
Reuters
Plenković je u utorak na marginama Copenhagen Democracy Summita, rekao da Hrvatska „razumije” te je „uz Dansku”
povezane vijesti
KOPENHAGEN – Premijer Andrej Plenković u utorak je rekao da Hrvatska razumije zatečenost Danske, jedne od najprivrženije saveznice SAD-a u Europi, izjavama američkog predsjednika Donalda Trumpa o preuzimanju Grenlanda, no i izrazio uvjerenje da će se pronaći rješenje za taj spor putem dijaloga.
Predsjednik SAD-a Donald Trump ponavlja želju za preuzimanjem Grenlanda, ne odbacujući da će se to učiniti i silom ako ga ne uspije steći financijskim putem. Posljednji put je to učinio u razgovoru za NBC krajem prošlog tjedna, kazavši da „ne odbacuje” vojno rješenje za preuzimanje danskog autonomnog teritorija koji SAD-u, kako kaže, „nasušno treba”.
Plenković je u utorak na marginama Copenhagen Democracy Summita, rekao da Hrvatska „razumije” te je „uz Dansku”.
Podsjetio je na postojanje sporazuma između Kopenhagena i Washingtona iz pedesetih godina koji SAD-u daje mogućnost vojnog jačanja Grenlanda, najvećeg svjetskog otoka na kojemu već postoji američka baza.
Plenković je izrazio uvjerenje da će se pronaći rješenje kroz miran dijalog, pa podsjetio da je Danska jedna od europskih zemalja „najprivrženijih transatlantskoj suradnji” i „najlojalnijih partnera SAD-a”, te da stoga razumije zatečenost njezinog vodstva takvim signalima iz Washingtona.
Bivši glavni tajnik NATO-a i danski premijer Anders Fogh Rasmussen na skupu je ranije rekao da je Kopenhagen uvijek bio „dobar i pouzdan saveznik” Washingtonu te da je „reći suprotno uvredljivo prema Dancima koji su stajali rame uz rame sa SAD-om i dali svoje živote”.
„No danas su vrijednosti koje zajedno branimo zamijenjene riječima iz povijesnih udžbenika – teritorijalnom ekspanzijom, sferama utjecaja, pravom jačega te, naravno – Amerikom na prvom mjestu”, rekao je Rasmussen, pokretač te konferencije.
Plenković se nakon sudjelovanja na skupu sastao s danskom premijerkom Mette Frederiksen. Uoči tog susreta rekao je da Hrvatska i Danska imaju trgovinsku razmjenu od oko 450 milijuna eura – Danska u Hrvatsku izvozi oko 300 milijuna, a Hrvatska u Dansku 150 milijuna eura.
Premijer je najavio da će s Frederiksen razgovarati o jačanju hrvatskog izvoza u Dansku, pa izrazio želju da danske investicije poput one Maerska, najveće brodarske tvrtke na svijetu koja ulaže u Luku Rijeka, „naglasi hrvatsku ulogu mediteranskih vrata Europe”, što Hrvatska i jest.
Vlada zbog toga i ulaže u riječku i druge jadranske luke te u željezničku infrastrukturu, kako bi na značaju dobio hrvatski položaj kao „najkraći put” do srednje Europe za velike pomorske pravce.