Margareta Krstić

Umjetnica s Grobnika o susretu s papom Franjom: “Obasjalo me svjetlo njegove dobrote”

Marko Dobrecović

Interesiralo ga je odakle dolazim, a kada sam rekla iz Hrvatske, rekao mi je: »Znam, ali iz koje župe?«



Papa Franjo razgledao hrvatske jaslice na izložbi u Vatikanu«, naslov je to vijesti datirane u predbožićno vrijeme 2019. godine. U njoj je navedeno da je Sveti Otac posjetio dvoranu Pija Desetog kako bi posjetio izložbu »100 jaslica u Vatikanu«. Nakon molitve Papa je razgledao radove pristigle sa svih strana svijeta, a onda je zastao i dugo razgledao one pristigle s Grobnišćine. Točnije, iz Podkilavca. »Hrvatske jaslice« koje su posebno dojmile papu Franju izradila je umjetnica Margareta Krstić koja se filigranskim talentom za izradu skulptura u keramici izviještila u stvaranju jaslica i prikazu Svete obitelji odjevene u hrvatske narodne nošnje. U ovim jaslicama odjenula je Svetu obitelj u cresku nošnju, tri kralja personificirali su hrvatske kraljeve Tomislava, Krešimira i Zvonimira, dok je puk odjeven u slavonsku, šestinsku, istarsku, krčku i vrličku nošnju, pastiri u onu iz Dalmatinske zagore, a anđeli su u petrinjskoj nošnji. Fotografiju Svetog Oca pred Margaretinim jaslicama objavili su vatikanski mediji i obišla je svijet.


Ove se jaslice sada nalaze u Hrvatskom papinskom zavodu, u crkvi sv. Jeronima i izlažu se svako božićno vrijeme, a u godinama pontifikata pape Franje, umjetnica s Grobnika posjećivala je Vatikan i u njemu izlagala svoje radove, a kroz nekoliko druženja, te pismenu korespodenciju, neposredno je bila u kontaktu i s nedavno preminulim Svetim Ocem, kojega je izuzetno cijenila i voljela.


A, KOLINDA


Prisjećajući se susreta s njim, priča nam o općoj audijenciji iz 2017. godine na kojoj je bila sa Zlatom Penić Ivanko, savjetnicom u Veleposlanstvu Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici. U susretu s Papom prvo je, kaže, primijetila njegove oči.




– Kad je Sveti Otac došao do mene, odmah mi je pružio ruku i nisam se snašla da mu poljubim prsten jer me već držao s obje ruke. Nikad neću zaboraviti njegove blage, tople i nasmijane oči. Iz njega je zračila dobrota, kao da me obasjalo posebno svjetlo. Ali osjećala sam njegovu jednostavnost i nisam imala nikakvu tremu, kao da razgovaram sa svojim ocem, čak sam se dobro snalazila s talijanskim, priča nam Margareta Krstić.


– Ispričala sam mu da sam mu donijela jaslice u keramici inspirirane odjećom svog zavičaja, lijevom rukom ih je gladio dok me još uvijek desnom držao i govorio kako su lijepe. Interesiralo ga je odakle dolazim, a kada sam rekla ih Hrvatske, rekao mi je: »Znam, ali iz koje župe?« Kada sam rekla da sam iz Župe sv. Mihovila u Jelenju, u okolici Rijeke, sjetila sam se i rekla mu da je predsjednica naše države odrasla u istoj župi. Podigao je ramena i veselo rekao: »A, Kolinda!«. Da sam bolje znala talijanski, mnogo duže sam mogla razgovarati, prisjeća se Krstić.


Tom je prigodom Papi, kaže, darovala monografiju na talijanskom jeziku, knjige »Odjeća Rijeke i okolice od 16. do 20. stoljeća« koju je objavila 2016. godine i »Graditelji, to smo mi« koja je iste godine promovirana u crkvi posvećenoj Maksimilijanu Kolbeu u Podhumu. U pismu Svetom Ocu Krstić je napisala kako njezina Grobnišćina ima tri župe i četiri crkve, te da je za njega s velikom ljubavlju izradila male jaslice pod imenom »Jaslice vjernog hrvatskog puka«, a od pape Franje je na dar dobila krunicu. Nakon audijencije, gostovala je na Vatikanskom radiju i pričala o susretu s papom Franjom, svome radu i svome kraju.


KRUNICA NA DAR


– Naravno da me je oduševilo razmišljanje pape Franje o jaslicama jer ih 25 godina izrađujem u raznim vrstama keramike, s velikom ljubavi i radosti. Papu Franju pamtit ću po njegovoj jednostavnosti, blagosti i dobroti koja je iz njega zračila pri našem susretu. Poklonio mi je krunicu koja će me do kraja života podsjećati na njega, a vjerujem da će je sačuvati moje kćeri. Pamtit ću ga po Apostolskom pismu – o značenju i vrijednosti jaslica koje je napisao za vrijeme posjeta Grecciu, u Svetištu jaslica, 1. prosinca 2019. godine, sedme godine pontifika. Na kraju pisma piše: »Posvuda i u svakom obliku jaslice govore o Božjoj ljubavi, ljubavi Boga koji je postao djetetom da nam poruči koliko je blizak svakom ljudskom biću, u kojem god da se stanju nalazio. Jaslice su dio lijepog i zahtjevnog procesa prenošenja vjere. Počevši od djetinjstva, a zatim u svakoj životnoj dobi, one nas uče kontemplirati Isusa, oćutjeti Božju ljubav prema nama, osjetiti i vjerovati da je Bog s nama, a mi s Njim, svi kao djeca i braća zahvaljujući tom Djetetu Sinu Božjem i Djevici Mariji. I osjetiti da se u tome krije sreća. U školi svetog Franje otvorimo srce toj jednostavnoj milosti, pustimo da to čuđenje iznjediri poniznu molitvu: hvala Bogu koji je želio s nama podijeliti sve kako nas nikada ne bi ostavio same«, zaključuje Krstić.