U obraćanju novinarima nakon pregovora s kineskim dužnosnicima u Ženevi, američki ministar financija Scott Bessent izjavio je da su dvije strane dogovorile 90-dnevnu obustavu mjera i smanjenje “recipročnih” carina na 10 posto. Prethodno su te carine bile iznosile 125, odnosno 145 posto.


“Obje su zemlje izvrsno predstavljale svoje nacionalne interese. Svima nam je u interesu uravnotežena trgovina, a SAD će i dalje nastojati ići u tom smjeru”, rekao je Bessent, dodavši da ono što se dogodilo uvođenjem iznimno visokih carina je bilo ekvivalentno embargu, što nijedna strana ne želi.




Ministar Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer novinarima su se obratili nakon pregovora s kineskim kolegama, a obje su strane pozdravile smanjenje nesuglasica. Na sastancima održanima u Ženevi tijekom vikenda viši američki i kineski dužnosnici zaduženi za gospodarstvo susreli su se licem u lice prvi put od kad se američki predsjednik Donald Trump vratio u Bijelu kuću i započeo globalni carinski rat, uz uvođenje osobito visokih carina na uvoz iz Kine.


Od početka mandata u siječnju, Trump je carine koje američki uvoznici plaćaju na robu iz Kine povećao na 145 posto, uz namete na neku kinesku robu koje je uveo tijekom prvog mandata te carine koje je uveo Bidenov kabinet. Kina je uzvratila ograničavanjem izvoza nekih rijetkih metala koji su neophodni američkim proizvođačima oružja i elektronike te podizanjem carina na uvoz iz SAD-a na 125 posto.


Zbog carinskog sukoba došlo je do stagnacije dvosmjerne trgovine vrijedne gotovo 600 milijardi dolara, što je uzrokovalo poremećaje u opskrbnim lancima, potaknulo zabrinutost o inflaciji uzrokovanoj stagnacijom te dovelo do gašenja radnih mjesta. Ovi pregovori su pobudili nadu u izbjegavanje globalne recesije pa su u ponedjeljak terminski ugovori na Wall Streetu poskočili, a dolar osnažio u odnosu na sigurne valute.


Predah


Zbog carinskog sukoba došlo je do stagnacije međusobne trgovine vrijedne gotovo 600 milijardi dolara, što je uzrokovalo poremećaje u opskrbnim lancima, potaknulo zabrinutost o inflaciji uzrokovanoj stagnacijom te dovelo do gašenja radnih mjesta.


Potaknuta posljednjim u nizu popuštanja u trgovinskom ratu, financijska su se tržišta oporavila, a terminski ugovori na Wall Streetu poskočili su zahvaljujući američko-kineskim pregovorima koji su probudili nade ulagatelja da bismo mogli izbjeći svjetsku recesiju.


“Ovo je bolje od očekivanog. Očekivao sam da će carine smanjiti na oko 50 posto. Naravno, ovo su iznimno dobre vijesti za gospodarstva obiju zemalja, kao i za globalno gospodarstvo, a ulagateljima znatno umanjuje brige o šteti koja je globalnim opskrbnim lancima kratkoročno nanesena”, rekao je Zhiwei Zhang, glavni ekonomist kompanije Pinpoint Asset Management u Hong Kongu.


Nakon pregovora održanih u nedjelju, američki su se dužnosnici rano jutros pohvalili “dogovorom” o smanjenju američkog manjka u robnoj razmjeni, dok su kineski dužnosnici naglasili da su dvije strane postigle „važan konsenzus” i dogovorile pokretanje još jednog novog foruma za gospodarski dijalog.


Trump je pregovore ocijenio pozitivnima i prije nego što su završili, izjavivši da su dvije strane dogovorile „potpuno nove postavke… na prijateljski, ali konstruktivan način”. Američki predsjednik carine je uveo djelomično i zbog nacionalnog kriznog stanja zbog ulaska fentanila u SAD, a Greer je izjavio da su razgovori o suzbijanju smrtonosne droge bili „vrlo konstruktivni”, iako su se odvijali zasebno.


Izjave kineskog potpredsjednika vlade Hea Lifenga nisu bile toliko izričite, ali i on je pozdravio „značajan napredak” postignut tijekom pregovora.