
Foto ISTOCK
Kružne prevare su jedan od najznačajnijih oblika prevara s PDV-om u EU-u te ih je iznimno teško prepoznati i dokazati, a zbog njih su države članice EU-a prije pet godina izgubile čak 93 milijarde eura prihoda
povezane vijesti
Od 1. siječnja iduće godine svim obveznicima PDV-a postupno se uvodi obveza izdavanja elektroničkih eRačuna umjesto papirnatih, a poslovni subjekti koji nisu u sustavu PDV-a, od tog datuma će morati zaprimati elektroničke eRačune, dok se puna primjena eRačuna predviđa od prvog siječnja 2027. godine kada će elektroničke račune morati izdavati i trgovačka društva, obrtnici, slobodna zanimanja, tijela državne uprave, lokalne jedinice te proračunski i izvanproračunski korisnici koji nisu u sustavu PDV-a.
Puno prednosti
Osim što će poreznim obveznicima donijeti niz koristi, poput smanjenja broja potrebnih obrazaca ili jednostavnijeg vođenja knjigovodstva, elektronički račun će ujedno biti i jedan od alata u borbi protiv tzv. kružnih prevara.
– Omogućit će unakrsnu provjeru izdavatelja i primatelja računa i više neće biti moguće raditi takve porezne prevare, rekao je državni tajnik u Ministarstvu financija Stipe Župan predstavljajući prijedlog zakona u Saboru i dodao da su države članice EU-a izgubile 93 milijarde eura prihoda od PDV-a u 2020. godini. Kružne prevare su jedan od najznačajnijih oblika prevara s PDV-om u EU-u te ih je iznimno teško prepoznati i dokazati. U kružnim prevarama sudjeluje nekoliko poduzeća, pri čemu neka i ne znaju da sudjeluju, a sastoje se od upotrebe mehanizama PDV-a za ostvarenje neutemeljenih pogodnosti u obliku odbitaka, izuzeća i povrata poreza i radi se o organiziranom i sustavnom izvlačenju novca iz državnog proračuna iskorištavanjem nedostataka europskog poreznog sustava, pojašnjavaju u TEB poslovnom savjetovanju.
Što se tiče administrativnog rasterećenja poduzetnika uvođenjem eRačuna, u Ministarstvu financija procjenjuju da će poduzetnicima to donijeti više od 120 milijuna eura koristi. Kako bi se mikro i malim poduzetnicima pomogao prelazak na digitalni sustav uspostavit će se i besplatna aplikacija za izdavanje eRačuna.
Sustav eRačuna s integriranim eArhivom te naprednim online knjigovodstvom u sustavu PDV-a omogućit će Poreznoj upravi praćenje prikupljanja PDV-a u stvarnom vremenu, a knjigovođama olakšati posao jer brojni porezni izvještaji više neće biti potrebni. U Hrvatskoj komori poreznih savjetnika procjenjuju da će prelazak s analognog na eArhiv u gospodarstvu donijeti uštedu od oko 3,25 milijuna eura, što je ujedno pokazatelj koliko poslovni subjekti trenutno troše sredstava na troškove koje uopće ne doživljavaju kao trošak.
Pri tom je vrlo bitno da poduzetnici sačuvaju dosadašnje knjigovodstvene račune, odnosno da ih ne brišu, tim više što je informacijski posrednik MojeRačun najavio da će brisati dokumente primatelja koji ne ugovore eArhiv do 31. ožujka ove godine što znači da tvrtke koje neće imati ugovoren eArhiv više neće moći doći do izvornih, odnosno originalnih računa i drugih dokumenata, čime neće imati pravo na odbijanje pretporeza, niti neke druge olakšice, a i teže će moći dokazati naplatu svojih poslova i usluga u sklopu javne nabave. Osim toga, riskiraju novčane kazne zbog kršenja odredbi o čuvanju računa u zakonskim rokovima koje iznose od 260 eura do 66.360 eura za pravne osobe, a za fizičke osobe od 130 do 6.630 eura.
Transparentno poslovanje
Osim fiskalizacije bezgotovinskih računa između poduzetnika i države, postojeći sustav fiskalizacije (F1) ujedno se proširuje i na fiskalizaciju onih računa koji se naplaćuju putem transakcijskog računa, a to se odnosi i na račune naplaćene putem servisa kao što su PayPal, Google Pay, Stripe i dr.
– Promjene koje donosi novi Zakon su brojne i donijet će velike promjene u poslovanju pa je s pripremama najbolje započeti odmah. Obrtnici i poduzetnici, računovođe i informatičari, morat će svi skupa uspješno surađivati kako bi što spremnije dočekali početak 2026. godine i početak primjene zakona, istaknula je Đurđica Mostarčić, predsjednica Sekcije računovođa Hrvatske obrtničke komore.
U HOK-u navode da Ministarstvo financija predlaže i uvođenje jedinstvenog »šifrarnika« za robe i usluge za cijelu Hrvatsku za što će biti propisane kazne ako se ne primjenjuje ili ako se primjenjuje pogrešno. Osim toga, eRačun će se moći ponovo izdati pod istim brojem, ali samo u slučaju da se ispravlja podatak koji ne utječe na obračun poreza. Primatelji eRačuna morat će posebno izvijestiti Poreznu upravu o računima koje su odbili svojim dobavljačima, i to do 20. u mjesecu za prethodni mjesec.
Fiskalizacija 2.0 je jedan od projekta koji je financiran bespovratnim sredstvima kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti (NPOO). U Poreznoj upravi navode da će se fiskalizacijom 2.0 osigurati cijeli niz koristi poput olakšavanja porezne prijave, smanjenja broja potrebnih obrazaca, uvida u trenutno poslovanje pojedinog poreznog obveznika, mogućnosti uvida u rokove plaćanja i poštovanje rokova plaćanja, aktualne provjere boniteta, smanjivanje broja kopija računa i njihovo arhiviranje putem internet posrednika te mogućnosti praćenja i povezivanja računa i prevencija poreznih prevara vezanih uz povrat PDV-a, a sve u cilju transparentnog poslovanja.