
Foto: iStock
U primorskoj Hrvatskoj tikvice se sade krajem travnja do sredine svibnja
povezane vijesti
Tikvice su jedno od najomiljenijih ljetnih povrća u Hrvatskoj – jednostavne za uzgoj, svestrane u kuhinji i prilagođene našoj klimi. Bilo da imate veliki vrt na obali, mali komadić zemlje uz kuću ili samo balkon, uz malo truda možete uživati u vlastitim plodovima.
U primorskoj Hrvatskoj tikvice se sade krajem travnja do sredine svibnja, kada prođe opasnost od mraza, a tlo se dovoljno zagrije – idealno na barem 12 – 14 °C.
Tikvice su izuzetno zahvalna kultura – od vrta do balkona, od proljeća do jeseni. Njihova brzina rasta, izdašnost i kulinarska raznolikost čine ih idealnima za početnike, ali i iskusne vrtlare. Uz pravi odabir sorte i osnovnu njegu, svatko može uživati u plodovima vlastitog uzgoja – a nema boljeg osjećaja od berbe svježe tikvice s vlastitog balkona ili vrta.
Više od zelene klasike
Osim klasičnih zelenih duguljastih plodova, danas postoji niz raznobojnih, okruglih i patuljastih sorti koje se lako prilagođavaju različitim uvjetima.
Tikvica pripada porodici tikvenjača (Cucurbitaceae) i unutar vrste Cucurbita pepo nalazimo desetke kultivara. Glavne razlike su u boji, obliku, veličini i namjeni. Najčešće se uzgajaju zelene duguljaste sorte poput Black Beauty koje su klasika u hrvatskim vrtovima. Žute tikvice, kao što je sorta Soleil, vizualno su privlačne, nešto blažeg okusa. Okrugle tikvice, primjerice Tondo di Nizza ili Eight Ball, idealne su za punjenje i pečenje. Prugaste sorte poput Striato d’Italia, kombinacija su ukusa i izgleda.
Tikvice rastu brzo i već 40-50 dana nakon sjetve moguće je brati prve plodove. Rastu grmoliko ili puzajuće, a plodove daju sve do rujna ako im osiguramo dovoljno vode, sunca i hranjiva. Na obali i otocima tikvice imaju gotovo savršene uvjete. Topla proljeća i duga sunčana ljeta pogoduju brzom rastu i obilnom urodu. Za uspjeh je važno odabrati sorte koje dobro podnose visoke temperature i eventualnu sušu.
Preporučene sorte za Dalmaciju, Istru i Kvarner su Black Beauty, rana i izuzetno rodna sorta, Soleil, žuta, dekorativna i otporna, Tondo di Piacenza, tradicionalna sorta za punjenje, te Striato d’Italia vizualno privlačna i otpornija na bolesti.
Tikvice se u priobalju obično siju krajem ožujka ili u travnju, a u toplijim mikroklimama moguće je čak i drugo sijanje u srpnju za jesensku berbu. Potrebno im je rahlo, dobro drenirano tlo s dovoljno organske tvari i redovito zalijevanje ujutro ili navečer.
Uzgoj u teglama
Za one koji nemaju vrt, tikvice su odličan izbor za uzgoj u većim posudama. Potrebna je tegla dubine barem 30-40 cm, sa širim promjerom jer biljka širi lišće i treba prostor. Idealno je da imaju 6 – 8 sati sunca dnevno.
Najbolje sorte za uzgoj u posudama su Bush Baby, niska, kompaktna i vrlo plodna, Patio Star, razvijena baš za terase i balkone, Eight Ball, okrugla, ukusna i dekorativna, te mini Gold Rush, manja žuta sorta s brzim prinosom.
Tegle moraju imati dobru drenažu. Tikvice u posudama brzo troše hranjiva pa je važno jednom tjedno dodavati tekuće gnojivo za plodonosne biljke. U toplim danima zalijevanje je obvezno svakodnevno.
Bolesti i štetnici
Iako su tikvice otporne, postoje problemi koji se mogu javiti – osobito u vlažnim godinama ili pri zbijenoj sadnji. Najčešće bolesti su pepelnica – bijela prevlaka na listovima, uzrokovana gljivicama.
Pomaže prorjeđivanje biljaka, izbjegavanje zalijevanja po lišću i prskanje pripravcima na bazi sumpora ili mlijeka. Trulež ploda javlja se u plodova koji leže na vlažnoj zemlji. Rješenje je malčiranje slamom i redovito branje. Plamenjača se javlja rijetko, ali je moguća nakon dugotrajnih kiša i treba brzo ukloniti zaražene listove.
Najčešći štetnici koji »napadaju« tikvice su lisne uši – napadaju vrhove biljaka i šire viruse. Mogu se tretirati prirodnim sapunastim otopinama ili insekticidima na bazi neem ulja. Puževi naročito napadaju mlade biljke. Pomaže pepeo, piljevina ili zaštitne barijere.
Tikvičine muhe i crvi u plodu mogu se spriječiti pokrivanjem biljaka zaštitnom mrežom. Redovito promatranje biljaka i uklanjanje bolesnih dijelova najbolja je prevencija. Tikvice vole prozračnost, pa ih je dobro saditi s razmakom i povremeno prorjeđivati lišće.