
Goran Kovacic/PIXSELL
povezane vijesti
Nakon sučeljavanja kandidata za mjesto županice ili župana Primorsko-goranske županije koje su zajednički organizirale redakcije Kanala Ri i Novog lista, ostalo nam je otvoreno pitanje u funkcioniranju Platka.
Mnogo se naime raspravljalo o smislenosti goleme investicije u to skijalište, posebno u žičaru čija je cijena bila 4,8 milijuna eura. Iako na različitim ideološka poljima, o Platku i općenito o Gorskom kotaru većina kandidata imala je – poprilično bliske stavove.
Konkretno, rasprava se povela o pitanju broja dana rada te famozne “Dubai vučnice”, kako ju se zbog cijene zna nazivati, koja je u pogon stavljena 24. siječnja 2024. godine. Da je skepsa po pitanju opstanka Platka kao skijaškog centra opća pojava, ukazivala su i razmišljanja kandidata koji su za jednu i pol skijašku sezonu isticali kako je spomenuta žičara radila manje od 30 dana što je ravno – katastrofi. Odgovor Goranskog skijaškog centra stigao je na žalost nakon sučeljavanja, no nikad nije kasno za točne informacije.
– Žičara Radeševo 2 od 24. siječnja 2024. godine do danas broji ukupno 74 radna dana. Od toga 46 dana u zimskoj sezoni, svakog dana kad su uvjeti dozvoljavali rad, i 28 dana u ljetnoj sezoni – vikendom i blagdanom kad vremenski uvjeti to dozvoljavaju. Ovo će ljeto ćemo također imati panoramsku vožnju žičarom vikendom i blagdanima, odgovorila nam je ljubazna Antonia Ban, administrativna tajnica GSC-a čije je sjedište, iako je Platak u Općini Čavle, u Delnicama.
Nije dakle ukupno manje od 30 dana, no brojimo li samo jednu zimsku sezonu – manje je od mjesec dana. Što je sasvim sigurno jako težak uteg na investiciju od – 4,8 milijuna eura. K tome, pojavljuju se i stavovi kako se navedeni broj dana ne proteže kroz čitav dan, već unutar nekoliko hladnijih sati jutra. Na kraju, prijedlog svih kandidata za županicu ii župana je kako se spas Platka može dogoditi samo daljnjim investicijama i cjelogodišnjim poslovanjem jer kako klimatolozi najavljuju – snijega će biti još i manje.