HRT-ova Pandorina kutija

Šutnja Denisa Latina vrijedi 12 tisuća kuna

Siniša Pavić

Plaća Sandre Križanec je oko 12.500 kuna, ona Dijane Čuljak Šelebaj od 15.000 do 16.000, dok se Danieli Trbović dohodak kreće između 8.000 i 9.000 kuna



Ako se već uputite u kakve kalkulacije, vrijedi spomenuti i to kako su u Nadzornom odboru HRT-a i Programskom vijeću već na mukama, jer računaju da se nitko pametan neće javiti za novog šefa Uprave kad mu plaća ne ide i ne može preko 17.000 kuna. Pravi menadžer može dobiti, smatraju, znatno više i to u tvrtkama koje ni izbliza nemaju toliki javni utjecaj, niti toliko zaposlenika o kojima valja voditi računa. Veća plaća značila bi doduše i valjda veću autonomiju i u veću odgovornost. Ovako, kandidati za šefa HRT-a su mahom ispodprosječni, pa ispada kako je novac jedini kriv što nam je na Prisavlju samo kriza permanentno stanje. 



Oni su “nagrade”, ili “zasluge” dijelili putem koeficijenata. No, ako je suditi po visini osobnog dohotka u nekih od perjanica javnog servisa, ako je suditi po podacima do kojih smo neslužbeno došli zahvaljujući dobro informiranim izvorima, ili se Stanković nešto zamjerio čelnicima, ili se novac na HTV-u dijeli po posve posebnim kriterijima, pa je valjda i zbog toga bilo kakav spomen dohodaka najveća prisavska zabranjena tema. A cifre su sve, samo ne nezanimljive. 


Odanost Informativi se isplati




Elem, v.d. glavnog ravnatelja HRT-a Josip Popovac ima nekih 17 tisuća kuna i službeni automobil. Mislav Stipić, v.d. ravnatelj HTV-a i hijerarhijski drugi čovjek HRT-a je na 16.500 kuna plus službeni automobil. Negdje između 16.500 i 17.000 kuna uz korištenje auta je i v.d. direktorica programa HTV-a Hloverka Novak Srzić. Tek nešto sitno iza nje je v.d.. glavnog urednika Informativnog programa Renato Kunić s plaćom od 16.000 do 16.500 kuna i službenim autom. Kad smo već kod službenih automobila, njega, tvrde izvori, ima i urednik nedjeljnog Dnevnika Zoran Šprajc uz dohodak od nekih 16 tisuća kuna. 


Auto nemaju, ali imaju posve solidnu plaću, bivši glavni ravnatelj Vanja Sutlić koji broji 16 tisuća kuna te čelnik HND-a pri HTV-u Nikola Kristić kojem se plaća kreće negdje između 15 i 16 tisuća kuna. Tu negdje, al pari Kristiću je i Branimir Bilić, onaj koji odnedavno opipava Puls nacije. Denis Latin, čovjek u čiji se termin ponedjeljkom uselio Bilić, dobiva oko 12 tisuća da ne radi ništa i tako ne remeti prisavsku idilu. Da recimo vodi Dnevnik poput Sandre Križanec, imao bi kakvih 12.500 kuna. Još bi mu bolje bilo da vodi Dnevnik 3 pa da je poput Dijane Čuljak Šelebaj na dohotku od 15.000 do 16.000 kuna. Više je to od nekih 13 do 15 tisuća koliki je, tvrde izvori, dohodak radijskog i televizijskog djelatnika Mislava Togonala, ali on zato na korištenje ima službeni automobil. 


Da je, pak, ponajprije važno, plaće radi, biti odan Informativnom programu HTV-a i bar jednom u životu dobiti velik koeficijent koji vam sukladno internim pravilima više uzeti ne mogu, svjedoči i 15 do 16 tisuća kuna u Marije Topić Crnoje.   


Neki ni blizu pet tisuća kuna


Ima još izvršnih urednika, urednika, ljudi iza kamere koji su tu negdje. Ružica Renić ima 12 do 13 tisuća, Dražen Majić isto, a Stipe Alfier 14.000 do 16.000, baš kao i Đurica Drobac. Gotovo pa za minuli rad plaću od 14 do 16 tisuća kuna ima i Đuro Tomljenović. Tončica Čeljuska je na 12.000. A, kako se saznaje i ona Stankovićeva plaća od 11.400 vrijedila je samo za jedan mjesec. Češće se penje do nekih 12.000. 


Sve spomenuto vidljivo je više i veće nego u viđenih lica iz drugih prisavskih redakcija. Tek je, primjerice, doajen zabavnog programa Aleksandar Kostadinov na 14 do 15 tisuća kuna. Ostalo je daleko ispod. Danieli Trbović ni to što radi svaki dan ne pomaže; dohodak joj se kreće između 8.000 i 9.000 kuna. Nevena Rendeli je na 7.000, Saša Sušec također. Može naravno i manje, pa se neka uistinu prezentna televizijska lica HTV-a mogu pohvaliti kako im svakodnevnom radu usprkos plaća ne doseže ni do pet tisuća kuna. No, spomenuti svih 3000 zaposlenika nemoguće je. Cilj je ionako, makar kroz neslužbene podatke, pomoći puku da neke stvari stavi u neke odnose. Možda je sada lakše zaključiti, svakom gledatelju ponaosob, koliko tko radi i koliko tko zaslužuje, bio on sindikalist, ili televizijsko lice.