Stiglo 1.200 učenika

Innovation Day u Zagrebu; Jokić: Škola treba ići u korak s razvojem tehnologije

Dražen Katalinić

Daj pet! / Foto Davor KOVAČEVIĆ

Daj pet! / Foto Davor KOVAČEVIĆ

Trebamo biti oprezni jer se tehnologija može koristiti na različite načine, a u školi budućnosti ona ima mjesto samo ako je dopuna ljudskom odnosu i kvalitetnom učenju i podučavanju, rekao je Boris Jokić



ZAGREB – U organizaciji tvrtke Stemi i Infobipa, u Zagrebu je jučer održana cjelodnevna konferencija Innovation Day 2025., a Infobipov kampus Alpha Centauri petu godinu zaredom bio je središte tehnološke kreativnosti i edukacije budućnosti na kojemu se okupilo više od 1.200 posjetitelja, uglavnom učenika osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske koji su imali prilike isprobati tehnologije i proizvode više od 40 domaćih tvrtki, fakulteta, škola i udruga.


Brojni noviteti


Posjetitelji su tako mogli vidjeti razne autonomne robote fakulteta i STEM udruga, a mnogi su čekali u redu da isprobaju brojne edukativne i inovativne proizvode: kriptografske zagonetke, lemilice, 3D olovke, mjerne uređaje, sustave za kriptiranje i dekriptiranje poruka, VR naočale i STEM eksponate, sustav za trening agilnosti i reakcije, razne društvene igre i još mnogo toga.


Infobipov kampus Alpha Centauri bio je središte tehnološke kreativnosti i edukacije / Foto Davor Kovačević


Također su mogli sudjelovati u raznim izazovima poput duela s robotima, kvizovima i programerskim zadatacima, a održana su i tri gaming natjecanja – Rocket League, Fifa i utrke dronovima. Jedna od tvrtki koja je predstavila dronove iz vlastite proizvodnje, a koji su privukli veliko zanimanje učenika, je tvrtka Arqua iz Osijeka koju su predstavljali Adrijan i Leo, a koji sami, i to ručno, proizvode dronove, potrebnu opremu i simulatore.




Učenicima je zanimljiv bio i štand tvrtke Solderix iz Zadra, a njezin predstavnik Ante Medić kaže da je riječ o platformi za brzo prototipiranje elektromehanike koristeći samo tiskane pločice. Od tih tiskanih pločica, kaže, sastavljaju razne proizvode poput automobila igračaka, robotskih ruku ili joysticka.


Saša Gojković i učenici srednje škole »Ivan Seljanec«
iz Križevaca / Foto Davor Kovačević


No, učenici srednje škole »Ivan Seljanec« iz Križevaca predstavili su se s nešto »tradicionalnijom« tehnologijom, a to su dva go-cart vozila, jedan benzinski, a drugi na električni pogon. Nastavnik strojarstva Saša Gojković kaže da su to završni radovi učenika trećih razreda automehaničara i strojarskih tehničara.


Korjenita promjena


Predavanje o budućnosti škole posjetiteljima je održao i Boris Jokić. Njegova glavna poruka je da škola treba korjenitu promjenu koja treba ići u korak s razvojem tehnologije.


Boris Jokić / Foto Davor KOVAČEVIĆ


– Trebamo biti oprezni jer se tehnologija može koristiti na različite načine, a uškoli budućnosti ona ima mjesto samo ako je dopuna ljudskom odnosu i kvalitetnom učenju i podučavanju, rekao je Jokić.


Osnivač Stemija Marin Trošelj istaknuo je da je cilj STEMwavea pripremiti učenike za poslove budućnosti kroz praktično iskustvo i inovacije.


– Svake godine svjedočimo sve većoj kreativnosti i angažmanu škola što nam daje dodatnu motivaciju za razvoj projekta i otvaranju naše edukacijske platforme široj zajednici, rekao je Trošelj.


Projekt STEAMway, poznatiji kao Škola budućnosti, pokrenut je prije pet godina s ciljem stvaranja kurikula i platforme putem koje učenici osnovnih i srednjih škola uče o umjetnoj inteligenciji, robotici i internetu. Projekt se vrlo brzo proširio Hrvatskom da bi se danas prakticirao u 40 posto škola, a od 2023. provodi se u SAD-u i BiH.


Budućnost je u njihovim rukama / Foto Davor Kovačević


Tvrtku Arqua iz Osijeka predstavljali su Adrijan i Leo / Foto Davor Kovačević


Foto Davor KOVAČEVIĆ


Popularni kutak / Foto Davor KOVAČEVIĆ


Zanimljiv je bio i štand tvrtke Solderix iz Zadra / Foto Davor KOVAČEVIĆ