Sve veći zdravstveni problem

Internetska ovisnost: Bijeg u virtualni svijet može ovladati životom

Hana Radulić / Zadarski list

Pretjerano korištenje interneta narušava fizičko i psihičko zdravlje, te uzrokuje poteškoće u socijalnom funkcioniranju. Riječ je o vrsti ovisnosti, kaže Marija Škrgatić



Kod sve više osoba u Hrvatskoj, uključujući i djece, pokazuju najnovija istraživanja, uočava se ozbiljan problem internetske ovisnosti, koji prerasta u pravi zdravstveni poremećaj. Ova vrsta ovisnosti podrazumijeva osnovne značajke poput svake druge ovisnosti i može, upozoravaju stručnjaci koji se bave ovom problematikom, ozbiljno ugroziti psihičko i fizičko zdravlje osobe.


  Da bijeg u virtualni svijet, poput bijega u alkoholizam, drogu ili kocku, može u potpunosti ovladati svakodnevnim životom čovjeka potvrđuje sociologinja i pedagoginja Marija Škrgatić, djelatnica Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Zadar.


Internet kao bijeg


– Ovisnost o internetu može se definirati kao pretjerano korištenje interneta koje narušava fizičko i psihičko zdravlje osobe, te uzrokuje poteškoće u njenom socijalnom funkcioniranju. Riječ je o vrsti ovisnosti koja se odnosi na kompulzivno ponašanje koje u potpunosti ovladava svakodnevnim životom pojedinca. U ovom slučaju internet, kojemu ovisnik podređuje sve životne obveze, postaje važniji čak i od obitelji, prijatelja, obrazovanja ili posla. Ovisnost o internetu zapravo je u mnogome slična klasičnim ovisnostima poput ovisnosti o alkoholu ili cigaretama jer se javljaju simptomi slični apstinencijskoj krizi, zatim bezuspješna samokontrola, potreba za sve većom »dozom«, odnosno količinom vremena provedenog na internetu i sl.), iako se u tijelo ne unosi neka psihoaktivna tvar, ističe Marija Škrgatić, dodajući kako osoba može biti ovisna o različitim internetskim sadržajima, poput online igara, društvenih mreža, online seksa, kupovine, klađenja i sl.   





S obzirom da je današnji život bez korištenja interneta, osobito na poslu, nemoguće zamisliti, stručnjaci umjesto potpunog prekida korištenja internetom preporučuju kontrolirano korištenje kako bi se više vremena posvetilo neposrednoj komunikaciji. Tako su neki od korisnih savjeta za sprječavanje prekomjernog korištenja interneta sljedeći: držati računalo u dnevnoj, a ne u spavaćoj sobi, pokušati neko vrijeme isključiti internet i posvetiti se obitelji i prijateljima, razbiti obrazac ponašanja na način da se ne stvara navika korištenja interneta svaki dan u isto vrijeme, informirati se o »zdravim« načinima korištenja interneta, pronaći neki hobi ili aktivnost koja ne uključuje internet, video igre, TV, mobitel ili računalo, izbjegavati jesti za računalom.



  Veliku ulogu u razvoju ovisnosti ima osobnost, pa će se tako, navodi dalje Marija Škrgatić, ovisnost lakše razviti kod povučenih, sramežljivih, usamljenih, nesigurnih, depresivnih, tjeskobnih i hiperaktivnih ljudi. Ovisnosti o internetskoj komunikaciji i socijalnim mrežama također su podložnije osobe koje su nesigurne u sebe, smanjenog samopouzdanja, te slabije razvijenih socijalnih i emocionalnih vještina, kaže Škrgatić.


  Inače, postoji više znakova moguće ovisnosti o internetu, a među njima su među najvažnijima preokupacija internetom (opsesivno razmišljanje o prethodnim online aktivnostima ili čežnja za sljedećima), zatim potreba za sve većom količinom vremena provedenog na internetu, bezuspješna kontrola, smanjenje ili prekid korištenja interneta, koja potom uzrokuje osjećaje uznemirenosti, depresije ili nervoze, ugrožavanje značajnih odnosa – poslovnih, obrazovnih ili karijernih obveza zbog korištenja interneta, kao i korištenje interneta kao bijega od problema ili negativnih osjećaja poput bespomoćnosti, krivnje, anksioznosti, depresije.


Gubljenje kontakata


Posljedice ove ovisnosti su, među ostalim, oštećenje vida, glavobolja, bolovi u vratu, sindrom karpalnog kanala (bolovi i slabost u šaci i podlaktici), zanemarivanje osnovnih životnih potreba kao što su spavanje, te konzumacija hrane i pića, razvijanje prekomjerne tjelesne težine, gubitak fizičke kondicije, poremećaj spavanja, gubitak socijalnih i komunikacijskih vještina, poremećaji u psihičkom razvoju koji se očituju povlačenjem u sebe, depresijom, manjkom samopouzdanja, nerealnim odnosom prema životu i obvezama, te gubljenje društvenih kontakata, zanemarivanje svakodnevnih obveza itd.


  Da je ovisnost o internetu sve veći javnozdravstveni problem diljem svijeta svjedoči i činjenica da su u nekim zemljama, poput primjerice Australije, otvorene klinike za liječenje ovisnosti o internetu s posebnim naglaskom na videoigrice. Iako su učinkovite metode liječenja ove suvremene ovisnosti još uvijek nedovoljno ispitane, tim više što je riječ o liječenju ovisnosti o nečemu s čime se većina ljudi u svakodnevnom životu prisiljena služiti, očito je da će ovaj medij u budućnosti predstavljati sve veći izazov upravo psiholozima, sociolozima, liječnicima i ostalim stručnjacima koji će se baviti sustavim ispitivanjem i liječenjem ove nove vrste ovisnosti.