Bogovići

Ove nedjelje otvara se zanimljiva izložba: »Dubašljanski kolejani 2014./2015. – simbol zajedništva«

Mladen Trinajstić

Foto M. TRINAJSTIĆ

Foto M. TRINAJSTIĆ



MALINSKA – U Kući dubašljanske baštine u Bogovićima ove će nedjelje u 11 sati biti upriličeno svečano otvorenje retrospektivne izložbe »Dubašljanski kolejani 2014./2015. – simbol zajedništva«. Za organizaciju tog događanja zaslužni su predstavnici Kulturno-umjetničke udruge Dubašnica. Kako nam je predstavila Danijela Štefanić, predsjednica tog udruženja, povod za postavljanje ove izložbe 90. je obljetnica osnutka Folklornog društva Dubašnica, čiji je ponosni baštinik današnja Kulturno-umjetnička udruga Dubašnica.


– Ovom izložbom najavljujemo i niz prigodnih aktivnosti, a posebice onu središnju proslavu koja će se održati 21. rujna u Malinskoj – ističe Danijela Štefanić, objasnivši da je retrospektivna izložba »Dubašljanski kolejani 2014./2015. – simbol zajedništva« izabrana za prvu u nizu obljetničkih događanja zbog svoje snažne simboličke vrijednosti, a s ciljem poticanja uključivanja lokalne zajednice u rad Udruge te prijenosa tradicijske kulture i folklora na mlađe generacije.


– Dubašljanski kolejani jedan su od važnijih običaja s područja Dubašnice, s bogatom poviješću koja seže sve do mletačkoga razdoblja. Riječ je o božićnom ophodnom običaju koji obuhvaća niz rituala od Svetoga Stjepana do blagdana Sveta tri kralja, uključujući izbor Kralja i Kraljice, a završava Velim pirom, što ga čini jedinstvenim među sličnim običajima u regiji.




Prvi pisani trag o kolejanima potječe iz 1879. godine, a običaj se od kraja 19. stoljeća održava povremeno, s većim prekidima zbog ratova i društvenih promjena. Danas Dubašljanski kolejani simboliziraju zajedništvo i kulturni identitet stanovnika Dubašnice – nastavlja Danijela Štefanić. Od pamtivijeka se u Dubašnici tancalo uz zvuk sopela i kantalo po vrlo specifičnoj i veoma raritetnoj noti, kojoj se i dandanas veliki hrvatski skladatelji i kompozitori dive. S razvojem tehnološkog napretka u narodu je prepoznata potreba da se tradicija zaštiti i sustavno prenosi mlađim generacijama.


Iz tog razloga 1935. godine osnovano je Folklorno društvo Dubašnica, prvenstveno kako bi svoju kulturu i baštinu moglo predstaviti na prvom Festivalu folklora otoka Krka, održanom iste godine u Omišlju.


Dubašljani su svoje običaje čuvali živeći aktivno svoju baštinu. Njezin dio bila je i koledva, druženje u vrijeme božićnih blagdana, uz pjesmu i veselje. Posljednji kolejani u Malinskoj održani su prije deset godina.