Višegodišnja traženja ugostitelja dobila su »zeleno svjetlo«. Drugi pružatelji usluga, trgovci i taksisti, traže da se i njima dozvoli naplata u stranoj valuti
DUBROVNIK Višegodišnja traženja ugostitelja, od Istre do Cavtata, da svoje usluge, osim u kunama i karticama, mogu naplaćivati i u stranoj valuti dobila su »zeleno svjetlo« HNB-a.
Tako proizlazi iz dopisa predsjednika Hrvatske obrtničke komore (HOK) Dragutina Ranogajeca od 1. lipnja koji je kolege-ugostitelje obavijestio o načinu naplata tzv. nerezidentnim fizičkim osobama. Točnije, turistima od kojih se i ovog ljeta očekuje devizna injekcija posrnulom gospodarstvu i državnom proračunu.
U dopisu, uz ostalo, se navodi da obrtnik-ugostitelj mogućnost naplate u stranoj gotovini »može prihvaćati samo iznimno« u pružanju usluge nerezidentnim fizičkim osobama, i ni na koji način takav oblik naplate »ne smije oglašavati ili pretpostavljati naplati u kunama«.
Napominjući da se naplata u ugostiteljskim objektima obavlja kunama i platnim karticama, šef HOK-a podrobno nabraja te »iznimne mogućnosti«. Odnosi se to na situacije kada se ne mogu promijeniti devize u kune, zbog toga što su mjenjačnice i banke zatvorene, ili je vrijeme boravka gostiju, primjerice onih s kruzera, ograničeno, pa će se tada »uvažiti naplata pruženih usluga u stranoj gotovini«.
Tako naplaćenu stranu gotovinu ugostitelj je dužan položiti na svoj bankovni račun u roku od 3 radna dana. Račun za plaćanje usluge ispostavlja se u kunama, a preračun u stranu valutu obavlja se po srednjem tečaju HNB-a, naglašava se u Ranogajčevu naputku.
Službenom obaviješću predsjednika HOK-a praktički je stvorena mogućnost legalizacije naplate dobrog dijela turističkih usluga i u devizama. Tu je mogućnost, podsjećamo, središnja Banka proteklih ljeta odlučno odbacivala ističući kako je kuna jedino platežno sredstvo u našoj zemlji. U konkretnom slučaju valja zamijetiti i da je HOK za iznimke u deviznoj naplati ugostiteljskih usluga suglasnost, kako se navodi, dobio upravo od HNB-a, i to 27. svibnja ove godine
Kako se iznimke ne bi pretvorile u pravilo šef HOK-a kolege je izvijestio da se radi o tzv. usuglašenoj informaciji-obavijesti koju valja »koristiti isključivo za interne potrebe obrtnika-ugostitelja i komorskog sastava«.
No, čim je ta interna vijest ipak procurila u javnost, odmah su se javili trgovci, taksisti i drugi pružatelji turističkih usluga.
Oni će sljedećih dana od HOK-a i HNB-a tražiti da se i za njihove poslove donese slična »tajna« informacija-obavijest o mogućnosti naplate u devizama. Inače je riječ o diskriminaciji, ističu ti poduzetnici.
– Nisu ugostitelji jedini dio hrvatskog turizma, pa i mi ostali imamo pravo na ravnopravnost i javno objavljivanje uvjeta obavljanja naših poslova, i u iznimnim situacijama, rekli su nam neki od dubrovačkih prodavatelja suvenira tražeći, za sada, anonimnost.