
"Želio sam napraviti nešto izvedivo" - Ivan Juretić / Foto: A. Križanec
Prezentirana su tri velika projekta u Općini Matulji, a uz novo ruho za Dom na Lisini, očekuje se i temeljito preuređenje Društvenog doma Hangar te izgradnja novog Dječjeg vrtića u Rukavcu
povezane vijesti
Jedna izgradnja modernog objekta i dvije temeljite obnove postojećih zdanja najavljene su nedavno u Društvenom domu Hangar u Matuljima. Tri velika projekta, s naglaskom na onaj kojemu je namjera revitalizirati poznato izletište Lisina, predstavljena su javnosti, a radi se o projektu obnove Doma Lisina, obnovi Hangara i izgradnji novog Dječjeg vrtića u Rukavcu. Večer je bila posvećena »zelenoj matuljskoj kraljici« Lisini, a projekt kojim će se u potpunosti obnoviti izletište Lisina predstavili su poznati arhitekt Ivan Juretić koji potpisuje projekt, i matuljski načelnik Vedran Kinkela.

Lisini se vraća stari sjaj – Vedran Kinkela / Foto: A. Križanec
Kako se moglo čuti na predstavljanju, predloženim projektom ne mijenja se namjena građevine Planinarskog doma na Lisini već se postojeća građevina rekonstruira u smislu prilagođavanja današnjim standardima u pogledu upotrebe prostora, udobnosti i kvaliteti smještaja. U novom funkcionalnom rasporedu objekta bit će formirane tri etaže: suteren, prizemlje i potkrovlje. U suterenu će se smjestiti sanitarije za posjetitelje i tehničke prostorije s ulazom u objekt te stepenice koje vode u prizemlje. U prizemlju zgrade bit će prostor za pripremu hrane i pića sa spremištem, infopult te prostrani prostor za boravak i druženje, dok će u potkrovlju biti uredske prostorije, spavaonice te kupaonice za posjetitelje doma i za osoblje. Smještajne kapacitete doma u ovoj fazi nije moguće povećavati, već je naglasak na povećanju standarda smještaja i usluge. Ako se ukaže potreba u budućnosti, moguće je dodatne smještajne kapacitete riješiti postavljanjem dodatnih manjih objekata u neposrednoj okolici planinarskog doma, dok je ovim projektom u rekonstruiranoj zgradi kao centralnom objektu buduće sportsko-rekreacijske zone Lisina planiran veći prostor za boravak s ukupno mogućih pedesetak sjedećih mjesta. Predloženi projekt rekonstrukcije planinarskog doma Lisina nadovezat će se i nadograditi u postojeću arhitekturu, najavljeno je.

Lisina / Foto: A. Križanec
Zarobljeni ruski vojnici
Ključni element i motiv na koji se predloženi projekt rekonstrukcije oslanja je originalna zidana struktura prvog planinarskog doma iz 1921. godine koja je u punom opsegu sve do danas ostala sačuvana. Vrijednost ove zidne strukture je višestruka, u simboličkom smislu predstavlja zametak svih aktivnosti i sadržaja vezanih uz planinarstvo i rekreaciju koje se razvilo tijekom proteklog stoljeća, u povijesnom smislu ona je podsjetnik na turbulentna vremena povijesti ovih prostora od francuske uprave, austrougarske, ruskih ratnih zarobljenika, talijanske uprave, Drugog svjetskog rata, Jugoslavije i konačno vremena slobodne Republike Hrvatske. U tehničkom smislu ona je svjedočanstvo i ostavština jedne autohtone, grube, ali na svoj način poetične tradicionalne gradnje u kamenu. Projekt predviđa i manji zahvat u okolišu planinarskog doma Lisina, rekonstrukciju terase i podzida koji su sastavni dio građevine.
Na predstavljanju se podsjetilo na povijest najstarijeg planinarskog doma u Primorsko-goranskoj županiji koji su gradili zarobljeni ruski vojnici u razdoblju od 1915. do 1917. godine. Izgrađen je na mjestu na kojem je do tada bila lugarnica koju su otvorili Francuzi u vrijeme Napoleona, još 1810. godine. Planinarski dom na Lisini nalazi se na 710 metara nadmorske visine, a službeno je otvoren 4. prosinca 1921. godine. Posljednji put temeljito je obnovljen 1939. godine.
Planinarski dom »Stanko Jurdana« bio je centralni objekt mnogih okupljanja od pedesetih godina prošlog stoljeća do zatvaranja. U tom razdoblju se na prostoru oko doma redovito održavalo jako puno manifestacija, od rallyja, gađanja glinenih golubova lovaca, vožnje motorima, do turnira u malom nogometu, logorovanja izviđača, a zimi se dolazilo na sanjkanje. Lisina je oduvijek bila omiljeno odredište planinara i lovaca, rečeno je u Hangaru.

O obnovi doma i uz pomoć videomaterijala / Foto: A. Križanec
Kućica u šumi
– U proteklom razdoblju Lisini smo počeli vraćati stari sjaj. Uređene su prostorije koje koriste članovi udruge Lisina Adventure, koji djeluju kao čuvari šume. Organizirane su manifestacije poput Dana otvorenih vrata i »Na Lisinu ko nekad« uz koje smo zaista dobili odličnu povratnu informaciju i posjetitelji su došli u velikom broju. Činjenica je da smo toj našoj zelenoj oazi udahnuli novi život. Bilo je predivnih druženja, novih sadržaja, dom ponovo živi, a na nama je da iznađemo najbolji mogući način financiranja ovog sjajnog projekta čija će realizacija biti kruna svih ovih aktivnosti. U prethodnom razdoblju stavili smo u funkciju i cestu Rukavac – Lisina koja je bila neadekvatna za vožnju, kazao je Vedran Kinkela, načelnik Općine Matulji.
Nadovezao se arhitekt Ivan Juretić koji je ocijenio da je ova skromna kućica u šumi jedna vrlo specifična građevina zbog svoje povijesti i činjenice da se radi o prvom planinarskom domu u PGŽ-u.
– Već sam tri ili četiri godine u tom projektu, a ušao sam u njega jer mi se učinilo da bi bila velika šteta da Planinarski dom Lisina bude zatvoren, a istovremeno sam prepoznao iskrenu želju Općine Matulji i načelnika da se nešto pokrene u pozitivnom smjeru i da ovaj nekad vrlo popularan dom opet to postane. Želio sam napraviti nešto izvedivo i vjerujem da će kada se jednom počne s radovima, obnovljena kuća s fantastičnom stoljetnom pričom ispasti jako lijepo, poštujući vrijednosti povijesti i tradicije. Zadržali smo kameni dio kuće koji je prepoznatljiv i premda bi u financijskom smislu najisplatljivije bilo staru građevinu srušiti i izgraditi novu, nešto takvo nije dolazilo u obzir – zaključio je Ivan Juretić o ovom poznatom domu na Lisini koji je inače spaljen u Drugom svjetskom ratu, pa potom obnovljen dobrovoljnim radom i danas nosi ime »Stanko Jurdana«.

Hangar ima fasadu koja »priča« o budućnosti / Foto: A. Križanec

Sudionici prezentacije u Hangaru / Foto: A. Križanec
Fasada koja »priča« i novi vrtićNa prezentaciji se moglo saznati osnovne podatke o planiranoj rekonstrukciji Društvenog doma Hangar na čijoj se fasadi može pogledati kompjutorska simulacija budućeg izgleda nakon što velik zahvat koji uključuje i nadogradnju bude dovršen, ali je riječi bilo i o izgradnji Dječjeg vrtića Rukavac koja je započela u svibnju. Projekt se realizira uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja putem Nacionalnog programa za oporavak i otpornost te su odobrena bespovratna sredstva u visini od 1.089.388,81 eura, dok je preostali iznos sredstava osiguran povoljnim kreditnim zaduženjem u suradnji s HBOR-om. Ukupna vrijednost investicije ugovorenih radova iznosi gotovo 6 milijuna eura. Novoizgrađeni objekt na dvije etaže imat će ukupno šest dnevnih boravaka, i to tri dnevna boravka za jasličke skupine te tri dnevna boravka za vrtićke skupine čime se povećava trenutačni ukupni kapacitet smještaja Dječjeg vrtića Matulji za 96 djece. Završetak projekta izgradnje i opremanja vrtića u Rukavcu planira se do kraja lipnja 2026. godine. |
Na nama je da iznađemo najbolji mogući način financiranja ovog sjajnog projekta
Vedran Kinkela