
Foto Patrik Maček PIXSELL
"Da je ruska vojska ušla u Kijev, bi li bilo oslobađanje ili okupacija", rekao je u Saboru
povezane vijesti
- Osam desetljeća oslobođenja Gorskog kotara. Lokvarski osnovci slušali o slavnoj prošlosti predaka
- Političari u lovu na dvostruke funkcije. Čak polovina saborskih zastupnika je među kandidatima za župane ili gradonačelnike
- Rođendan za “vatrene dečke” iz Opatije. Godišnje u prosjeku odrade čak 385 intervencija
Svibanj je tradicionalno vrijeme javnih rasprava o Drugom svjetskom ratu, ustašama i partizanima. Ponavlja se to i posljednjih tjedana, a jučer se i u Saboru polemiziralo o tome koji su od njih bili zločinci. Ozbiljno su se sukobili nezavisni Josip Jurčević i predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, ali je najoriginalniji doprinos rješavanju ove vječne dvojbe dao predsjednik Kluba zastupnika Domovinskog pokreta Ivica Kukavica. On je stajalište svog Kluba iznio nakon što su si Jurčević i Pupovac rekli sve što su imali.
Blajburška tragedija
– Masovna grobišta po Sloveniji, Austriji ili u Zagrebu dokaz su da je nakon ulaska Jugoslavenske armije nastao jedan osvetnički pohod. Pa, cijeli Zagreb je na kostima. Mi ovdje možemo danima nabrajati sve što se dogodilo, ali bitno je da sazremo kao društvo. Ulazak vojske u jednu državu predstavlja ili oslobađanje ili okupaciju, to je valjda svima nama jasno. Mi ćemo oko toga dvojiti sigurno idućih tko zna koliko godina, a to zapravo ne treba biti tema. Evo, ja postavljam hipotetsko pitanje, da je ruska vojska ušla u Kijev, bi li bilo oslobađanje ili okupacija, rekao je Kukavica.
Bilo je odmah jasno što on sugerira, da su u svibnju 1945. jugoslavenski partizani, pripadnici vojne formacije jedne strane države, okupirali Zagreb, glavni grad NDH. Takvu tezu je nedavno promovirao i, primjerice, kandidat za zagrebačkoga gradonačelnika Tomislav Jonjić. Kukavica je otišao korak dalje usporedivši partizane s vojskom Vladimira Putina, a po toj bi analogiji onda ustaše bili Ukrajinci, žrtva ničim izazvane agresije.
Nitko od zastupnika nije, u formi povrede Poslovnika, komentirao Kukavičino ovakvo povlačenje paralele između Drugog svjetskog rata na ovim prostorima i aktualnog rata u Ukrajini, ali se nekoliko njih uključilo u oporu razmjenu između Jurčevića i Pupovca. Ona je započela Jurčevićevom tvrdnjom da je »Blajburška tragedija bila sustavno planiran, osmišljen i organizacijski pripremljen zločin«.
Kada je Pupovac došao na red za govor o ekološkom problemu Crno brdo, prvo se osvrnuo na Jurčevićev istup.
– Prešućuje se da su oni koji su došli na tuđim kamionima i s tuđom vojskom i povlačili se pred oslobodilačkim snagama na prostoru bivše Jugoslavije i međunarodnim saveznicima, odgovorni za produžetak rata. Poveli su, nažalost, sa sobom i dio nedužnog stanovništva, kojima se mi klanjamo. Vi koji slavite taj režim i tu vojsku, nečastan ste čovjek, kazao je Pupovac.
Veličanje ustaša
Jurčević nije negirao da slavi ustaški režim, nego je predsjednika SDSS-a optužio da je »osnovano sumnjiv za ratne zločine tijekom srbijanske oružane agresije na Hrvatsku«.
– Krajnje je skandalozno, nemoralno i nečasno da o ratnim i poratnim zločinima u bilo kojem razdoblju govori gospodin Milorad Pupovac, koji je jugokomunistički gojenac, uzvratio je Jurčević. Pupovac je mogući počinitelj ratnih zločina jer je, smatra, upetljan u slučaj nestanka i ubojstva Ivana Šretera 1991. u Pakracu, kao i zato što je 1992. izjavio da je Katolička crkva u Hrvatskoj prekrstila 12 tisuća »srpske dece«, što je »tipičan huškački ratni zločin«.
Potom se opet javio Pupovac.
– Ispod časti mi je raspravljati s poklonikom ustaškog režima i zaštitnikom zločina koje je on iza sebe ostavio. Ali, moram reći da ako sam ja komunistički gojenac, kolega je ustaški gnojenac, poručio je Pupovac.