Među županijama prednjači Koprivničko-križevačka županija čiji gradovi nude pedijatrima godišnju financijsku potporu od 13.280 eura, stan i službeno vozilo na korištenje.


Na razini cijele Hrvatske u primarnoj zdravstvenoj zaštiti rade 242 pedijatra koji su nositelji timova. S HZZO-om je ugovoren 281 tim, što znači da 39 pedijatrijskih ordinacija nema nositelja tima.
Mrežom HZZO-a je predviđeno 348 timova, dakle 67 timova nije uopće ugovoreno.




Ukupno u Hrvatskoj u primarnoj zdravstvenoj zaštiti nedostaje 106 pedijatara, što se odnosi na timove bez nositelja i neugovorene timove, govore podaci Hrvatske liječničke komore.


Prosječna je starost pedijatara 53 godine, a njih 90 posto su žene.


Od ukupnog broja pedijatara, njih 34, tj. 14 posto starije je od 65 godina, što znači da se radi o umirovljenicima koji rade u sustavu.


Posebno je alarmantna situacija u Sisačko-moslavačkoj županiji gdje rade samo dva pedijatra u odnosu na Mrežom planiranih 12,  tj. tamo nedostaje 83 posto planiranih pedijatara. U još pet županija nedostaje 40 posto ili više planiranih pedijatara.


Jedine su tri županije koje nemaju nedostatak pedijatara, tj. imaju zaposleno točno onoliko pedijatara koliko je predviđeno  – Primorsko-goranska, Bjelovarsko-bilogorska i Karlovačka županija.


U Sisačko-moslavačkoj županiji rade pedijatri nakon 68. godine


U sisačko-moslavačkom Domu zdravlja kažu da u županiji imaju ugovoreno 11 timova koji se sastoje od pedijatra i medicinske sestre, koliko ih je predviđeno Mrežom javne zdravstvene službe, no samo je jedan pedijatar nositelj tima, a ostali rade na temelju ugovora o djelu i ugovora o radu ( nakon 68. godine).


Nisu nam odgovorili koje su im mjere  za privlačenje pedijatara, rekavši samo da to provode jedinice lokalne samouprave.


U Splitsko-dalmatinskoj županiji predviđeno je 38 timova zdravstvene zaštite predškolske djece, a ugovoreno ih je 33. Od toga 20 timova je unutar Doma zdravlja, a 13 timova su privatne ugovorne ordinacije (koncesionari).


U svakom timu upisana su i djeca starija od 7 godina, dapače ima i starijih od 18 godina, kažu u Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.


Na specijalizaciji iz pedijatrije imaju 12 specijalizantica te napominju da je duljina trajanja specijalizacije jedna od bitnih stavki koja utječe na svakodnevnu organizaciju službe. Naime specijalizacija iz pedijatrije nominalno traje 5 godina (60 mjeseci), a u realnom životu preko 7 godina (u ovom trenutku imaju kolegicu koja je na specijalizaciji punih 13 godina).


U Gradu Zagrebu pak predviđeno je 77 pedijatrijskih timova, ugovoreno ih je 60, a u zadnjih godinu dana zagrebačke domove zdravlja napustilo je šest pedijatara.


Iako nominalno nedostaje 17 timova, u Gradu kažu da svako dijete ima osiguranu zdravstvenu skrb i kako pružanje zdravstvene zaštite najmlađim pacijentima ni na koji način nije dovedeno u pitanje. Naime, u 32 ordinacije zdravstvene zaštite predškolske djece u sva tri doma zdravlja, ima mjesta za upis još 7230 djece.


Pored toga, gdje god je to primjereno i moguće, pozivaju se roditelji da djecu školske dobi premjeste kod liječnika obiteljske medicine čime bi se značajno rasteretilo pedijatrijske timove za prijem najmlađe djece. Trenutno je u pedijatrijskim ordinacijama u zagrebačkim domovima zdravlja upisano čak 37 posto djece starije od 7 godina.


U Gradu Zagrebu kažu da su uvijek spremni izdvojiti sredstva za otkup specijalizacije, ulažu u infrastrukturu i opremu, što smatraju iznimno važnim u privlačenju kadra. Tako su nedavno uređene pedijatrijske ordinacije u Zapruđu i na Knežiji, a uskoro otvaraju novouređenu ambulantu Gračani u sklopu koje i ordinacija za zdravstvenu zaštite predškolske djece.


Istarska i Koprivničko-križevačka županija nude najbolje uvjete


U Koprivničko-križevačkoj županiji godišnju potporu pedijatrima od 13.280 eura osiguravaju gradovi Koprivnica, Križevci i Đurđevac. Križevci su otišli i korak dalje te mjesečno isplaćuju po 500 eura neto stimulacije za ostanaka u Križevcima po završetku specijalizacije, što na godišnjoj razini iznosi oko 9000 eura bruto.


Zahvaljujući ovim mjerama u 2024. godiniu Koprivničko-križevačkoj županiji imali su pedijatre u sva tri grada, no situacija se promijenila početkom ove godine, kada su im dva pedijatra otišla.


“Smatramo da su u našoj županiji najbolji uvjeti za dolazak pedijatara te su se pojedini odlasci dogodili iz osobnih razloga, a ne zbog boljih uvjeta”, ističu u Domu zdravlja Koprivničko-križevačke županija.


Odlične uvjete nudi i Istarska županija. Među mjerama za privlačenje pedijatara je bonus dobrodošlice od 6000 eura, mogućnost sufinanciranja troškova stanarine do 3600 eura godišnje, financijski bonus za rad tijekom turističke sezone od 900 eura, te bonus vjernosti nakon 5, odnosno 10 godina kontinuiranog rada.


I dubrovački dom zdravlja, u suradnji sa Županijom, Gradom i općinama, pokušava stvoriti bolje uvjete za život medicinskog osoblja. U to ulazi potpuno financiranje stanovanja (daju svoje stanove na korištenje ili u cijelosti plaćaju najamninu u iznajmljenim stanovima), osiguravaju besplatno parkiralište, i sl. Liječnicima je omogućena i dodatna zarada s mogućnošću rada i dežurstava na odjelu pedijatrije u dubrovačkoj bolnici.


Na području Šibensko-kninske županije Grad Knin sa susjednim općinama planira sufinancirati plaću pedijatra koji bi došao raditi u Knin s oko 1200 eura neto dodatka na plaću, uz mogućnost rješavanja stambenog pitanja. Ostale jedinice lokalne samouprave na tom području za sada nisu poduzele nikakve posebne mjere.


“Trenutna situacija s pedijatrima provlači se kao tema u primarnoj zdravstvenoj zaštiti unatrag deset godina te je u pojedinim područjima, usudim se reći, i kasno za određene promjene, s obzirom da je pedijatrija specifična grana zdravstvene zaštite te kao specijalizacija izrazito teška i zahtjevna. S obzirom da se liječnici ne odlučuju na specijalizaciju iz pedijatrije, pogotovo ne u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, teško je očekivati da će se situacija popraviti, ne samo u našoj županiji, već na razini cijele Hrvatske”, rekla je Hini ravnateljica Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije Mirjana Hanžeković.


 Vedrana Larva / Hina