Čelnik Laburističke stranke Anthony Albanese, prvi australski premijer koji je osvojio drugi uzastopni mandat u dva desetljeća, obećao je u nedjelju da će voditi discipliniranu i urednu vladu, naglasivši da su Australci glasali za jedinstvo.


Čini se vjerojatnim da će Laburistička stranka lijevog centra proširiti svoju većinu u parlamentu sa 77 mjesta na najmanje 85, predviđa Australian Broadcasting Corp, nakon što je većina anketa sugerirala da će im biti teško zadržati svoju slabu moć u donjem domu od 150 mjesta. Prebrojano je više od dvije trećine glasova, a brojanje će se nastaviti u ponedjeljak.




Slično kao i na izborima u Kanadi prije manje od tjedan dana, australski konzervativni oporbeni vođa Peter Dutton izgubio je jer su birači, koji su se u početku usredotočili na pritiske troškova života, postali sve zabrinutiji zbog sveobuhvatnih carina i drugih politika američkog predsjednika Donalda Trumpa.


„Bit ćemo disciplinirana i uredna vlada u našem drugom mandatu, baš kao što smo bili u prvom“, rekao je Albanese novinarima tijekom posjeta kafiću u svojoj izbornoj jedinici u Sydneyu gdje ga je, kako je rekao, njegova pokojna majka vodila kao dijete.


„Australski narod glasao je za jedinstvo, a ne za podjele“, dodao je Albanese u kratkim javnim komentarima.


Ankete su pokazivale da laburisti zaostaju za oporbenom konzervativnom koalicijom devet mjeseci, sve do ožujka, usred raširene zabrinutosti zbog vladinog rješavanja inflacije.


No ankete su se preokrenule kada su konzervativci predstavili prijedlog smanjenja broja zaposlenih u saveznoj vladi, što je uspoređeno s potezima Trumpove administracije za smanjenje broja državnih agencija. Prijedlog da se savezni službenici prisile vratiti u urede pet dana u tjednu također je kritiziran kao nepravedan prema ženama.


Trumpova najava carina od 2. travnja povećala je nelagodu birača jer je izazvala udarne valove na globalnim tržištima i zabrinutost zbog utjecaja na njihove mirovinske fondove.


„Neposredni fokus je na globalnoj ekonomskoj neizvjesnosti, SAD-u i Kini te što to znači za nas“, rekao je ministar financija Jim Chalmers za Australian Broadcasting Corp.


„Ono što se događa, posebno između SAD-a i Kine, baca tamnu sjenu na globalno gospodarstvo… Moramo imati sposobnost, i imat ćemo sposobnost, upravljati tom neizvjesnošću.“


Bivši konzervativni zastupnik u parlamentu Keith Wolahan rekao je za ABC da je njegova stranka pogrešno procijenila raspoloženje javnosti.


„Bilo je jasno da naša stranka ima problem u urbanoj Australiji, gdje živi većina ljudi“, rekao je.


„Moramo duboko kopati i razmisliti o tome tko smo, za koga se borimo i tko čini Australiju“, dodao je Wolahan.