
PIXABAY
povezane vijesti
Godina 1911. ostala je upamćena u povijesti ne samo kao razdoblje velikih znanstvenih otkrića, nego i kao trenutak kada je svijet otkrio zaboravljeni dragulj civilizacije Inka – Machu Picchu. Hiram Bingham, američki povjesničar i istraživač s Yalea, bio je ključna figura u ovom nevjerojatnom pothvatu koji je spojio pustolovinu, znanstvenu znatiželju i povijesnu strast.
Tog 24. srpnja 1911., Bingham se s vodičima i lokalnim nosačima penjao uz strme obronke Anda u regiji Cuzco, Peru. Tragao je za Vilcabambom, posljednjim utočištem Inka nakon španjolske invazije, no umjesto toga naišao je na nešto još spektakularnije.
Uz pomoć lokalnog seljaka Melchora Arteaga, koji mu je pokazao put do drevnih ruševina, Bingham je otkrio Machu Picchu, sveti grad Inka na 2350 metara nadmorske visine, smješten iznad doline rijeke Urubamba. Ovaj kompleks bio je gotovo u potpunosti sakriven od svijeta, obrastao gustom vegetacijom i zaštićen nepristupačnim terenima. Za Binghama, bio je to trenutak čistoće arheološkog zanosa. »Kad sam prvi put ugledao ruševine, osjetio sam kako povijest diše ispod mojih nogu. Ovo nije samo otkriće – ovo je dar svijetu,« zapisao je u svom dnevniku.
Machu Picchu, na kečua jeziku nazvan »Stari vrhovi«, vjerojatno je izgrađen oko 1300. godine, ali je ostao skriven u andskoj prašumi sve do Binghamova dolaska. Smatra se da nije bio klasičan grad, jer nisu pronađeni ostaci birokratske uprave, trgovine ili vojne utvrde. Vjerojatnije je bio carski posjed, religijsko utočište ili tajni ceremonijalni grad.
Grad ima dvjestotinjak građevina raspoređenih po terasama oko velikog središnjeg trga. Na uzvisini u središtu grada nalazi se granitni monolit, koji je mogao biti žrtvenik ili zvjezdarnica. Zidine su izgrađene od ogromnih kamenih blokova, savršeno obrađenih u kamenolomima i dodatno oblikovanih na licu mjesta, što je još fascinantnije s obzirom na to da Inke nisu poznavali kotač ni metalni alat. Sustav terasa za uzgoj biljaka i kanali za navodnjavanje svjedoče o njihovom inženjerskom znanju.
Binghamovo otkriće izazvalo je val zanimanja, ali i kontroverzi. Artefakti koje je istraživač ponio u Yale postali su predmet pravnih sporova između Perua i SAD-a. Tek je 2012. godine većina tih artefakata vraćena Peruu, vraćajući Machu Picchuu njegov kulturni identitet. Danas je Machu Picchu jedno od Sedam novih čuda svijeta i simbol peruanske baštine. Svake godine milijuni turista dolaze istražiti njegovu povijest i ljepotu, čime se ne samo čuva njegovo nasljeđe, nego i pomaže lokalnom gospodarstvu.
Iako često kritiziran zbog svoje metode, Bingham ostaje zapamćen kao čovjek koji je svijetu vratio ovo arhitektonsko čudo. Njegovo otkriće nije samo pridonijelo razumijevanju civilizacije Inka, nego je i potaknulo rasprave o načinu na koji zapadni svijet pristupa nasljeđu drugih kultura.