
PIXABAY
povezane vijesti
Pitate li se što vam treba da uprihodite 80 milijuna eura godišnje, odgovor je vrlo jednostavan – jedan Nessie koji se u kameru kesi. Procjenjuje se da škotsko gospodarstvo godišnje upravo toliko zarađuje zbog legende o nemani iz pitoresknog jezera Loch Ness u Škotskom visočju. Uvelike je za famu o Nessie, kako se to mitsko stvorenje naziva, zaslužna crno-bijela fotografija koju je 1934. godine snimio engleski liječnik Robert Kenneth Wilson. Što vidimo na njoj? Uzburkanu površinu jezera iz kojeg izranja nešto nalik glavici na dugom vratu. Tzv. Kirurgovu fotografiju objavile su britanske novine Daily Mail na svojim stranicama te su njome zaintrigirale brojne znatiželjnike diljem svijeta.
Mit o čudovištu što obitava na dnu jezera Loch Ness je međutim stariji od fotografije. Primjerice rezbarije Pikta, starosjedilačkog naroda što je bio nastanjen na sjeveru današnje Škotske, prikazuju nekakvu kreaturu s perajama, pa su mnogi to povezali s Nessie. Prvi zapis o čudovištu, javlja se pak u 7. stoljeću u biografiji sv. Kolumba, gdje se navodi da je zvijer 565. godine ugrizla plivača te se spremala napasti i drugog čovjeka, no svetac je to prevenirao naredivši orijaškom stvorenju da se povuče. Prema legendi, Pikti su upravo tada prihvatili kršćanstvo. Međutim, iako je neman taj put podvila rep pred sv. Kolumbom, u narednim stoljećima se svako toliko pojavilo neko svjedočanstvo o navodnim susretima s njom, čineći čudovište iz Loch Nessa nezaobilaznim dijelom škotskih folklornih priča.
Predaja je ponovno dobila na značaju kada je 1933. puštena u promet cesta što prolazi uz jezero. Već prvi vozači nisu propustili priliku da vide Nessie, pa je jedan par posvjedočio za škotske novine kako im je put prepriječilo džinovsko stvorenje nalik zmaju, koje se potom povuklo u jezero. Iste godine, u prosincu, Daily Mailu je valjda trebala neka senzacionalistička vijest, pa su uposlili lovca na krupnu divljač Marmadukea Wetherella da istraži što se krije na dnu Loch Nessa. On je u blizini jezera naišao na otiske stopala te temeljem toga utvrdio da je riječ o snažnom stvorenju dugačkom oko 6 metara. Tada su zoolozi iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu vidjeli da je vrag odnio šalu te su napravili istraživanje i gle čuda – svi otisci bili su identični, napravljeni pomoću postolja za kišobrane ili dna pepeljare u obliku noge nilskog konja.
Nakon svega toga, nastaje famozna »Kirurgova fotografija« gdje su svi teoretičari zavjera došli na svoje. Međutim, 1994. je objelodanjeno kako je Wilsonova fotografija bila prijevara u režiji Wetherella. Kao njegov fiktivni kompanjon Elmer Fudd, čuveni lovac iz crtića o Zekoslavu Mrkvi, Wetherell se nije mogao pomiriti sa sujetom što je prvotno proglašen prevarantom, pa je pokušao s još većom podlosti uhvatiti plijen, što mu se na koncu još jače obilo o glavu. Ispostavljeno je da Nessie na fotografiji nije bila ništa drugo do li oblik napravljen kombinacijom drva i plastike, pričvršćen na igračku podmornice. Možda je izlišno, no spomenimo kako ozbiljnija istraživanja faune jezera nikad nisu pokazala prisustvo nečeg neobičnog što bi odgovaralo opisu Nessie. Najplauzibilnije objašnjenje koje bi pomirilo mit i stvarnost bili bi oveći primjerci jegulja, kojih je jezero puno. I 80 milijuna eura godišnje…