Konferencija "Unwasted"

Unuk oca atomske bombe Oppenheimera u Opatiji: Nuklearna energija je moćan alat

Valentina Botica

Najviše zanimanja izazvao je Charles Oppenheimer / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ

Najviše zanimanja izazvao je Charles Oppenheimer / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ

Možemo je koristiti za beskrajno dobro, ali i za destrukciju. To nije pitanje fizike – to je ljudska odluka. Ovo je vrijeme da odlučimo, naglasio je Charles Oppenheimer



 


 


OPATIJA  Velik dio konferencije “Unwasted” koja se odvija u Opatiji zauzela je energija, i to nuklearna. Gost i izlagač koji je izazvao najviše zanimanja svakako je bio Charles Oppenheimer – unuk oca atomske bombe Roberta Oppenheimera. Oppenheimer i njegov projekt, jednostavno nazvan The Oppenheimer Project, poštuju nasljeđe koje je postavio slavni fizičar i slijede njegova načela koja promoviraju korištenje nuklearne energije za dobrobit čovječanstva.


Važna uloga




U segmentu konferencije “Čista energija i inovacije”, čiji je cilj opovrgnuti mitove o nuklearnoj energiji, uvodnu je riječ dao Vedran Špehar, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva nadležan za energetiku. Rekao je kako je nuklearna energija uvijek igrala važnu ulogu u Hrvatskoj koja slijedi i pomaže održati europsku budućnost. Fuzija nije daleki san, nego znanstveni cilj nadohvat ruke, a Hrvatska je dio tog puta.


– Hrvatska gradi snažnu nuklearnu ekspertizu koju moramo proširiti. Nuklearnu budućnost Hrvatske izgradit će inženjeri, istražitelji i donositelji odluka, ali prije svega zajednička vjera u znanost i inovacije, naglasio je Špehar.


Charles Oppenheimer slaže se da su u Hrvatskoj donositelji odluka ključni akteri na putu prema nuklearnoj energiji. Međutim, ta politička odluka još nije prisutna.


Charles Oppenheimer / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


– U Hrvatskoj imate nevjerojatne inženjere. Upoznao sam ljude iz tvrtki poput Innotecha i Tech Cuta, kao i s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Većina njih još je 1980-ih planirala karijere u nuklearnoj industriji, no projekti su tada zaustavljeni zbog informacijske klime.


Za razliku od SAD-a, gdje se, kako navodi, glavno pitanje svodi na poslovnu održivost i ulaganja, u Hrvatskoj je ključno osigurati političku podršku.


– Ovdje je sve pitanje jedne političke odluke – da se krene. I to se može dogoditi brzo, poručio je Oppenheimer.


Premda nuklearnu energiju isprva nije podržavao, promijenio je mišljenje kada je počeo tražiti rješenja za klimatsku krizu i razmatrati ulogu koju tehnologija može imati u stvaranju svijeta obilja i održivosti. Analizom znanstvenih podataka i statistika shvatio je, kaže, koliko je percepcija u javnosti često udaljena od stvarnosti: nuklearna energija, pokazalo se, spada među najsigurnije izvore energije kada se gledaju stvarni podaci o smrtnosti i ozljedama.


Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Snažan poziv


Obraćajući se publici, Oppenheimer je uputio snažan poziv: da se građani uključe, podrže svoje političare i preuzmu aktivnu ulogu u energetskoj tranziciji. Smatra da upravo manje zemlje, s manjim brojem odlučnih ljudi, mogu napraviti velike iskorake. Zaključio je riječima koje zvuče kao manifest nove generacije zagovaratelja nuklearne energije:


– Nuklearna energija je kao sjekira – moćan alat. Možemo je koristiti za beskrajno dobro, ali i za destrukciju. To nije pitanje fizike – to je ljudska odluka. Ovo je vrijeme da odlučimo, zaključio je Oppenheimer.


Segment je nastavljen prezentacijama stručnjaka u području – o pozitivnim stranama i štoviše, nezaobilaznom putu prema nuklearnoj energiji govorili su dr. Duško Čorak, osnivač i predsjednik Uprave, INETEC – Institut za nuklearnu tehnologiju, dr. Vladimir Jelavić, savjetnik, bivši voditelj Odjela za zaštitu atmosfere i klimu, Ekonerg – Institut za energetiku i zaštitu okoliša i prof. dr. Leon Cizelj, ravnatelj Instituta “Jožef Stefan”, profesor nuklearnog inženjerstva, Sveučilišta u Ljubljani.


Završna riječ pripala je Jeffreyju Donovanu, službeniku za komunikacije i odnose s dionicima, Odjel za nuklearnu energiju pri Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju.