
"Oda svjetlosti" spoj je umjetnosti i znanosti, a nudi program prilagođen svim dobnim skupinama
povezane vijesti
Astronomski centar Rijeka pridružuje se inicijativi UNESCO-a koja je 16. svibnja proglasila International Day of Light (IDL), Međunarodni dan svjetlosti.
U svom drugom izdanju “Ode svjetlosti” pripremljen je cjelodnevni program koji zajednički organiziraju Astronomski centar Rijeka – Rijeka sport d.o.o., Centar za promociju i popularizaciju znanosti Sveučilišta u Rijeci, Akademsko astronomsko društvo Rijeka i Plesni ansambl Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples Osnovne škole Vežica s ciljem predstavljanja važnosti svjetla za život kroz znanost, umjetnost i kulturu.
Jednodnevni program spoj je umjetnosti i znanosti, prilagođen svim dobnim skupinama, pripremljen od strane sveučilišnih profesora, akademskih umjetnika, profesionalaca i entuzijasta: planetarij filmovi, performasi suvremenog plesa, umjetničke svjetlosne instalacije, prezentacija polarne svjetlosti, igre svjetla, promatranje teleskopima.
Otkrijte zašto je svjetlost važna, poručuju iz Astronomskog centra Rijeka.
Program:
16. SVIBNJA
10:00 – 11:00 Planetarij, film: Pogled na planete, ACR (popunjeno)
11:30 – 12:30 Planetarij, film: Dalje od Sunca, ACR (popunjeno)
13:30 – 15:00 Planetarij, film: Carstvo svjetlosti, ACR (popunjeno)
19:30 – 20:15 Planetarij, film: Priča o pogledu, ACR
20:30 – 21:00 Dvorište i terasa ACR-a, Svečano otvorenje Svjetlost&Umjetnost&Znanost, Vedrana Mikulić Crnković, Ingeborg Fülepp i Andrea Cvitan
– plesni performance ansambla Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples Osnovne škole Vežica: četiri koreografije u razvoju na glazbu skladatelja Brooks Williamsa: “Veo nad ovim svijetom”, “Prirodni svijet”, “Utjeha” i “Reci zašto”. Koreografija: Kate Foley u suradnji s plesačima.
– vodstvo kroz umjetničku instalaciju “EOT: Kraj prijenosa” (End of Transmission), berlinskog umjetnika Franza Johna i kustosice Ingeborg Fülepp
21:00 – 22:00 Velika dvorana, predavanje, Lovro Pavletić: Godinu dana nakon pojave polarnog svjetla u Rijeci, AAD
22:00 – 23:00 Terase i zvjezdarnica, Igre svjetla – pokazivanje nebeskih tijela laserom i vođena promatranja teleskopima, AAD
O Međunarodnom danu svjetlosti
Međunarodni dan svjetlosti je globalna inicijativa koja pruža godišnju žarišnu točku za uvažavanje svjetlosti i uloge koju ima u znanosti, kulturi i umjetnosti, obrazovanju i održivom razvoju te u različitim područjima kao što su medicina, komunikacije i energija.
Široka tema svjetla omogućit će mnogim različitim sektorima društva da sudjeluju u aktivnostima koje pokazuju kako znanost, tehnologija, umjetnost i kultura mogu pomoći u postizanju ciljeva UNESCO-a: obrazovanje, jednakost i mir.
Zašto 16. svibnja?
Međunarodni dan svjetlosti održava se 16. svibnja, na godišnjicu prve uspješne operacije lasera 1960. godine koju je izveo fizičar i inženjer Theodore Maiman. Laser je savršen primjer kako znanstveno otkriće može donijeti revolucionarne dobrobiti društvu u komunikacijama, zdravstvu i mnogim drugim područjima.
Međunarodni dan svjetlosti nije samo laser i znanost već uključuje aspekte umjetnosti, kulture, zabave – zapravo svugdje gdje je svjetlost prisutna!
Više o programima i sudionicima
Film Priča o pogledu
Planetarij film: Priča o pogledu objašnjava kako čovjek vidi svjetlost koja iz udaljenih krajeva svemira dopire do Zemlje. Priča prati putovanje fotona iz središta udaljene zvijezde, kroz galaksiju do oka i uma promatrača.
Putovanje završava kada se energija fotona pretvori u električni živčani impuls te u različitim centrima uma stvara sliku koju ljudski um vidi.
Franz John, EOT: Kraj prijenosa (End of Trasmission)
“Povodom Međunarodnog dana svjetlosti 16. svibnja 2025., berlinski umjetnik Franz John osvijetlit će poruku na pročelju Astronomskog centra u Rijeci – poruku koja istovremeno označava kraj i početak.
Duž uskih nosača zaobljene staklene fasade zgrade, svjetlosne trake sjaje na razmaku jedne staklene ploče, tvoreći – kada se čita slijeva na desno – ASCII
kod za “00000100.”
Plave svjetlosne trake predstavljaju nule, a crvene trake jedinicu. Prema međunarodnim konvencijama znakovnog koda, “00000100” označava “Kraj prijenosa”. S istočne strane, Astronomski centar Rijeka jako podsjeća na NLO – estetski dopadljiv za ljudsko oko.
Slanjem ove poruke u nebo na tako kozmički rezonantnoj lokaciji, Franz John se poziva na mnoge pokušaje čovječanstva da pošalje poruke u svemir, u nadi da će ih jednog dana vanzemaljski oblik života primiti i – nadajmo se – razumjeti.
Jedan od primjera je poznata poruka Arecibo, koja je 1974. poslana u binarnom kodu putem radio valova u zvjezdani sustav udaljen 25.000 svjetlosnih godina od Zemlje.
Svaka poruka sa sobom nosi inherentni izazov vezanosti uz konvencije—pravila koja određuju od kuda do mjesta i unutar kojeg okvira vremena i prostora poruka želi biti pročitana.
Područje proučavanja koje se bavi ovim izazovom zove se ksenolingvistika — znanost o jezičnoj komunikaciji s izvanzemaljcima. Ovo polje ima za cilj učiniti takve konvencije što jednostavnijim i popratiti ih intuitivno razumljivim signalima, čak i za oblike života s potpuno različitim tijelima i međuzvjezdanim iskustvima.
Franz John ovdje koristi ksenolingvistički izum nazvan Solresol—jednostavni slogovni jezik koji se koristi u pratećem zvučnom nizu za kontrolu igre svjetla i sjene na svjetlosnim trakama”.
Tekst: Thomas Goldstrasz
Performance plesnog ansambla
Plesni ansambl Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples Osnovne škole Vežica izvodi četiri koreografije u razvoju, na skladbe s albuma Abstract Art (2024.), skladatelja musique concrète Williamsa: “Veo nad ovim svijetom”, “Prirodni svijet”, “Utjeha” i “Reci zašto”. Koreografija: Kate Foley u suradnji s plesačima.
Dva su plesa premijerno izvedena na Festivalu malih formi Plesa i djeteta u Zagrebu pod naslovom Autoportreti – apstraktna umjetnost u studenom 2024.
Cjelokupna svita od četiri plesa premijerno je izvedena u MMSU Rijeka u siječnju 2025., postavljena u sklopu izložbe apstraktne umjetnosti sredine stoljeća Prekidi i kontinuiteti.
Ove četiri koreografije dobivaju novo značenje u svom razvoju za Astronomski centar u Rijeci kao Međunarodni dan svjetlosti, vodeći promatrače na uzlaznu turu koja počinje ispod drveća u parku ispod i završava pod velikim nebom na krovnoj terasi ispred kupole zvjezdarnice.
Plesačice: Vita Delogu, Tia Ivanković, Kiona Elu Miholić, Jelena Repka
Koreografija: Kate Foley u suradnji s plesačima
Glazba: Brooks Williams “Apstract Art”
Plesni ansambl Osnovne škole za klasični balet i Suvremeni ples OŠ Vežica osnovan je 2009. godine, a voditeljica je od samog početka profesorica suvremenog plesa Kate Foley.
Ansambl približava studente plesa lokalnoj zajednici kroz niz dugoročnih izvannastavnih umjetničkih projekata u suradnji s lokalnim partnerima.
Predavanje: Godinu dana nakon pojave polarnog svjetla u Rijeci
Prošlo je godinu dana od kada su stanovnici srednje i južne Europe u noći s 10. na 11. svibnja 2024. mogli svjedočiti spektakularnoj i nesvakidašnjoj pojavi za ovo područje – aurori borealis.
Zbog povoljnih vremenskih uvjeta, te sreće bili su i riječki astronomi te ostali stanovnici na Kvarneru, ali i u ostatku Hrvatske koji su svojim brojnim fotoaparatima i video kamerama zauvijek zabilježili taj događaj.
O samoj polarnoj svjetlosti, razlogu njenog nastajanja, dosadašnjim zabilježenim aurorama iz Hrvatske te kakve su prognoze za uskoro doživljavanje slične pojave možete čuti na predavanju “Godina dana nakon pojave polarne svjetlosti u Hrvatskoj” u petak 16. svibnja u Astronomskom centru Rijeka s početkom u 21 sat.
Na predavanju će biti predstavljene fotografije i videozapisi prošlogodišnje aurore borealis.
Predavač: Lovro Pavletić doktorand je Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Diplomirao je na istom Sveučilištu na području astrofizike i fizike elementarnih čestica.
Sudjelovao je na šestomjesečnoj razmjeni studenata na talijanskom Sveučilištu u Camerinu 2016. godine, sudjelovao je na projektu Hrvatske zaklade za znanost pod nazivom „Visokoenergijska astronomija gama zraka teleskopima MAGIC i CTA” u sklopu kojeg je vršio astronomska opažanja s La Palme.
Astronomijom se aktivno bavi od vrlo rane dobi te sudjeluje u organizaciji i provođenju mnogobrojnih projekata i događaja na temu prirodnih znanosti. Trenutno je predsjednik Akademskog astronomskog društva – Rijeka i koordinator astronoma regije Alpe-Adria.