
Izvlačenje ulova iz crnog noćnog mora i ona neizvjesnost do trenutka kada lovina uđe u uski krug svjetla, neprocjenjiv je i neusporediv s bilo kojim oblikom dnevnog ribolova. Noćna škrpina, smokva, pa i obični fratar imaju iznimno atraktivne boje…
povezane vijesti
Za razliku od noćnog ribolova s obale, premda temeljno vrlo sličan, noćni ribolov s barke pruža ipak nešto drukčiji doživljaj.
Ponajprije, ribolov iz barke omogućuje veću mobilnost, lakše i brže pretraživanje terena, a u skladu s tim i lakši i kvalitetniji pristup ciljanoj lovini. Ne treba posebno spominjati sve prednosti skladištenja pribora u kabini, sjedalno mjesto, mogućnost sklanjanja od kiše, krevete i sve ostale pogodnosti koje su obalnom ribolovcu ipak uskraćene.
Ipak, nije sve tako jednostavno i toliko pogodno. Naime, dok je po danu lov u driftu bez sidra u mnogim situacijama poželjan, noću može biti opasan. Obala, hrid ili drugo plovilo se neočekivano brzo mogu pojaviti u neposrednoj blizini barke koju vjetar i kurenti često nose puno brže od onoga što ribolovac u mraku pogledom može procijeniti. Stoga je jako važno sidrenjem osigurati stabilan položaj barke na lovnoj poziciji.
Naravno sidriti se treba prema uobičajenom postupku. Pod uvjetom da imamo sidro koje odgovara tipu dna na kojem se želimo usidriti, barku treba ponajprije postaviti u položaj koji će zauzeti nakon što se usidrimo. Nakon što se plovilo zaustavi u tom položaju, sidro se postepeno spušta prema dnu, dok se plovilo nošeno vjetrom ili kurentom, a po potrebi i pomoću motora, istovremeno kreće krmom unatrag.
Kada sidro dosegne dno, u more se dodatno spušta još nekoliko metara sidrenog konopa čija dužina zavisi ponajprije o dubini mora i dužini plovila, i može varirati od tri–četiri do petnaestak, pa i više metara.
To dodatno otpuštanje konopa je potrebno da bi se sidro kvalitetnije i brže ukopalo te da bi plovilo bilo stabilnije i kvalitetnije usidreno, ali i zbog neuznemirivanja ribolovne pozicije. Naime, mnoge su vrste osjetljive na sidreni konopac zbog čega je idealno barku sidriti tako da sidreni konopac bude što dalje od lovne pozicije.
No dugi sidreni konopac znači i ‘šetanje’ barke koju će vjetrovi i kurenat okretati, a što će, ukoliko je pozicija mala i ograničena, jako smetati. U tim je situacijama sidrenja s dva sidra jedini logičan postupak koji može osigurati koliko-toliko stabilan položaj nad pozicijom.
A nakon uspješnog sidrenje, ribolovne tehnike su ograničene samo maštom. Name, sve moguće tehnike su primjenjive, od plovka, spinninga, kančenice pa do á volo ribolova.
Pritom lovina ponajprije ovisi o odabranoj poziciji, ješki, i tehnici.
Tako se, primjerice, loveći u pola mora teško može očekivati ulov tabinje, kao što se u nekom ribolovu kančenicom na dubini od preko 40 metara teško može očekivati lampuga.
A ukoliko je priprema dobro odrađena i kao se lovi na pravom terenu, ulov može biti izuzetno ‘šaren’ što je uvijek posebna radost. Naime izvlačenje ulova iz crnog noćnog mora i ona neizvjesnost do trenutka kada lovina uđe u uski krug svjetla, neprocjenjiv je i neusporediv s bilo kojim oblikom dnevnog ribolova.
Noćna škrpina, smokva, pa i obični fratar imaju iznimno atraktivne boje, bitno drukčije nego danju.
Tako u trenutku kada riba zapleše na pajolama pod svjetlom naglavne lampe, priča o tome da su u mraku sve ribe iste, trenutno pada u more.