
Psihologinja Branka Sepčić, voditeljica Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, održala je predavanje, a terapeutkinja Jane Kramar odlučila se za interaktivni razgovor s publikom
povezane vijesti
CRES – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama gradsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova obilježilo je s dva predavanja održana u velikoj dvorani Zajednice Talijana Cres. Psihologinja Branka Sepčić, v. d. voditeljice Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, govorila je o vrstama nasilja i predstavila statističke pokazatelje nasilja na cresko-lošinjskom otočju.
Najveći broj prijavljenih slučajeva naselja u obitelji na području Policijske postaje Cres-Lošinj zabilježen je 2020. godine, njih 37, a te je godine ubijena i jedna 16-godišnja djevojka.
U 98 posto slučajeva žrtve su bile žene, a kako se radi samo o evidentiranim zlodjelima, predavačica je pretpostavila da su stvarne brojke i do tri puta veće.
Na kraju svog predavanja uputila je sve žrtve i sve koji znaju za takve situacije da slučajeve nasilja prijave na broj policije 192 ili u područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad jer je nasilje nad ženama osobni, obiteljski, ali i javnozdravstveni problem.
Interaktivni razgovor
Jane Kramar, terapeutkinja integralne tjelesne psihoterapije, trebala je održati predavanje »Što su toksični odnosi i kako ih prepoznati«, ali je odustala od klasične prezentacije i odlučila se za interaktivni razgovor s publikom.
Na početku je naglasila da se osoba oblikuje u prve tri godine života, a ovisno o tome kakve odnose tada doživi i izgradi, prvenstveno s majkom, a zatim i s ocem, dijete će se dalje razvijati.
– Rođeni smo u odnosu, odnos je sila koja nas nosi, a prvi odnos ostvarujemo s majkom – rekla je predavačica i još jednom naglasila da sve što dijete upije u prve tri godine života ostaje u podsvijesti, obrascima i ponašanju.
Osobni kontakti
U nastavku predavanja govorila je o tome kako je današnje društvo dezintegrirano, a ljudima nedostaje osobnih kontakata, pa zbog toga treba poštovati sebe kako bismo mogli s poštovanjem ostvariti odnose prema drugim osobama te graditi prave, obiteljske vrijednosti.
U raspravu se aktivno uključila publika, a posljednji je svoje mišljenje izrekao dr. Juraj Sepčić, umirovljeni neurolog i psihijatar, koji je zaključno naglasio da je svima potrebno manje egoizma, a više altruizma.
Uvodno su se skupu obratili predsjednik Gradskog vijeća i Povjerenstva za ravnopravnost spolova Robert Kučić te gradonačelnik Marin Gregorović koji je izrazio zadovoljstvo što je ova tema izazvala veliki interes i podsjetio da je gradsko vijeće nedavno donijelo Rezoluciju o proglašenju grada Cresa sigurnim mjestom za žene.
U sklopu obilježavanja Dana borbe protiv nasilja nad ženama Povjerenstvo je, u suradnji s riječkim Lions Clubom Parone, pokrenulo akciju prikupljanja donacija »Parone protiv nasilja« za zakladu Solidarna i njihov Fond za žene.