REALIZACIJA

Lošinj dobiva nova igrališta, ekološke sadržaje i prostore po mjeri djece i mladih

Lara Živčić

Igrališta za nogomet i košarku u Velom Lošinju / Foto: Sandro Puncet

Igrališta za nogomet i košarku u Velom Lošinju / Foto: Sandro Puncet

U Velom Lošinju dovršena je sveobuhvatna obnova dvaju važnih sportskih igrališta – nogometnog i košarkaškog. Malo košarkaško igralište ove godine dobit će i naselje Artatore, dok je u Zagrebačkoj ulici izgrađeno novo dječje igralište na površini od 382 četvorna metra



Na području grada Malog Lošinja priroda nije samo kulisa – ona je srž identiteta, svakodnevnog života i razvoja zajednice. Upravo zato svi novi projekti, osobito oni namijenjeni djeci, mladima i rekreaciji, pažljivo se planiraju s ciljem očuvanja okoliša, ali i stvaranja dodatnih vrijednosti za lokalno stanovništvo i posjetitelje.


Tijekom proteklih mjeseci Grad Mali Lošinj uspješno je realizirao nekoliko važnih ulaganja u sportsku i dječju infrastrukturu, a u tijeku su i inovativni projekti koji kombiniraju igru, edukaciju i ekologiju na način koji je jedinstven ne samo na otoku, već i šire.


U Velom Lošinju dovršena je sveobuhvatna obnova dvaju važnih sportskih igrališta – nogometnog i košarkaškog. Osim što su ovi tereni godinama okupljali različite generacije rekreativaca, njihova obnova dodatno je podigla sigurnosne i funkcionalne standarde. Modernizirane podloge, nova sportska oprema i sanacija nosivih slojeva omogućuju daljnje korištenje prostora bez opasnosti od ozljeda i s dodatnim užitkom u igri. Ukupna vrijednost ove investicije iznosi 150.000 eura, a značajan dio – 36.600 eura – osiguran je kroz nacionalne fondove.


Novo dječje igralište u srcu grada u Zagrebačkoj ulici / Foto: Sandro Puncet

Novo dječje igralište u srcu grada u Zagrebačkoj ulici / Foto: Sandro Puncet


Proširenje igrališta




Sličan pristup nastavlja se i u naselju Artatore, gdje je još 2022. godine započela prva faza uređenja malog košarkaškog igrališta. Planirano proširenje tijekom 2025. godine dodatno će unaprijediti ovaj sportski kutak, čime Artatore postaju još privlačnije ne samo lokalnom stanovništvu, već i turistima koji traže sadržaje za aktivan odmor u prirodi.


Važno je istaknuti kako su u prethodnom razdoblju uređena i opremljena igrališta u Nerezinama u suradnji s tvrtkom Richter Spielgeräte GmbH i na Susku, čime se kontinuirano gradi mreža sigurnih i kvalitetnih prostora za igru i sport u svim dijelovima otočne zajednice.


Zelena oaza u srcu grada


U Zagrebačkoj ulici izgrađeno je novo dječje igralište na površini od 382 četvorna metra, čime je stambena zona obogaćena sigurnim, modernim i zelenim prostorom za igru najmlađih. Poseban naglasak stavljen je na prirodne materijale, sigurnosne standarde i oblikovanje prostora koji potiče kretanje, maštu i socijalnu interakciju.


Ovaj projekt vrijedan 95.000 eura financiran je iz gradskog proračuna i dio je šireg Plana održavanja i uređenja zelenih površina. Upravo ovakva integracija rekreativnih sadržaja s pejzažnim uređenjem podiže estetsku i ekološku kvalitetu urbanih zona – čineći grad ljepšim i zdravijim za život, ali i privlačnijim za obitelji koje ga posjećuju ili u njemu ljetuju.


Igraonica u šumici


Jedan od najinspirativnijih projekata u pripremi zasigurno je Cvrčkova igraonica u šumici – zamišljena kao dnevni boravak na otvorenom za djecu. Projekt objedinjuje četiri tematske cjeline: edukativno-didaktičku, kreativnu, sportsku i edukativno-agrarnu. U prirodnom okruženju, planirani su sadržaji poput vrtnih gredica, hotela za kukce, drvenih kućica i interaktivnih elemenata koji razvijaju motoričke, senzorne i kognitivne vještine.


Posebno je zanimljiv aspekt recikliranja – bolesna i suha stabla te grmlje s terena bit će prerađeni i iskorišteni kao edukativna oprema, čime se djeci već u najranijoj dobi prenose vrijednosti održivosti i brige o prirodi. Ukupna vrijednost ovog projekta je 130.000 eura, a Grad je osigurao 50.000 eura bespovratnih sredstava.


Svi ovi projekti imaju zajedničku crtu: razvoj koji poštuje prirodu, stavlja ljude u središte i osigurava dugoročnu održivost. Grad Mali Lošinj pokazuje kako ulaganja u infrastrukturu mogu istovremeno služiti lokalnoj zajednici i povećavati turističku atraktivnost – bez kompromisa s okolišem.


 


Mladi oblikuju vlastiti prostor

U Malom Lošinju mladi nisu promatrači, nego aktivni sudionici. Učenici Srednje škole Ambroza Haračića u sklopu predmeta Škola i Zajednica osmislili su projekt uređenja multifunkcionalnog prostora na otvorenom, temeljen na vlastitim željama i potrebama. Lokacije su već snimljene, a u planu je izgradnja prostora za sport, druženje, umjetnost i kreativno izražavanje. Takvi projekti ne samo da osnažuju mlade, nego i potiču međugeneracijsku suradnju, podižu osjećaj pripadnosti i stvaraju dugoročne koristi za zajednicu.


ATRAKTIVNOST

Grad Mali Lošinj pokazuje kako ulaganja u infrastrukturu mogu istovremeno služiti lokalnoj zajednici i povećavati turističku atraktivnost – bez kompromisa s okolišem.