Nova kriptovaluta

Ethereum – budućnost interneta ili poligon za špekulante?

Miroslav Zec



Cijena Ethera je zbog velikog priljeva špekulantskog kapitala izrazito »eksplozivna« i podložna dramatičnim varijacijama. Početkom ožujka jedan Ether prodavao se po cijeni od 6,52 američka dolara da bi do 13. ožujka postigao rekordnu vrijednost od 14,21 dolar i potom u svega šest dana ponovno spao na jednoznamenkastu vrijednost od 9,65 dolara (od tada uglavnom raste). Konkretno bi to značilo da netko tko je početkom mjeseca kupio Ethera u vrijednosti od 1000 kuna, pa ga onda prodao u trenutku kad je dosegao vrhunac i ponovno kupio par dana kasnije od početka mjeseca do danas više nego udvostručio svoje ulaganje te posjeduje Ethere čija je vrijednost u trenutku pisanja teksta iznosila oko 2700 kn. Također brojni su i špekulanti koji se kockaju dnevnim trgovanjem koristeći velike dnevne varijacije cijene i brzinu online mjenjačnica. Osoba koja bi imala dobar osjećaj za dnevno trgovanje mogla je višestruko umnožiti svoje ulaganje, ali kako ta tvrdnja vrijedi i u suprotnom smjeru mnogi su nesumnjivo izgubili značajan novac.



Isto kao što Bitcoin opisuju kao budućnost novca jer dokida potrebu za posredništvom financijskih ustanova u novčanim transakcijama, tako bi i Ethereum lako mogao postati budućnost interneta, jer će dokinuti potrebu za raznim oblicima online posredništva. Istini za volju Ethereum je, iako na njemu radi veliki broj i plaćenih programera i individualnih entuzijasta, tehnološki daleko od toga da istisne velike igrače internetskog biznisa. Štoviše još na njemu nisu niti zaživjele uspješne poslovne aplikacije. No zato je puno bliže tome da istisne Bitcoin kao glavnu digitalnu valutu. Primjerice donedavno je cijena drugih digitalnih valuta bila izravno povezana s cijenom Bitcoina, pa bi kad pada ovaj padale i sve ostale. Ether se pak u tom pogledu pokazao potpuno autonoman te je u razdoblju pada bitcoina neometano i strelovito rastao. 


Zaobilaženje problema


Doduše, za razliku od Bitcoina čija se cijena u posljednje vrijeme razmjerno stabilizirala cijena Ethera podložna je kockarskim špekulacijama investitora pa divlja uz promjene od 80 i više posto na mjesečnoj, pa čak i tjednoj razini. Čini se da iako postoji svijest da je Ethereum još uvijek uvelike tehnološki »mačak u vreći« čije bi se obećanje potpuno decentralizirane razmjene moglo pokazati neizvedivo ili barem nepraktično, široka podrška koju dobiva od raznih aktera na internetu snažno motivira investitorski interes te se dnevni volumeni trgovanja kreću na razinama od oko 25 milijuna, a ukupna kapitalizacija (zbroj tržišne vrijednosti svih udjela) oko milijarde američkih dolara. Optimizmu koji prevladava kad je u pitanju Ethereum protokol doprinose lakoća s kojom zaobilazi probleme koji muče Bitcoin. Primjerice problem premale veličine transakcijskog bloka koji sve više zagušuje Bitcoin mrežu, a oko čijeg se rješenja korisnici ne mogu dogovoriti, u Ethereumovom je protokolu u potpunosti je izbjegnut pomoću promjenjive veličine bloka, prilagodljive trenutnim potrebama mreže.


Dodatan poticaj predstavlja i vjera velikih kompanija u njegov značaj pa je veoma pozitivno odjeknula vijest da je Microsoft krajem prošle godine objavio set alata za poslovne korisnike namijenjen za rad u Ethereum protokolu.


Činjenice govore da Ethereum zasad uspješno i visoko leti ne krilima obećanja novih revolucionarnih tehnoloških rješenja, ali tek ostaje za vidjeti hoće li ispuniti barem dio očekivanja koja se stavljaju pred njega i tako značajno promijeniti internetski krajobraz, ili će se pak u skladu s imenom rasplinuti u oblaku špekulantskog novca.