“Važnost prava na mišljenje i izražavanje prepoznata je deklarativno širom svijeta kao temelj slobode svake osobe, naroda i simbol istinske demokracije u zemlji”, navodi se u priopćenju SNH-a, uoči akcije koja je planirana u subotu u 11.55 sati.


SNH poziva sve novinare da sutra od 11.55 do 12.00 sati obustave svoje rad, a radijske i televizijske postaje da na pet minuta obustave program te pročitaju/prikažu prigodni tekst. Kako se sloboda mišljenja i izražavanje provodi u praksi, najbolje znaju novinari, dodali su.




“Njihov je posao svakodnevno posredovati između javnosti i centara moći kako bi svi građani mogli dobiti pravovremenu, potpunu i objektivnu informaciju o odlukama koje im centri moći spremaju, ali i onima koje skrivaju”, istaknuli su.


Bez tih informacija, građani ne mogu donositi utemeljene odluke na izborima, napominje SNH, a zbog važnosti u doprinosu demokraciji, novinarstvo je proglašeno javnim dobrom. Sindikat također upozorava da novinarsku profesiju u Hrvatskoj karakteriziraju loši uvjeti rada i nedovoljne plaće.


“Najbolji način da obranimo svoje temeljno ljudsko pravo jest da se organiziramo. Moramo biti svjesni toga da naša prava i zaštita ne ovise samo o poslodavcima nego jednako tako i o nama”, kazali su.


Ovogodišnja tema Svjetskog dana slobode medija jest “Izvještavanje u vrlom novom svijetu – Utjecaj umjetne inteligencije na slobodu tiska i medije”.


“Umjetna inteligencija može biti dobrodošao alat u svakodnevnom novinarskom radu, no s druge strane, nova tehnologija otvara prostor velikih zloupotreba, od generiranja fake newsa do korištenja autorskih novinarskih djela bez reguliranja autorskih prava”, stoji u priopćenju.