Neprijateljska planeta

Kinezi planiraju dosad najambiciozniju misiju uzimanja uzorka iz atmosfere Venere

T.I.

iStock

iStock



Venera, planeta poznata po izuzetno visokim temperaturama, ogromnim tlakom i gustoj atmosferi bogatoj ugljičnim dioksidom i sumpornom kiselinom, u Sunčevom je sustavu jedno je od najneprijateljskijih mjesta za ljude. Kina, međutim, planira prodrijeti u ovu neprijateljsku atmosferu i vratiti uzorke na Zemlju.


Ambiciozni plan razvijaju Kineska akademija znanosti (CAS), Kineska nacionalna svemirska uprava (CNSA) i Kineski ured za svemirske ljudske misije (CMSEO). Lansiranje se predviđa između 2028. i 2035. godine, a detalji još nisu u potpunosti poznati.


Prezentacija na društvenim mrežama otkrila je ipak neke ključne ciljeve.




To je u prvom redu potraga za znakovima života. Iako je Venera izrazito neprijateljsko okruženje, nedavna istraživanja sugeriraju mogućnost postojanja mikrobnog života u atmosferi. Uzimanje uzoraka izravno s mjesta događaja moglo bi razriješiti ovu znanstvenu kontroverzu.


Ispitivanje evolucije planeta. Analizom sastava atmosfere znanstvenici žele bolje razumjeti kako se Venera razvijala kroz vrijeme.


Analiza atmosferskih ciklusa i oblaka. Posebna pažnja bit će posvećena tajni zašto oblaci Venere upijaju ultraljubičasto zračenje, što je fenomen koji još uvijek nije u potpunosti objašnjen.


Planirana misija vjerojatno će uključivati najmanje dva svemirska broda – jedan će ostati u orbiti oko Venere, dok će drugi ući u njezinu atmosferu i prikupiti uzorke plinova i čestica. Sličan koncept predložio je tim sa MIT-a 2022. godine, koji je zamislio balon premazan teflonom i otpornim na koroziju, koji bi nosio spremnik za uzorke kroz oblake, a zatim ga poslao natrag u orbitu i na Zemlju.


Do sada su na Veneru sletjele samo sovjetske sonde tijekom 1960-ih do 1980-ih, no one su izdržale samo nekoliko sati prije nego što su uništene zbog ekstremnih uvjeta.


Iako bi uzorke bilo moguće analizirati i na samom mjestu, vraćanje materijala na Zemlju omogućilo bi provedbu mnogo sofisticiranijih i detaljnijih laboratorijskih testova, što bi značajno unaprijedilo naše razumijevanje Venere.