
Foto Marin Aničić
Najveću zatvorsku kaznu dobio je Marin Jurković iz Delnica, kojem je uzeta kao utvrđena ranija kazna od pet godina zatvora koju je dobio zbog istog kaznenog djela te mu je opozvan uvjetni otpust kojim je pušten s izdržavanja te kazne više od godinu dana ranije pa mu je na kraju izrečena jedinstvena kazna od devet godina zatvora
RIJEKA Na ukupno 33 godine zatvora osuđena su u riječkom Županijskom sudu desetorica optuženih koji su proglašeni krivim za umiješanost u nabavu, krijumčarenje ili prodaju najmanje 80 kilograma marihuane što je stizala iz BiH, od toga osmorica u sastavu zločinačkog udruženja.
– Krivi su! – objavila je sutkinja Ika Šarić, predsjednica sudskog vijeća koje je svim optuženima izreklo osuđujuće kazne, u rasponu od rada za opće dobro do devet godina zatvora.
Tu najveću zatvorsku kaznu dobio je Marin Jurković iz Delnica, rodom iz Stolca (BiH), kojem je uzeta kao utvrđena ranija kazna od pet godina zatvora koju je dobio zbog istog kaznenog djela te mu je opozvan uvjetni otpust kojim je pušten s izdržavanja te kazne više od godinu dana ranije pa mu je na kraju izrečena jedinstvena kazna od devet godina zatvora. Ispostavilo se da se upleo u ovaj slučaj tek koji dan nakon što je pušten na uvjetni otpust s izdržavanja ranije višegodišnje kazne zatvora zbog sličnih inkriminacija.
Najbolje su prošla trojica (Sandi Pajković iz Pule te Krešimir Budimir i Krešimir Šamadan iz Splita) koja su dobila po godinu dana zatvora, ali im je kazna automatski pretočena u rad za opće dobro, po ključu: jedan dan zatvora – dva sata rada, što iznosi ukupno 730 sati rada.
Sud je odredio i da je većina optuženih dužna platiti određene iznose na ime koristi postignute deliktima vezanim za drogu, u ukupnom iznosu od oko 200 tisuća kuna, preračunato u domaću valutu. Pored toga, sud je odredio da se trojici na ime »proširenog oduzimanja imovinske koristi« (u biti, riječ je o novcu što je pronađen kod njih) oduzima ukupno oko 125 tisuća kuna, preračunato u hrvatsku valutu, a najveći dio toga od Mirka Jurkovića. Svotu od ukupno više desetaka tisuća kuna osuđeni će biti dužni platiti i na ime troškova postupka i odvjetnika. Odlučeno je, među ostalim, i da se prvooptuženom Josipu Proleti, bivšem policajcu, oduzima »opel vectra«, automobil s prerađenim plinskim spremnikom u koji je skrivana droga, kojim je marihuanu iz BiH prebacivao u Hrvatsku.
Objavi nepravomoćne presude prisustvovala su samo trojica od osmorice koja su se branila sa slobode iako, u suštini, i nisu bili dužni biti u sudnici. Osim Buršića i Pajkovića, na objavi se pojavio i Proleta, umirovljenik iz Ploča, koji je, s obzirom na to da je dobio kaznu veću od pet godina zatvora, automatski završio u pritvoru nakon presude. Do pravomoćnosti presude produžen je pritvor dvojici Jurkovića, Mirku i njegovom sinu Marinu, koji se iza rešetaka nalaze već dvije i pol godine, a to im se uračunava u izrečene kazne.
Zanimljivo je da je njima dvojici sutra istjecao maksimalni rok u kojem mogu biti u istražnom zatvoru bez donijete nepravomoćne presude, tako da bi morali biti pušteni na slobodu, da nisu osuđeni.