"Gradić mali"

Godine pozitivnih promjena. Korak po korak, Lovran postaje sve boljim mjestom za život

Aleksandra Kućel Ilić



Lovran je u protekle četiri godine proživio značajne promjene zahvaljujući strateškom korištenju EU fondova i lokalnim inicijativama koje su ga učinile boljim mjestom za život. Kroz niz projekata, od kulturnih i sportskih objekata do infrastrukturnih poboljšanja, postao je primjer kvalitetnog korištenja bespovratnih sredstava.


Jedna od najznačajnijih promjena dogodila se u zoni Lokva, dijelu Lovrana koji je dugo godina bio zanemaren. Nakon dugotrajnih pravnih izazova, Općina Lovran uspjela je otkupiti nekadašnje nogometno igralište i dio zgrade bivšeg Soleka, što je omogućilo početak obnove cijelog prostora. U sklopu projekata Urbane aglomeracije Rijeka, ovdje su realizirana dva ključna pothvata: rekonstrukcija ceste u Poduzetničkoj zoni Lokva i pretvorba napuštene brownfield lokacije u novi Društveni dom. Oba projekta financirana su EU fondovima, a njihova svrha bila je jasna – poboljšati uvjete za poduzetništvo i osigurati prostor za razvoj civilnog društva. Rezultati su vidljivi: svi do sada uređeni poslovni prostori u Poduzetničkoj zoni brzo su popunjeni, a već je iskazan interes i za preostalim dijelom koji još čeka uređenje, dok je Društveni dom, smješten u obnovljenoj zgradi bivše vojarne, postao vitalno središte za dvadesetak kulturno-umjetničkih, sportskih i drugih udruga. Udruge poput Lovačkog društva Kobac, KUD-a Lovor ili Planinarskog društva Knezgrad konačno su dobile moderne prostorije, dok se u multifunkcionalnoj dvorani održavaju treninzi, radionice i društveni događaji.


Adrenalin i krov nad glavom


Lovranski sportaši, posebno nogometaši, također imaju razloga za radost, smatraju u Općini Lovran. Naime, HNK Lovran dobio je nove svlačionice, uređene tribine i pomoćno igralište s umjetnom travom, što je tek prva faza opsežnijeg plana za modernizaciju kompleksa. Uz to, ljubitelji adrenalinskih sportova na kotačima mogu isprobati jedinstveni asfaltni pump track – prvi takav u Primorsko-goranskoj županiji. Ova inovativna staza, izgrađena uz parkiralište Kamenjar, omogućuje vožnju biciklima, romobilima ili skateboardovima.





Nezaobilazna točka ulaganja u lovranske sportske sadržaje je i obnovljeno boćalište u Lignju, gdje su četiri moderne staze i gledateljska galerija podigli standarde ovog tradicionalnog sporta. Uz potpuno obnovljen krov i prozore, uređene su i svlačionice te pomoćni prostori unutar Društvenog doma Liganj, koji sada služi članovima tri lokalna boćarska kluba.


Još početkom ovog razdoblja – u Ulici lovora stavljena je u funkciju višestambena zgrada s 30 stanova, od kojih je 28 prodano po povoljnim uvjetima, dok su dva rezervirana za potrebe hrvatskih ratnih invalida. Ovaj projekt, dio Programa poticane stanogradnje, omogućio je 28 obitelji da pronađu svoj dom u srcu Lovrana.


Kula koja povezuje


Vodilo se računa o kulturnoj baštini te je projektom »Povežimo se baštinom«, unutrašnjost Lovranske kule transformirana u moderni prostor za izložbe i kulturne događaje. Obnovom elektroinstalacija, sustava grijanja i hlađenja te postavljanjem informativnih postava, kula je postala atraktivna destinacija koja povezuje prošlost i sadašnjost. Na zadnjem katu posjetitelji mogu uživati u panoramskom pogledu koji su nekada promatrali povijesni branitelji ovog simboličnog objekta.



Investicije u sadržaje za najmlađe građane također su imale prioritet. Dječji vrtić Lovran prošao je opsežnu sanaciju temelja, hidroizolaciju krova te zamjenu stolarije i parketa. Uz to, postavljeni su novi klima-uređaji kako bi djeci osigurali ugodan boravak tijekom cijele godine. Radovi će se nastaviti i u narednom razdoblju, potvrđujući predanost prema sigurnosti najmlađih.


Poslovni prostori u vlasništvu Općine Lovran također su dobili novi život. Renovirani prostori bivšeg Soleka sada su dom za šest novih poduzetnika, dok odjel financije Općine i Udruga Lovranska lantina djeluju u novouređenim prostorima. Posebno se ističe obnova slastičarnice na Šetalištu maršala Tita, čiji su fasada i krov nakon dugotrajnih priprema obnovljeni prema strogim konzervatorskim smjernicama, čuvajući autentični šarm lučice i uljepšavajući i taj dio Lovrana.


Promet i zelene površine


Sigurnost prometa i održavanje cestovne infrastrukture također su bili u fokusu. Postavljeni su novi pješački prijelazi, mjerači brzine, te protuklizne podloge na kritičnim dionicama. Rekonstrukcije ulica Brajdice i 9. rujna poboljšale su protok prometa, dok je postavljanje zaštitnih stupića olakšalo prometovanje i povećalo sigurnost pješaka.


Zelene površine, važne za opuštanje i rekreaciju, nisu zanemarene. Sustavi navodnjavanja u Parku hrvatskih branitelja i drugim javnim površinama osiguravaju njihovo bolje održavanje, dok se priprema proširenje lokalnog groblja kako bi odgovorilo na potrebe zajednice gdje su izvedeni svi pripremni radovi koji su bili mogući do ishodovanja dokumentacije. Uz to, proširenje javne rasvjete i zamjena dotrajalih i oštećenih ograda na Lungomaru dodatno su unaprijedili sigurnost prolaznika.


Prvi park za pse


Kako bi se pobrinuli i za četveronožne stanovnike i njihove vlasnike, u Ulici 43. istarske divizije pored nekadašnjeg diskonta Luje izgrađen je prvi park za pse na području općine. Ova zelena oaza, opremljena agility spravama i klupama za vlasnike, postala je omiljeno mjesto za druženje i aktivnosti ljubitelja životinja.


Ovim projektima Lovran je ne samo očuvao svoj mediteranski identitet već ga i obogatio suvremenim sadržajima. Kombinacijom EU fondova, lokalne predanosti i strateškog planiranja, ovaj grad postaje primjer kako i male zajednice mogu ostvariti velike pozitivne promjene – ne samo u prostoru, već i u životima svojih građana.