Socijalna drama

Drastičan porast ovrha: Dnevno na bubnju čak 25 domova

Jagoda Marić

Od sredine svibnja do sredine lipnja oglašava se prodaja čak dvostruko više stanova nego u zadnja dva mjeseca prošle godine, pokazuje to Očevidnik nekretnina kojeg vodi Hrvatska gospodarska komora



ZAGREB  Sutra će čak 27 obitelji u Hrvatskoj i službeno ostati bez svojih kuća ili stanova koje će država pokušati prodati  na dražbi jer su ih njihovi vlasnici izgubili u ovršnim postupcima zato što nisu mogli plaćati obveze za koje su ih založili. Pokazuje to Očevidnik nekretnina kojeg vodi Hrvatska gospodarska komora i u kojem su jučer bile evidentirane čak 1.052 nekretnine koje su njihovi vlasnici izgubili u ovrhama i sudovi ih prodaju na javnim dražbama.


Među tim nekretninama najviše je kuća, čak 346, a oglašena je i prodaja 133 stana.  U manje od mjesec dana, odnosno do 16. lipnja, sudovi će pokušati prodati 422 kuće i stana, pokazuje raspored dražbi, a uz to  prodat će se još osamdesetak kuća koje se posebno vode zato što u njima još uvijek netko živi ili se u zemljišnim knjigama ne vode kao nekretnine. To znači da će u 20 radnih dan sudovi prodati više od 500 domova ili nekretnina u kojima njihovi vlasnici ne žive. U prosjeku to znači da će na dražbi svaki dan završiti 25 kuća ili stanova.


Trećina vrijednosti  


Dvostruko je to »jači« tempo prodaje na dražbi nego u posljednja dva mjeseca prošle godine, kad se prodavalo po 12 domova dnevno, a čak pet puta više nego krajem 2009. kad je dražbovano po pet kuća ili stanova svakog dana. Od sredine svibnja do sredine lipnja oglašava se prodaja čak dvostruko više stanova nego u zadnja dva mjeseca prošle  godine, od sredine listopada do kraja prosinca, kad je u prodaju išlo 65 stanova. Broj kuća koje će se prodavati u sljedećih mjesec dana za 30 posto je veći nego što je bila njihova prodaja u dva zadnja lanjska mjeseca.  


No, uvjerljivo najgori dan u sljedećih tridesetak dana bit će 2. lipnja kada će na bubnju u cijeloj Hrvatskoj završiti čak 25 kuća i 19 stanova, odnosno 44 nekretnine koje su donedavno bile nečiji domovi.   Uz kuće i stanove prodaju se i desetak stambeno-poslovnih objekata, te 50 zgrada. Početna cijena po kojoj se ta imovina prodaje veća je od 600 milijuna kuna, no građani zapravo gube najmanje dvostruku vrijednost jer se nekretnine prodaju za dvije ili jednu trećinu procijenjene vrijednosti.

Kad se tome dodaju livade, oranice, građevinsko zemljište te nekretnine iz rubrike ostalo, iza koje se zapravo također skrivaju kuće i stanovi, livade ili vinogradi, ukupno će se u mjesec dana na dražbi trgovati s početnom vrijednošću većom od milijardu kuna. Rekord je to otkad se vodi Očevidnik nekretnina, a iz Hrvatske gospodarske komore poručuju da »broj ovrha neprestano raste«.


Posljedica krize


To pokazuju podaci iz Očevidnika, prema kojima je na dražbi u  2007. godini prodavano ukupno 102 stana i 462 kuće, dok je u prošloj godini bilo čak 415 dražbi nakon ovrha nad stanovima, što je četiri puta više i 1.445 dražbi nakon ovrha nad kućama, što je povećanje od tri puta u tri godine.


– Posljedica je to globalne gospodarske krize, koja je uzrokovala gašenje mnogih radnih mjesta, stečajeve, gubitak ili smanjenje već uhodanih poslova i dovela do toga da mnogi koji su se zadužili kupujući nekretnine (prvenstveno stanove, kuće, ali i kuće za odmor) nisu u mogućnosti otplaćivati kredite, kao ni podmirivati druge obaveze, objašnjava Lidija Švaljek, direktorica Centra za poslovne informacije HGK. Ona procjenjuje da će broj ovrha sigurno rasti još jedno određeno vrijeme, bez obzira što banke nastoje sa dužnicima pronaći neko kompromisno rješenje. – Problem se javlja i u velikom broju stanova i kuća koje su pod ovrhom i koje je teško prodati na dražbama bez obzira što je povoljnija cijena, napominje Švaljek.