
Promjer osnovnog najlona bi se trebao kretati od 0,25 do 0,28 milimetra, dok je predvez fluorokarbonski, promjera od 0,18 do 0,22 milimetra. Udica treba biti kratka i tanka velike nosivosti i dobrog kuta prodiranja. Ukoliko se odlučite za 'kovanice' imati ćete nešto manje poteza...
povezane vijesti
- Jeste li znali da muzgavac ne živi duže od dvije godine? Evo još nekoliko zanimljivih podataka o ovom neobičnom stanovniku našeg mora
- Topli dani i sve toplije noći naprosto mame u noćni spinning. Jeste li i vi skloni noćnom varaličarenju sa stijena?
- Ispunjen ribolovni san. Isplovio sa sinom pa nasukao dva zubaca
Ribolov u ovo doba godine tehnikom u pola mora, kojem je cilj plava riba zahtijeva poseban pristup. Pribor je uvijek tanak i osjetljiv, a način na koji se izbacuje ili polaže ješka često je od presudne važnosti.
Premda mnogi ribolovci ne smatraju tanji pribor primjerenim za ovakav ribolov, pravilnim korištenjem štapa i kočnice na roli konačan rezultat je u pravilu znatno bolji nego sa priborom koji bi deklarativno podnio znatno veće opterećenja.
Idealan štap za ovakav lov je match no jednako dobro može poslužiti i bilo koji varaličarski štap vršne progresivne akcije. Jedini je uvjet da štap mora raditi cijelom dužinom. Rola bi trebala biti bržeg prijenosa sa pouzdanom finopodesivom kočnicom kapaciteta na manjeg od 0,25mm/150m.
Promjer osnovnog najlona bi se trebao kretati od 0,25 do 0,28 milimetra, dok je predvez fluorokarbonski, promjera od 0,18 do 0,22 milimetra. Udica treba biti kratka i tanka velike nosivosti i dobrog kuta prodiranja.
Ukoliko se odlučite za ‘kovanice’ imati ćete znatno manje poteza, dok obične žičane udice u borbi ubodnu ranu mogu proširiti do te mjere da je padanje zakačenih riba vrlo često.
Srećom na tržištu postoji cijeli niz ‘hibridnih’ modela koji objedinjuju snagu ‘kovanica’ i eleganciju žičanih udica.
Zogulin je obavezna komponenta i pored konektorske uloge ima i onu zbog koje je konstruiran – sprječava kovrčanje i sukanje strune.
Neposredno iznad zogulina se zavisno od jačine kurenta može montirati olovno opterećenje. Premda su kuglice sačme u nekim situacijama sasvim prikladne, u ovom se slučaju radije priklanjam klasičnim kliznim olovnicama težine od 3 do 10 grama.
Budući da se ribolov odvija u kurentu koji često oscilira, sačma se najčešće ne može skinuti bez oštećenja najlona. Stoga je jednostavnije najlon na zogulinu precvikati pa dodati ili oduzeti olovno opterećenje prema potrebi i ponovo zavezati novi čvor.