
Animirani film koji nas je naučio da su ribe kompa, a ne klopa!
P. Sherman, 42 Wallaby Way, Sydney – adresu tog luckastog australskog stomatologa P. Shermana vrlo dobro znaju svi rođeni početkom tisućljeća i svi oni koji su odrasli uz animirani film “Potraga za Nemom”. Izvornog naslova “Finding Nemo”, film u suradnji Disneyja i Pixara, koji je svjetlo kinodvorana ugledao prije punih dvadeset godina, naučio nas je da su ribe kompa, a ne klopa!
Prolog priče donosi razgovor između Koraljke i Marlina, ženke i mužjaka ribe klaun, koji brižljivo nadgledaju jajašca svojih potomaka. Nedugo nakon, cjelokupnu obitelj napada zloguka barakuda koja jede Koraljku i većinu jajašaca. Tužni Marlin pronalazi jedini preostali komadić ikre i nadjene mu ime Nemo.
Priča se potom seli na Nemov prvi dan škole. Dok otac nije prezadovoljan činjenicom da je njegov pomladak spreman bez njega kročiti oceanom, tim više što Nemo ima jednu zakržljalu peraju, Nemo jedva čeka izaći iz očevog staklenog zvona i s novim prijateljima kročiti u nove zakutke oceana.
Prvi dan škole ne prolazi dobro, a nakon što su se porječkali, Nemo kreće na pučinu dotaknuti brod i umijeće svoga plivanja dokazati okupljenima. Nažalost, Nema pritom ulovi ronilac, spomenuti P. Sherman, stoga Marlin kreće u potragu za svojim sinom jedincem. Nemo završava u zubarskoj ordinaciji u Sydneyju. Društvo u akvariju, gdje ga zubar smješta, prave mu ostali stanovnici akvarija poput Škrge, Vere i njezinog alter-ega Flo, raka čistača Jacquesa, zvjezdače Nare prilijepljene za stijenku akvarija i drugih.
Marlin za to vrijeme kreće u potragu za njime, a putem mu se pridružuje zaboravljiva ribica tang imena Dora. Dinamični duo u svojoj avanturi upada u niz nevolja. Marlin i Dora bježe od triju nazubljenih morskih psina, jata meduza, napada galebova, a po dolasku u Sydney zaprijetit će im i kočarica koja ih pokušava uloviti u svoju mrežu. Na putu od australskog Velikog koraljnog grebena pa kroz Istočnoaustralsku struju do zubarske ordinacije, naši junaci susret će se i s nizom prijateljskih vrsta. Jato riba usmjerit će ih k njihovu cilju, migracija kornjača bit će njihovo prijevozno sredstvo, kit će ih vratiti na pravi put, a pelikan će ih u svojemu kljunu izbaviti iz nevolje.
Animirani film “Potraga za Nemom”, osim prelijepo ispričane priče o očinskoj ljubavi i snazi zajedništva, donio je sveobuhvatni pregled životinja južnih mora, kao i pregršt pamtljivih replika kako u izvornoj sinkronizaciji na engleskom jeziku, tako i u hrvatskom prijevodu. “Potraga za Nemom” prvi je Disneyjev/Pixarov animirani film koji je svoju premijeru u hrvatskim kinima doživio u domaćoj sinkronizaciji te postao trend za prevođenje Disneyjevih i Pixarovih filmova.
U izvornoj sinkronizaciji Albert Brooks posudio je glas ocu Marlinu, dok je Alex Gould bio sin Nemo. Od najpoznatijih imena, voditeljica Ellen DeGeneres posudila je glas Dori, dok je proslavljeni Willem Dafoe udahnuo dušu Škrgi. Filmski Hulk Eric Bana posudio je glas jednom od morskih pasa.
I Hrvatsku je sinkronizaciju činila jaka glumačka postava. Pokojni Božidar Alić posudio je glas Marlinu, Suzana Nikolić Dori, dok je naslovnog Nema utjelovio dječji glumac David Jakovljević. U ostalim sporednim ulogama našli su se Tarik Filipović, Ljubomir Kerekeš, Urša Raukar, Filip Šovagović, Goran i Bojan Navojec, Pjer Meničanin, Leon Lučev, Krešimir Mikić, Alma Prica, Vedran Mlikota i drugi.
Animirani film “Potraga za Nemom” u prvom je vikendu prikazivanja zaradio 70 milijuna dolara, što je tada bila rekordna zarada za animirani film. Godinu dana kasnije taj je rekord oborio DreamWorksov “Shrek 2” sa 108 milijuna dolara. U ožujku 2004. godine film “Potraga za Nemom” našao se među deset filmova s najvećom zaradom svih vremena, zaradivši više od 850 milijuna dolara diljem svijeta.
Ekipa zaslužna za “Nema”
Andrew Stanton idejni je tvorac ovog animiranog filma, a usavršio ga je zajedno sa suradnicima. Tako uz Stantona scenarij potpisuju Bob Peterson i David Reynolds, a Andrewu se na redateljskim stolcima pridružio Lee Unkrich. Povrh režije i scenarija, Stanton je u originalnoj sinkronizaciji posudio glas kornjači imena Crush/Krešo.
Ovaj animirani film osvojio je brojne nagrade, među kojima se posebno ističe Oscar za najbolji animirani film 2004. godine te Nickelodeon Kids’ Choice Award osvojen iste godine.
Godine 2016. nastao je svojevrsni nastavak filma, točnije spin-off “Potraga za Dorom”.
Na popisu 250 najboljih filmova svih vremena baziranog na glasovima korisnika najveće internetske baze IMDb, “Potraga za Nemom” nalazi se na 155. mjestu.
Vremeplov u 2003. godinuGodina 2003. bila je, kao i svaka, vrlo zanimljiva za svijet sedme umjetnosti. Te su godine, povrh “Potrage za Nemom”, objavljeni filmski hitovi kao što su “Pirati s Kariba: Prokletstvo crnog bisera”, “Gospodar prstenova: Povratak kralja”, “Izgubljeni u prijevodu”, “Posljednji samuraj”, remake “Dobar posao u Italiji” i mnogi drugi. Te su nas godine napustile filmske veličine Katherine Hepburn i Charles Bronson, dok je Arnold Schwarzenegger pobijedio na izborima za guvernera Kalifornije. Dodjela Oscara te je godine okrunila Romana Polanskog i Adriena Brodyja za “Pijanista”, Nicole Kidman za “Sate”, Catherine Zeta-Jones za “Chicago”, Hayaoa Miyazakija za “Spirited away”, a sretne je ruke tada bio i Eminem čija je pjesma “Lose Yourself” osvojila Oscar za najbolju originalnu pjesmu i to u filmu “8 milja”. |