Ne da se smesti

Trump ide dalje s carinama: sad je odlučio cariniti filmove snimljene izvan SAD-a i to po stopi od 100 posto

T.I.

Foto: 20th Century Fox

Foto: 20th Century Fox

„Druge zemlje nude sve vrste poticaja kako bi odvukle naše filmaše i studije dalje od Sjedinjenih Država. Hollywood i mnoga druga područja u SAD-u su devastirana. Ovo je usklađeni napor drugih nacija i stoga prijetnja nacionalnoj sigurnosti“ – smatra Trump



U nizu carinskih barijera koje predsjednik SAD-a Donald Trump postavlja svijetu prema svemu i svačemu, evo nam stiže još jedna.


Jučer je na svojoj Truth Social mreži objavio da će na filmove proizvedene izvan SAD-a također uredbom odrediti carinu, ni manje ni više negoli 100 posto.


Iako će statistika sugerirati da američka filmska industrija i po broju naslova i po broju zaposlenika, kao i ekonomskoj vrijednosti raste iz godine u godinu nakon pandemije koronavirusa, Trump misli da umire,  kako je napisao – “brzom smrću”.




„Druge zemlje nude sve vrste poticaja kako bi odvukle naše filmaše i studije dalje od Sjedinjenih Država. Hollywood i mnoga druga područja u SAD-u su devastirana. Ovo je usklađeni napor drugih nacija i stoga prijetnja nacionalnoj sigurnosti“ – smatra Trump proglašavajući de facto još jednu zavjeru svijeta protiv SAD-a.


I nije to sve, Trump dalje piše kako druge zemlje ne samo da mame američke filmaše već je takva praksa i propaganda. Kako scenariji napisani u Hollywoodu od strane američkih redatelja snimani na lokacijama širom svijeta što je uobičajeno već desetljećima, imaju veze sa stranom propagandom i „slanjem poruka“ nije pojasnio. Ali je objavio da je stoga ovlastio Ministarstvo trgovine da uvedu 100-postotne carine na sve filmove snimljene izvan SAD-a.


U svom klasičnom stilu, završio je poruku verzalom „MI ŽELIMO DA SE FILMOVI OPET SNIMAJU U AMERICI“. Kao da se više ne snimaju.


Ako je Trumpovu ideju za razumjeti iz onog što je jučer napisao, očito je da će carinski nameti (za prikazivanje filmova valjda), biti primijenjeni ne samo za produkcije drugih zemalja, već i za američke produkcije koje se djelomično ili u potpunosti snimaju u inozemstvu. Zapravo, kontekst njegovog zapisa upućuje upravo na ovaj drugi segment, američkih produkcija koje se zbog nižih troškova ili autentičnosti lokacija snimaju izvan SAD-a. Slično je Trump nedavno pokušao i s tehnološkim proizvodima američkih tehnoloških divova poput Applea i njihovog iPhonea koji se proizvode u Kini, pa je ubrzo reterirao izuzimajući od carina većinu elektronskih proizvoda.


Očekivano, danas ujutro po objavi dionice filmskih američkih studija poput Warner Bros-a, Disneya i Paramounta pale su između 2 i 5 posto, a za 4 posto pala je i dionica Netflixa koji je u posljednje vrijeme postao i krupni igrač u produkciji filmova.