Ribari traže da se definiraju i proglase iskrcajna mjesta za ribarska plovila

Ribari okupljeni u Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK) traže da Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture definira iskrcajna mjesta za ribarska plovila, a Vlada donese odluku o proglašenju tih iskcajnih mjesta, neki su od zaključaka 23. Susreta ribara HOK-a, održana u Rabu u petak i subotu, 5. i 6. listopada.
Domaćin ovogodišnjega stručnog skupa o ribarstvu i akvakulturi bila je Obrtnička komora Primorsko-goranske županije, pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede.
Nakon dvodnevnog rada, tematskih izlaganja i rasprava, prihvaćeni su zaključci o kojima je u subotu, nakon završetka skupa, u priopćenju izvijestio predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a Mato Oberan.
U zaključcima Ceh za ribarstvo i akvakulturu HOK-a navodi se kako ribari traže da Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture smanji obujam obveza i troškova za ribarska plovila, da pronađe rješenje kako bi se smanjili troškovi pogonskoga goriva za ribarska plovila, te da se nastave aktivnosti vezane uz problematiku predacije na uzgajalištima školjaka. Ceh podržava da se nastave provedbene mjere u plivaričarskom i kočarskom ribolovu radi zaštite resursa u moru.
Oberan je istaknuo kako su zaključci Susreta ribara dokument koji će, kao svoja traženja, Ceh za ribarstvo i akvakulturu HOK-a uputiti nadležnim institucijama.
Tolušić: Ribolov i akvakultura od strateške su važnosti
Susret ribara otvorio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Sudionicima skupa, ribarima iz cijele Hrvatske, predstavnicima znanstvenih i stručnih institucija te izaslanicima ministarstava i uprava koji se bave poslovima vezanim uz ribarski sektor, poručio je da su ribolov i akvakultura uvršteni u djelatnosti od strateške važnosti za hrvatsko gospodarstvo.
Istaknuo je da Ministarstvo poljoprivrede i Vlada poduzimaju sve kako bi ostvarili dva zajednička cilja – zaštitu resursa i održivo ribarstvo.
Predsjednik Ceha Oberan izvijestio je pak kako su sudionici skupa za boravka na Rabu ministru Tolušiću iznijeli aktualne probleme i traženja.
»Želimo da ribari mogu pošteno živjeti od svoga rada, da Jadran ostane najbogatije europsko more i da naši potrošači imaju svježu domaću ribu u ribarnicama«, rekao je Tolušić okupljenima.
Ministar poljoprivrede Tolušić ocijenio je kako »smo uspjeli dokazati Europi da su naše mjere upravljanja resursima dale najbolje rezultate i da ih je potrebno nastaviti. Odobrene su derogacije koje će omogućiti približavanje obali malim plivaricama i mrežama potegačama, a ogroman uspjeh postigli smo dogovornom zabranom ribolova u Jabučkoj kotlini«, dodao je.
Ministar Tolušić rekao je i kako se svi izazovi rješavaju redoslijedom kojim se pojavljuju, te da ministarstvo, zajedno s kolegama iz drugih ministarstava, sada intenzivno radi na rješavanju problema ribarskih luka i iskrcajnih mjesta.
Prvi natječaj za ulaganja u modernizaciju
Podsjetio je kako je Ministarstvo poljoprivrede ove godine provelo prvi natječaj za ulaganja u modernizaciju i opremanje ribarskih luka i iskrcajnih mjesta, te da je do današnjega tenutka ugovorilo oko 46 posto ukupno alociranih sredstava za ovo programsko razdoblje iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo, odnosno nešto više od milijardu i 194 milijuna kuna.
Predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec naglasio je da je Ceh za ribarstvo i akvakulturu jedan od najaktivnijih cehova koji djeluju pri HOK-u i ocijenio kako može biti uzor brojnim drugim cehovima.
Ocijenio je kako članovi toga Ceha »svojim konkretnim zahtjevima ujedinjeno kucaju na vrata nadležnih institucija i postižu rezultate, iznose prijedloge, pregovaraju i nerijetko ostvaruju ciljeve«, te da se okupljene u Cehu uvažava kao partnera u kreiranju politika.
Ranogajec je zahvalio ministru Tolušiću za kvalitetnu dosadašnju suradnju, i izrazio nadu da će ona u budućnosti biti još obuhvatnija.
Sljedeći 24. Susret ribara održat će se u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Iz kategorije: Hrvatska
Pogledaj sve-
Sve je ipak legalno
Žena u City centru kupila skupocjene tenisice na račun Centra za socijalnu skrb. Kako je to moguće?
-
Šef SDSS-a
U beogradskoj "Politici" izašao intervju s Pupovcem: 'Plenković mi se javio i osudio napad, a predsjednica nije'
-
Dan neovisnosti
Odluku je pročitao Šeks: Danas se obilježava dan kad je Hrvatska raskinula sve veze s Jugoslavijom
-
Afera SMS
Hoće li HDZ dopustiti osnivanje istražnog povjerenstva? Plenković (ne)će Brkića predati u ruke opozicije
-
Uljanik i nakon Uljanika
Končar smatra da brodogradilište ima šansu pa kaže: ''Ne pristajem dati 50 posto za restrukturiranje Uljanika''
-
Obilna oborina
Kao da su u Rijeci: Jaka kiša potopila Split, vatrogasci primili 120 poziva zbog poplava i bujica

- Ostavljena reality zvijezda: Suprug ju napustio nakon tračeva o seksu utroje
- Jednostavne i efektne: Ovo će biti najtraženije manikure u prosincu
- Neće, pa neće: "Santiago" opet nije stigao u Rijeku. Ovaj put se stvarno radi o višoj sili
- Mance vjeruje u još veću Rijeku: 'Damir Mišković je najuspješniji predsjednik u povijesti Kluba'
- BLAGDANSKA UŽIVANJA Božićne rum kuglice gotove u tren oka
- Iznenađenje usred noći: Pljačkaš joj sasvim goloj prijetio pištoljem
- NOVI PRAVAC RIJEKE 'Bijeli moraju sve što imaju uložiti u mlađe igrače'
- VIDEO Bizarni bikini koji ništa ne ostavlja mašti: Glavni materijal je - izolir traka
- Uznemirujuće snimke iz Rijeke: ''Jednom sam pozvao policiju, ali narkomani su i dalje nastavili ondje sjediti'
- Kako će koja riječka škola nadoknađivati nastavu zbog štrajka? Neke kreću već ove subote
- Kozmetika popularnog beauty brenda stigla je u Rijeku. Zavirili smo u ponudu
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Pogledajte nevjerojatnog morskog kapitalca ulovljenog na Kvarneru. Priča, na žalost, ima i tamniju stranu
- Ova tri horoskopska znaka pratit će velika sreća u 2020. godini
- BRANKO MIJIĆ Izborna ćirilica
- Prije 28 godina Merčepovci su ubili 12-godišnju djevojčicu Aleksandru Zec i njenu obitelj
- Riječani večeras spavaju kao beskućnici: 'Pretvorimo prazne poslovne prostore u prihvatilišta'
- U Velikoj Gorici uklonili snjegoviće jer su vrijeđali osjećaje katolika, objašnjenje je genijalno
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Riječani u znak solidarnosti s beskućnicima noćili pod vedrim nebom. Među njima - glumci, sportaši, znanstvenici...
- DR. SLAVKO SAKOMAN U PULI Priča da je kanabis lijek obična je glupost. Tinejdžeri su od trave vidjeli reptile i babu Čaratangu
- NISI SAMA - IDEŠ S NAMA! Kampanja za prijevoz žena na kemoterapiju: Kupite odjeću koju je dizajnirao Juraj Zigman
- KONCESIJA Lush će za svoju kozmetiku koristiti more iz senjske luke
- Riječani večeras spavaju kao beskućnici: 'Pretvorimo prazne poslovne prostore u prihvatilišta'
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Riječani u znak solidarnosti s beskućnicima noćili pod vedrim nebom. Među njima - glumci, sportaši, znanstvenici...
- Odvjetnička društva su u zadnjih deset godina na ovrhama zaradila dva do tri Pelješka mosta
- DR. SLAVKO SAKOMAN U PULI Priča da je kanabis lijek obična je glupost. Tinejdžeri su od trave vidjeli reptile i babu Čaratangu
- Pretraži članke