Otisak vremena

1933. godina: Tko je ukrao Monopoly?

Marin Bolić

RICK BOWMER

RICK BOWMER



Vrijeme je Velike depresije, brojni su Amerikanci nakon kraha burze 1929. ostali bez posla. Jedan od njih bio je Charles Darrow, inženjer koji je do tada radio u trgovačkoj firmi. Preživljavao je nakon toga prihvaćajući razne nestalne poslove, no ponekad zaposlenja jednostavno nije bilo. U tim trenucima plandovanja, da ne bi samo držao ruke u džepovima, Darrow je sa susjedima igrao društvenu igru, gdje je cilj bio kupovati i prodavati nekretnine. Tada je došao na ingenioznu ideju da objavi vlastitu verziju igre, koja je sa svojim prethodnicama imala više sličnosti nego Dinamo s Građanskim, i nadjenuo joj ime Monopoly.


Međutim, filadelfijski Matan Potrka krenuo je 1933. preko neke američke Vrlike, prezentirajući i nudeći svoju igru na sjeveroistoku SAD-a, uvjeravajući sve veći broj svojih sunarodnjaka da je kupe. Toliko je bio uspješan u tome, da na koncu njegova obitelj i on nisu mogli napraviti dovoljnu količinu igara za sve koji su je željeli. Stoga Darrow nudi kompaniji Parker Brothers da otkupe prava njegove društvene igre. Nakon višekratnih pregovora, na koncu se to i dogodilo 1935. godine. Tvrtka je potom poplaćala odštete svima koji su tvrdili da su izmislili ovu igru i od tada su joj samo mogućnosti proizvodnje bile granica.


Uspjeh i kontroverze što ih je ova društvena igra polučila dobro sažima lik gospodina Reeda, kojeg je vrlo dojmljivo odigrao Hugh Grant, u nedavno izašlom horor-filmu »Heretik«. Jedna od najupečatljivijih scena ovog filma – s generalnom idejom koja ima jako puno potencijala, ali kao da nedostaje neki Charles Darrow da efektnije zaokruži priču – je Reedov monolog o Monopolyju. Muškarac srednjih godina tako na primjeru ove igre potiče promišljanje dviju mormonskih misionarki o religiji, no ovom prilikom nećemo o vjerskom aspektu. »Jeste li ikada igrale Monopoly tvrtke Parker Brothers? Igra je trenutno objavljena na 47 jezika i prodaje se u više od 114 zemalja. Kažu da je više od milijardu ljudi igralo Monopoly, ali pretpostavljam da je samo mali dio te milijarde završio s igrom. Možda vas to podsjeća na nešto drugo… samo usputna misao…«, govori Reed i pokazuje na Bibliju. Monolog se zatim nastavlja te ih u jednom trenutku pita ako su igrale The Landlord’s Game iz 1904. godine. Ne davši im priliku da odgovore, nastavlja: »Ta je igra gotovo identična Monopolyju u svakom temeljnome aspektu. Imamo zatvor, besplatno parkiranje, kazne i pristojbe, oglobljivanje zbog stajanja na tuđem vlasništvu te krajnji cilj – stjecanje monopola kako biste izbacili protivnike iz igre.




The Landlord’s Game osmislila je američka feministkinja Elizabeth Magie gotovo tri desetljeća prije nego što joj je Charles Darrow, trgovac iz Philadelphije, promijenio naziv u Monopoly i 1935. godine prodao koncept Parker Brothersu kao vlastiti. Charles Darrow postao je tako prvi u povijesti koji je postao milijunaš baveći se društvenim igrama, dok je sirota Elizabeth Magie umrla, a da nikada nije dobila ni priznanje za utjecaj koji je imala na američku kulturu.« Uz neke sitnije nepreciznosti, prvenstveno da je Landlord’s Game bila više kritika kapitalističkog monopola, nego simbol kapitalizma poput Monopolyja, citat otvara problematiku originalnosti ideja i njihove recepcije. Ukratko, ljude možemo podijeliti na subjekta pjesme »O, o, o…« i Darrowa, koji zna što treba raditi. A svijet je pun onih koji znaju što treba raditi…