Svjetski dan

U Thalassotherapiji Crikvenica predavanja o životu s astmom

Robert Šimonović



Povodom Svjetskog dana astme, a s ciljem podizanja svijesti o ovoj bolesti i životu s astmom, u Thalassotherapiji Crikvenica održana su tri predavanja za liječnike i medicinske sestre kako bi se istaknulo rizične čimbenike za pogoršanje astme i približilo liječenje pogoršanja astme prema najnovnijim stručnim smjernicama.


Predavanje pod nazivom “Zbrinjavanje akutnog napada astme dječje dobi” održao je pedijatar Daniel Buljević, dok je temu “Liječenje pogoršanja astme u odraslih” sudionicima izložila pulmologinja Višnja Dukić.


Dijagnostika predstavlja važan dio u otkrivanju, a kasnije i praćenju bolesti astme, o čemu je govorila medicinska sestra Renata Volkmer Starešina s temom pod naslovom “Spirometrija – izvođenje po smjernicama Europskog respiratornog društva.”




Liječnici su u svojim predavanjima istaknuli glavna obilježja i probleme u liječenju astme – radi se o najčešćoj plućnoj bolesti koja pogađa oko 5 posto populacije.


Prati je kronična upala dišnih puteva koja izaziva otežano disanje, kašalj te stezanje u prsima. Bolest je uzrokovana kombinacijom složenih i još uvijek nepotpuno razjašnjenih okolišnih i genetskih čimbenika.


Trenutno u svijetu od nje boluje više od 260 milijuna ljudi i najčešća je nezarazna bolest među djecom. Ravnateljica Ustanove Nataša Manestar ističe da je stručni razvoj zdravstvenih djelatnika u sustavu zdravstva od iznimne važnosti i jedan od prioriteta bolnice.


– Prvenstvo kontinuiranim ulaganjem u edukacije i obrazovanje možemo utjecati na kvalitetu usluge koju pružamo pacijentima. Osim redovnih i planiranih godišnjih edukacija, moram istaknuti i pozitivno rješenje Ministarstva zdravstva kojim se našoj Magdi Martedić Šimac odobrava uža specijalizacija iz pedijatrijske alergologije i kliničke imunologije, napomenula je Manestar.