
Foto Vladimir Mrvoš
U Tehničkom muzeju Slovenije do kraja godine otvorena je izložba o poznatom riječkom graditelju violina
povezane vijesti
U Tehničkom muzeju Slovenije, otvorena je izložba “Dr. Franjo Kresnik – Između umjetnosti i umjetnosti”. Zajednica tehničke kulture Rijeka, organizaor ove izložbe, već 19 godina njeguje međunarodnu programsku suradnju s Tehničkim muzejom Slovenije, u koju je uključen i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka.
Izložba ove godine obuhvaća postav izložbe riječkog Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja. Osim domaćina i brojnih posjetitelja iz Slovenije, otvorenju izložbe prisustvovalo je i 40 sudionika iz Rijeke, članica Zajednice tehničke kulture Rijeka, predstavnici Primorsko-goranske županije, Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka te Grada Rijeke.
Kresnik je bio liječnik, ali je najpoznatiji kao graditelj gudaćih glazbala. Rodio se u Beču 1869. godine, ali je veći dio svog života proveo u Rijeci, gdje se i umro 1943. godine.
U Rijeci je pohađao gimnaziju i privatno učio violinu, a studij medicine završio u Innsbrucku. Od 1900. bio je liječnik opće prakse u Rijeci. Isprva je gradio violine prema A. Stradivariju, a potom je izradio vlastiti model po uzoru na G. Guarnerija del Gesù.
Na međunarodnoj izložbi u Rijeci, 1926. godine, svojim prvim violinama osvojio je Grand-prix. Njegova ideja o otvaranju stručne škole za gradnju violina na Sušaku omeo je II. svjetski rat.
Ukupno je izradio 52 violine, 2 viole i 2 violončela. Više Kresnikovih glazbala nalazi se u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskoga primorja Rijeka, a ostala ostavština pohranjena je u arhivu HAZU u Zagrebu.
Posebni gosti
Posebni gosti na otvorenju bili su violinist Blaž Demšar i violinistica Maja Naveršnik, članovi Simfonijskog orkestra RTV Slovenija. Maja Nemšnik izvela je i prigodni solistički program na violini iz 1910. godine, te je pokazala kako se Kresnik uz liječničku profesiju, bio majstor izrade gudačkih instrumenata.
Svojom izvedbom pokazala da su njegove violine i danas visoke kvalitete, imaju briljantan i pun zvuk, te nije neobični da su godinama s lakoćom ispunjavale i najveće koncertne dvorane.
Zanimljivo je da Zajednica tehničke kulture Rijeka ima ulogu programskog koordinatora i organizatora ovog zanimljivog projekta. To nije prva suradnja ZTK Rijeka s Tehničkim muzejom Slovenije, jer je prošle godine bio organiziran gostujući postav izložbe riječkih fotoklubova u Tehničkom muzeju Slovenije, koji se nalazi u Bistri pored Vrhnike i jedan je od najvećih muzeja Slovenije, smješten u nekadašnjem kartuzijanskom samostanu.
Dugogodišnji partneri
Dugogodišnja partnerska suradnja Zajednice tehničke kulture Rijeka s Tehničkim muzejom Slovenije, započela je 2006. godine izložbom o Nikoli Tesli u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku.
Nakon kraćeg vremenskog prekida, suradnja je nastavljena zajedničkom organizacijom niza izložbi u prostoru Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka uz partnerstvo s muzejom.
Na taj način organizirano je niz izložbi: “Ukroćena struja”, “Od vijaka do junaka”, “Leteći čovjek, Stanko Bloudek”; “Juraj Georg Vega”, “Povijest tehničke kulture”, “Zvukovi”, “Super svjetlost”, “Strojevi za računanje”, Mjerni instrumenti tvornice lskra”, “Znanje bez granica” i mnoge druge.
Međunarodna suradnja s Tehničkim muzejom Slovenije posebice je važna s aspekta mogućnosti daljnjeg razvoja izložbene aktivnosti ZTK Rijeka, putem koje se omogućava gradu Rijeci predstaviti svoju tehničku i industrijsku baštinu u širem kontekstu, što dodatno jača utjecaj tehničke kulture.
– Naša suradnja s Tehničkim muzejom Slovenije i Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja svjedoči o zajedničkoj želji za očuvanjem i promicanjem tehničke i industrijske baštine.
Ova dugogodišnja suradnja nije samo brojka, već plod kontinuiranog rada, povjerenja i zajedničke vizije. Kroz brojne zajedničke izložbe i projekte, stvaramo most između prošlosti i budućnosti, omogućujući mladima i široj javnosti da bolje razumiju i cijene tehničku kulturu kao temelj društvenog razvoja i kreativnosti, rekla je tajnica Zajednice tehničke kulture Rijeka, Tihana Kalčić.
Izložba “Dr. Franjo Kresnik – Između umjetnosti i umjetnosti”, biti će otvorena do kraja ove godine.
Vrhunsko stvaralaštvo dr. Kresnika
Izložbom o dr. Franji Kresniku prikazuje se život i rad sušačkog liječnika, graditelja violina i interpretatora kremonske liuterije.
Ova je izložba autorski rad muzejske savjetnice Tamare Mataije, ravnateljice Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, dok je postav izložbe u Tehničkom muzeju Slovenije provela kustosica Antonella Vlaše.
Predmeti iz Zbirke Kresnik, pisma, rukopisi, razne zabilješke, fotografije, modeli za izradu raznih tipova violina, alat i popratni pribor za rad, violine koje je Kresnik izradio, prikazuju vještinu Kresnikove izrade violina kao i Kresnikov život.
Dokumentacija i eksponati povijesne su, umjetničke i znanstvene važnosti te svjedoče o vrhunskom stvaralaštvu dr. Kresnika, kao i njegovoj ulozi u proučavanju i razvoju kremonske liuterije, osnivanju Međunarodne škole za gradnju gudačkih instrumenata u Cremoni kao i nastojanju da se takva škola pokrene i na Sušaku.