
Marko Filipović i Sandra Krpan / Foto Vedran Karuza
Anketa HRejting pokazala je podjelu SDP-a u Rijeci pred predstojeće lokalne izbore
povezane vijesti
Čini se da se biračko tijelo vladajućeg SDP-a u Rijeci potpuno podijelilo – prema anketi HRejting koju je večeras objavio HRT, u drugi krug izbora za gradonačelnika ulaze SDP-ova kandidatkinja Sandra Krpan, te nezavisni kandidat, gradonačelnik i bivši SDP-ovac Marko Filipović.
Ogroman skok
U prvom krugu izbora ona bi dobila 25,3 posto glasova, a Filipović 20,7 posto. Može se reći da su gotovo izjednačeni, što je ogroman skok za Filipovića koji je tek nedavno objavio svoju kandidaturu.
U drugom krugu izbora Krpan bi ipak bila pobjednica sa 45,8 posto, dok bi Filipović bio na 38,9 posto. No, kako se kaže – drugi krug izbora je novo miješanje karata, pogotovo ako bi Filipović dobio otvorenu podršku nekog od kandidata iz prvog kruga.
U svakom slučaju, SDP je uvijek favorit u Rijeci, pa i sad, ali očito je da Filipović, kojeg je SDP pokušao detronizirati pa je on napustio stranku, ima zaista ozbiljnu podršku Riječana.
Prema ovom istraživanju, međutim, u prvom krugu ne treba potcijeniti ni kapital koji ima nezavisna Iva Rinčić sa 18,6 posto, dok je HDZ-ov Denis Vukorepa na 15,6 posto.
Kandidat Možemo! Nebojša Zelič je na 6,9 posto – može se zaključiti da je borba dva SDP-ovca, Krpan i Filipovića, na neki način angažirala većinu lijevih glasova, pa je Zelič čak na nešto nižem postotku nego je Možemo! imao u Rijeci na parlamentarnim i predsjedničkim izborima.
Neizvjesna bitka
Mostova Petra Mandić je na 6,1 posto, što je apsolutno u skladu s postotkom svoje stranke.
Relativno je malo neodlučnih – samo 6,8 posto. I to je dokaz da je polarizacija između Krpan i Filipovića donijela vrlo jasno izjašnjavanje potencijalnih birača u Rijeci.
Naravno, ovdje je riječ o preferencijama sigurnih i vjerojatnih birača. Istraživanje je provela Promocija plus na 600 ispitanika, sa statističkom pogreškom od 4 posto, i pouzdanošću od 95 posto.
Ove brojke za 1. krug pokazuju da će bitka biti vrlo neizvjesna, jer Marku Filipoviću za leđa pušu i Rinčić i Vukorepa. Ako bi netko od njih ušao u drugi krug, pobjeda Krpan bila bi izvjesnija.
A ako bi joj se suprotstavio Filipović u drugom krugu, tada sve postaje moguće, pa i da SDP po prvi put izgubi vlast u Rijeci. Ipak.
Liste bolje od kandidata
Kad je riječ o stranačkim listama, tu SDP sa svojom velikom koalicijom dominira – s njima su PGS, IDS, Lista za Rijeku, SDSS i HSS, i to donosi 31,2 posto glasova.
No to je dosta loša vijest za Sandru Krpan, jer je to dokaz da stranka stoji za 6 posto glasova bolje od nje, a s obzirom da su izbori neposredni i personalizirani, to bi za nju mogao biti problem.
Lista HDZ-a, koju podržava HSLS, HDS i HNS, “šije” listu Marka Filipovića – HDZ je na 16,6 posto (isto više od kandidata Vukorepe), dok je nezavisna lista gradonačelnika Filipovića na 14,5 posto. No to je i očekivano – HDZ je velika stranka s vjernim biračima, dok su na listi Filipovića većinom javnosti potpuno nepoznati ljudi, stoga oni tu podršku dobivaju samo zbog Filipovićeva lika i djela.
Lista Ive Rinčić, koju podržavaju Akcija mladih, Unija Kvarnera, Centra, HSU-a i Fokusa je na 14,3 posto – dakle, ona osobno stoji bolje od liste, no svakako ovo će je činiti vrlo poželjnom “udavačom” nakon izbora pri sastavljanju većine.
Stoga će njeno izjašnjavanje u kampanji o tome koga će podržati nakon izbora vjerojatno uvelike utjecati i na njen konačni rezultat.
Kramer protiv Kramera
Možemo! je na 7,9 posto – dobiva više nego Zelič, koji očito nema dovoljnu prepoznatljivost, a Most sa DOMiNO-om, Suverenistima, HSP-om i BUZ-om je na 6,2 posto.
Neodlučnih je 8,2 posto – više nego za gradonačelnika, pa je jasno da je dio SDP-ovih birača i dalje zbunjen što učiniti u ovoj “Kramer protiv Kramera” situaciji.
U drugom krugu izbora, ako bi u njemu bili Sandra Krpan i Marko Filipović, neodlučnih bi bilo 6,9 posto – dakle relativno malo. Ali u odnosu na prvi krug, 8,3 posto birača uopće ne bi izašlo na te izbore, koji se održavaju 1. lipnja, pa bi i to bila svojevrsna poruka zasad vladajućem SDP-u.