Svjetski stručnjak

Sir John Anthony Hardy postao počasni doktor riječkog Sveučilišta

Ervin Pavleković

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER



RIJEKA – Svjetski stručnjak u istraživanju neurodegenerativnih bolesti, posebice Alzheimerove bolesti, sir John Anthony Hardy, prof. dr. sc., genetičar i molekularni biolog s Instituta za neurologiju s University College London, novi je počasni doktor riječkoga Sveučilišta, a titula doctoris honoris causa dodijeljena mu je u sklopu obilježavanja 50 godina Sveučilišta u Rijeci.


Još u lipnju ove godine Senat Sveučilišta u Rijeci temeljem izvješća Stručnog povjerenstva za ocjenu dodjele počasnog doktorata odlučio je novi počasni doktorat dodijeliti siru Johnu Hardyju za izniman doprinos znanosti u svjetskim okvirima, i to za područje neuroloških bolesti, no i za edukaciju te za suradnju s riječkim Sveučilištem. Profesor Hardy, između ostalog, prvi je znanstvenik koji je opisao mutaciju u amiloidnom prekursorskom proteinu (APP), a za svoj je rad dobio neke od najznačajnijih nagrada te je prošle godine odlikovan i titulom viteza Ujedinjenog Kraljevstva.


Suradnja Sveučilišta u Rijeci i profesora Hardyja od samih početaka, u kojoj veliku ulogu ima profesorica Vladimira Vuletić, svjedoči rektorica Snježana Prijić-Samaržija koja je naglasila kako je profesor Hardy otvoren, pristupačan, uvijek spreman pomoći, a prema njezinim riječima radi se o istraživaču i znanstveniku svjetskog glasa koji je pionir u proučavanju neurodegenerativnih bolesti, napose Alzheimerove bolest, zbog čega s ponosom u ime riječkoga Sveučilišta profesoru može uručiti počasni doktorat kao priznanje za cjelokupan rad, kao i za poticanje znanstveno-istraživačke djelatnosti na našemu sveučilištu.




Ovaj profesor svjetskog glasa, istaknula je izv. prof. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić, citiran je ukupno više od 200 tisuća puta, a samo njegova istraživanja vezana uz Alzheimerovu bolest i amiloidnu hipotezu, u čemu je pionir, citirana su više od 25 tisuća puta, što ga svrstava u mali broj svjetskih znanstvenika s takvom citiranošću.


– Profesor Hardy prvenstveno je doprinio postavljanju teze za Alzheimerovu bolest, tzv. amiloidne hipoteze koja nas već trideset godina gura da stvorimo i radimo nove lijekove koji su sad na vidiku za Alzheimerovu bolest. Za sve neurodegenerativne bolesti, kad se priča o molekularnim mehanizmima, otkrivanju novog gena, on je broj jedan, lider, promotor za cijelo područje istraživanja degenerativnih bolesti. Daje entuzijazam, motivaciju mladim ljudima, pokreće istraživanja i ima genijalne ideje. On je uvijek nekako deset koraka ispred svih; lijepo razmišlja, precizno postavlja teorije. Uostalom, svatko tko se bavi neurodegenerativnim bolestima zna tko je Hardy i morao ga je citirati, tako da imamo sreću što ga imamo tu i što je dio naših godišnjih skupova, ističe Vuletić te dodaje kako Hardy zaista voli Rijeku, rado dolazi ovdje, pa je na jednome skupu u Švedskoj nosio riječku torbu iz perioda kad je grad nosio titulu EPK, koju mu je ona poklonila.


I sam profesor Hardy srdačno je zahvalio na gostoprimstvu, kao i na priznanju počasnoga doktorata te je više puta naglasio da u Rijeku zaista voli dolaziti, osjeća se dobrodošao, uvijek je srdačno primljen, a posebno voli pričati sa studentima i ulaziti u rasprave argumentirane znanstvenim činjenicama. Pokazavši kratak BBC-jev video o engleskoj pacijentici koja je oboljela od Alzheimerove bolesti te održavši predavanje koje daje uvid u dostignuća u proučavanjima te bolesti te onim potrebnim budućim koracima, profesor je naglasio kako je dosadašnjim istraživanjima zadovoljan, no posve će biti zadovoljan tek kad pacijenti budu imali konkretne koristi, odnosno kad se bolest zaustavi.