
NOVI VINODOLSKI – Konferencija o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda na hrvatski pravni poredak održana je krajem ovoga tjedna u vijećnici grada Novog Vinodolskog. Konferencija je održana u sklopu Ljetne škole ljudskih prava, u organizaciji Pravnog fakulteta u Rijeci i Grada Novog Vinodolskog. Ove godine konferencija je ugostila niz vrhunskih i uglednih pravnih stručnjaka, od zamjenice predsjednika Ustavnog suda, sutkinje Ustavnog suda, sutkinje Građanskog odjela Vrhovnog suda, predsjednika Županijskog suda u Rijeci, Pučke pravobraniteljice, uglednih odvjetnica i sutkinja, te uglednih profesora i profesorica pravnih fakulteta u Zagrebu i Rijeci.
Pučka pravobraniteljica
Samu konferenciju je otvorila zamjenica predsjednika Ustavnog suda Republike Hrvatske Snježana Bagić, koja se u svom nadahnutom obraćanju osvrnula na genezu primjene Konvencije i prakse Europskog suda za ljudska prava u hrvatski pravni sustav. Spomenula je primjere u kojima je Ustavni sud morao posezati za širokom interpretacijom Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu da bi mogao slijediti praksu Europskog suda. Kao drugi panelist, sudionicima se obratila sutkinja Građanskog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske Goranka Barać-Ručević, koja je detaljno i iznimno stručno analizirala utjecaj prakse Europskog suda za ljudska prava na odlučivanje o troškovima parničnog postupka. Nakon nje prisutnima se obratila voditeljica službe ustavnosudskih savjetnika Ustavnog suda Republike Hrvatske Sanja Trgovac s temom „Pravo na život u praksi Ustavnog suda”. Iznijela je ključne naglaske s obzirom na materijalne i postupovne aspekte zaštite prava na život u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske i Europskog suda za ljudska prava i izvrsno pojasnila određena pitanja. Profesorica Elizabeta Ivičević-Karas s Pravnog fakulteta u Zagrebu sudionicima je pojasnila Utjecaj konvencijskog prava na jačanje položaja žrtve u kaznenom postupku, dok je nakon nje predsjednik Županijskog suda u Rijeci Vlado Skorup pojasnio koncept slobode izražavanja i opseg zaštite prava osobnosti kao dio prava na privatnost promatrano sa stajališta Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter sudionicima je objasnila rad institucije pučke pravobraniteljice s naglaskom na neke od recentnih diskriminacijskih predmeta pred Europskim sudom za ljudska prava. Jutarnji dio Konferencije zaključile su profesorice Gabrijela Mihelčić i Maša Marochini Zrinski s Pravnog fakulteta u Rijeci, analizirajući moguću primjenu načela živućeg instrumenta u predmetima koji su pred Europskim sudom za ljudska prava.
Pravo i umjetna inteligencija
Nakon pauze za ručak sudionicima se obratila sutkinja Ustavnog suda Republike Hrvatske Lovorka Kušan, koja je na vrlo zanimljiv način prikazala niz preostalih prepreka u ostvarenju ustavnih i konvencijskih prava. Nastavila je odvjetnica Vesna Alaburić iznimno interesantnim izlaganjem kojim je, iz perspektive svoje dugogodišnje prakse kao eminentne odvjetnice za medijsko pravo, prikazala promjenu prakse Europskog suda za ljudska prava u zaštiti slobode izražavanja. Odvjetnica Sandra Marković otvorila je vrlo aktualno i značajno pitanje kojim će se zasigurno pravnici morati baviti, a to je pravni okvir zaštite ljudskih prava, demokracije i vladavine prava u svjetlu izazova koje donosi umjetna inteligencija. Profesorica Sandra Winkler s Pravnog Fakulteta u Rijeci pružila je sudionicima obiteljsko pravni pogled na otvorena pitanja suvremenih zahtjeva promicanja ljudskih prava, dok je profesor Eduard Kunštek s Pravnog fakulteta u Rijeci analizirao izazove u tumačenju prava na mirno uživanje imovine, kao i pitanje primjene nezakonitog dokaza. Sutkinja Općinskog suda u Rijeci Iva Ivanišević Mostovac vrlo je detaljno analizirala primjenu načela poštenog suđenja na parnični postupak, uz prikaz postojeće prakse, kao i izazove s kojima se praksa susreće. Konferenciju su zaključili Sanja Grbić s Pravnog fakulteta u Rijeci analizom prakse Europskog suda za ljudska prava u pitanjima inkluzivnog obrazovanja te Matija Miloš s Pravnog fakulteta u Rijeci promišljajući političko vrijeme slobode savjesti i vjeroispovijedi u tumačenju Konvencije.
Dodjela priznanja
Konačno, za vrijeme Konferencije studentima sudionicima Ljetne škole ljudskih prava dodijeljene su Potvrde o sudjelovanju na Ljetnoj školi te su predavači izrazili zadovoljstvo njihovim aktivnim sudjelovanjem i doprinosu raspravama tokom odslušanih predavanja. Nakon zaključnih razmatranja svi nazočni istaknuli su važnost održavanja ovakvih rasprava i konferencija kojima se promiče primjena Konvencije za zaštitu ljudskih prava te ističe njena uloga za hrvatski pravni poredak, a kojom se ukazuje i na aktualne izazove u domaćom pravnom poretku prilikom primjene Konvencije za zaštitu ljudskih prava, ali i promiču ideje u pristupanju rješavanja istih. Svi sudionici su izrazili radost i nestrpljenje do ponovnog susreta iduće godine, kada će sigurno otvoriti i raspravljati niz daljnjih tema važnih za unaprjeđenje zaštite ljudskih prava i primjene konvencijskih standarda u Republici Hrvatskoj.