološke kompanije, dekan je istaknuo da zapošljivost studenata uopće nije upitna, a cilj je manifestacije da istraže svoje interese.
– Tvrtke kontinuirano traže studente. Više traže nego što ih mi možemo »isporučiti«, a s druge strane imamo na nacionalnoj razini pad interesa za STEM područje, što je na neki način paradoks jer interes za te studije pada, a tvrtke su »gladne« za tim kadrom.
To je nešto što bi fakulteti zajedno s nacionalnom politikom trebali urediti. Ono što u Hrvatskoj još nedostaje je mogućnost studiranja stranih studenata koji bi popunili praznine. Kod nas je pristup stranim studentima iz više administrativnih razloga blokiran.
Ono što je normalno u Njemačkoj, Danskoj, Sloveniji ili Mađarskoj, u Hrvatskoj je to gotovo na nuli. Primjerice, Mađarska ima 30 posto stranih studenata, a kod nas je taj postotak zanemariv. Istovremeno u Hrvatsku ulaze nekvalificirani strani radnici. To je problem koji treba riješiti na nacionalnoj razini, napomenuo je dekan.
Otvaranje laboratorija
Dodajući kako cilj Job.Faira nije samo ponuditi mogućnost studentima da upoznaju tvrtke zbog budućeg zaposlenja, već i zbog traženja mjesta za održavanje prakse, prof. dr. Kranjčević istaknuo je da studenti također u suradnji s tvrtkama odrađuju projekte, ali i rade završne diplomske radove.
– Idemo u tom smjeru da gotovo svi završni diplomski radovi budu zadani iz industrije. Tvrtke zadaju temu, student odrađuje praksu, radi na projektu te napravi završni diplomski rad te je za vrijeme prakse i projekta i izrade rada u kontaktu s tvrtkom, koja ujedno osigurava i svog mentora. Ujedno student ima i mentora na fakultetu, objasnio je prof. dr. Kranjčević.
Ujedno je kazao da je Tehnički fakultet započeo otvaranje laboratorija u suradnji s tvrtkama, a riječ je o demolaboratorijima u kojima tvrtke predstavljaju svoju tehnologiju.
Nedavno je otvoren laboratoriju za robotiku, a uskoro će se u suradnji s američkom tvrtkom otvoriti demolaboratorij vodika, koji će biti prvi takav laboratorij u Hrvatskoj.
– Nakon toga planiramo otvaranje i 3D print laboratorija. Tvrtke ustupaju svoju opremu, a istovremeno naš prostor koriste za svoje predstavljanje, a oprema se stalno ažurira, kazao je dekan.
Prilika za brži pristup tvrtkamaMeđu mnogobrojnim studentima koji su došli vidjeti što se ove godine nudi na Job.Fairu, bili su i David Arsenijević i Andro Vodopija, studenti prve godine računalstva. – Idemo sve pogledati. Ovo je najbolji način da se tvrtke predstave studentima jer sve su opcije na jednom mjestu, kazali su David i Andro. ![]() David Arsenijević i Andro Vodopija Njihovi kolege, Franko Španjol i Romano Žic, ustvrdili su da je Job.Fair dobar »networking«. – Zanima nas studentska praksa, ali i rad. Radim preko ljeta u struci, bavim se informatičkom podrškom. Dan karijera za studente je odličan jer toliko puno poslodavaca na jednom mjestu pokazuje da su zainteresirani za nas, kazao je Franko. Dodajući da već radi, Romano je istaknuo kako kombiniranje rada i studija zna biti izazovno, ali se ipak uspijeva. ![]() Franko Španjol i Romano Žic – Job.Fair je odličan jer studenti dobiju priliku da imaju lagan pristup tvrtkama. Ne moraju slati mailove, životopise i čekati da im netko odgovori na njih i pozove ih. Ovdje se sve rješava uživo i brzo, zaključio je Romano. |