
Foto Vedran KARUZA
Znamo koji je Filipovićev dogovor s Damirom Miškovićem za izgradnju tri nebodera na plaži na Kantridi koji su, tobože, nužni za izgradnju stadiona. Mi nismo za takav projekt, kaže Zelič
povezane vijesti
- ANKETA Tko vam je ostavio najbolji dojam u večerašnjem sučeljavanju kandidata za Korzo 16?
- ANKETA Totalna neizvjesnost pred nedjelju. Kome ćete dati svoj glas na izborima u Rijeci?
- Tomašević (Možemo!): Izađite na izbore, biramo između čišćenja nereda od korupcije ili povratka na koruptivni model vlasti
RIJEKA Kandidat Možemo za gradonačelnika Rijeke, Nebojša Zelič, danas je s Hanom Paleka, kandidatkinjom za zamjenicu gradonačelnika, predstavio odrednice izbornog programa koje se odnose na ulaganja u sport, kulturu te sportsku i kulturnu infrastrukturu.
– Kultura je važan dio riječkog identiteta, a to je najbolje pokazala titula Europske prijestolnice kulture. Riječanke i Riječani ovim su projektom dobili novu kulturnu infrastrukturu, no ona nije u cijelosti dovršena. Daljnja ulaganja podrazumijevaju pronalazak i uređenje odgovarajućeg novog prostora za Gradsko kazalište lutaka te dovršetak uređenja zgrade Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, uređenje i stavljanje u funkciju Teatrina u sklopu Art kvarta te dovršetak Galeba. Nažalost, aktualni gradonačelnik Filipović ove projekte nije priveo kraju, iako je prije četiri godine obećao da hoće. U svojem novom programu zgradu MMSU-a i Teatrino on niti ne spominje. Ali zato znamo koji je njegov dogovor s Damirom Miškovićem za izgradnju megalomanska tri nebodera na plaži na Kantridi koji su, tobože, nužni za izgradnju stadiona, naveo je Zelič i pojasnio:
– Mi nismo za takav projekt na Kantridi jer smatramo da je nepromišljen, da se njime nepovratno devastira vrijedan prostor i da nisu sagledane sve opcije, nego samo megalomanske želje investitora. Stadion treba izgraditi, i mi imamo plan kako to učiniti bez tri nebodera. Ovo područje za početak treba sagledati znatno šire i planski povezati prostor od 3. maja do Preluka. Višekružnim savjetovanjem, kakvo smo proveli za prostor bolnice Kantrida, treba utvrditi potrebe i mogućnosti ove duge i izuzetno vrijedne zone uz more, opisati sadržaj koji je u toj zoni potreban i na taj način planirati novi Stadion Kantrida. Prostor tada treba podijeliti na niz većih projekata, a stadion je svakako jedan od njih. U idućem proračunskom razdoblju ITU mehanizma, koje je uskoro pred nama, dakle uz europska sredstva, možemo planirati izgradnju sportsko rekreacijske zone umjesto zone megalomanskih nebodera. U sljedećih godinu dana treba izraditi ovaj projekt i prijaviti ga na ITU ulaganja. Za stadion će uz to biti potrebna i sredstva Grada, a očito ćemo moći, i trebali bismo moći, računati i na sredstva države s obzirom da će ona sudjelovati u obnovi stadiona i u Splitu i u Zagrebu. Država se Rijeci po točno tom pitanju već obratila u liku premijera Plenkovića, koji je najavio sudjelovanje države u izgradnji riječkog stadiona.
Dakle, svima nam je stalo da se Rijeka vrati pod okrilje stijena Kantride i taj je projekt novog stadiona izvediv bez nebodera, zaključio je Zelič.
Naglasio je da će Možemo učiniti sve što je potrebno da se postojeći objekti ex-IVEX i Exportdrvo zadrže u funkciji kulturnih, društvenih i sajamskih događanja. Te da im je plan izdvojiti Odjel za kulturu kao zasebni upravni odjel te time omogućiti veću efikasnost i operativniju suradnju između gradske uprave i gradskih kulturnih ustanova, odnosno udruga i pojedinaca koji se bave kulturom u Rijeci.
U kontekstu sportske infrastrukture naveo je i da imaju u vidu kako će Dvorana Mladosti biti zatvorena dulje vrijeme zbog planirane rekonstrukcije te da će zbog toga prilagoditi sportske terene kao što su Velebitsko igralište, igralište u Drage Šćitara ili igralište u Radničkoj ulici natkrivanjem da bi se na njima moglo nesmetano trenirati, ali da ostanu i otvorena javnosti.
Povećati sredstva za kulturne programe, uvesti kulturne propusnice
Hana Paleka, kandidatkinja Možemo za zamjenicu gradonačelnika podsjetila je da su kulturne radnice i radnici u kontekstu projekta EPK stekli bogato iskustvo rada, što ih čini značajnim resursom grada te da su ti ljudi kulture premalo vrednovani u protekle četiri godine.
– U suradnji s gradskim kulturnim ustanovama, odredit ćemo smjer razvoja institucionalne kulture u sljedećem strateškom razdoblju i povećati sredstva namijenjena za razvoj kulturnih programa, kao i ojačati program javnih potreba u kulturi kako proračunska izdvajanja ne bi bila namijenjena samo izgradnji i održavanju kulturne infrastrukture s premalo sadržaja.
Za stabilnost u umjetničkom djelovanju, u javne potrebe Možemo planira uvesti mogućnosti višegodišnjih sufinanciranja te sufinanciranja umjetničkog istraživanja. Nezavisnoj kulturnoj sceni, umjetnicama i umjetnicima, pomoći će da povećaju svoju mobilnost i vidljivost pokretanjem posebnih programa za poticanje međunarodne suradnje, usavršavanja i koprodukcija. Najavili su i da će organizacijom programa kvartovi kulture promovirati kulturne sadržaje u kvartovima u svrhu ravnomjernije dostupnosti kulture.
Uz razvoj kreativnih i kulturnih industrija te poticanje pokretanja novih tvrtki u ovim područjima, iz Možemo najavljuju i da će uvesti inovativne alate u gradsku kulturnu mrežu, poput kulturnih propusnica namijenjenih jednostavnijoj i pristupačnijoj konzumaciji kulture.
– Želimo osigurati da kultura bude dobro svih građana grada, a ne samo upregnuta u turističku ponudu Rijeke. Nova kulturna politika mora biti hrabra i progresivna, a zadatak je Grada da osigura mogućnosti stvaranja novih kulturnih praksi, prostora i aktera kako bi kulturna scena ostala dinamična i otvorena – zaključila je Paleka.
Veći izbor sportova u školama, regionalni dijagnostički centar
Govorivši o programskim ulaganjima u sport, Zelič je naglasio da sport mora biti jednako dostupan svima, neovisno o dobi, spolu, manjinskoj pripadnosti ili financijskim prilikama te da vizija koju nudi Možemo u ovom području obuhvaća zdravu i aktivnu kulturu življenja u koju se široko uključuju djeca i mladi te sve građanke i građani.
– Takav grad može razviti vrhunske sportašice i sportaše te stručne kadrove koji će promovirati Rijeku, motivirati zajednicu i postati garancija stalnog razvoja sporta i rekreacije. Smatramo važnim poticati razvoj školskih i studentskih sportskih klubova, kao i izvannastavne sportske aktivnosti te želimo proširiti paletu dostupnih sportova na svim razinama obrazovanja. Postojeće parkove opremit ćemo motoričkim spravama koje djecu i odrasle potiču na aktivnost, a velike zelene zone, poput Svetog Križa i Pulca, obogatit ćemo novim rekreativnim sadržajima.
Iz Možemo naglašavaju da uz već postojeću Sportsku ambulantu namjeravaju sagledati mogućnosti osnivanja regionalnog dijagnostičkog centra za perspektivne sportašice i sportaše te time povećati kvalitetu sporta na lokalnoj razini i privući sportašice i sportaše iz ostatka zemlje.
Građane i građanke Rijeke podsjetili su da su sva ova ulaganja moguća uz stabilne proračunske prihode te još jednom naglasili da su njihova obećanja realna upravo iz razloga što ne pribjegavaju populističkim najavama o smanjenju poreza na dohodak.
– Upravo se iz poreznih prihoda financira ovaj nadstandard života koji Rijeka mora imati u području kulture i sporta – zaključuju u Možemo.